Kazimierz Albin
Kazimierz Albin urodził się 30 sierpnia 1922 r. w Krakowie. Do wybuchu wojny w 1939 r. ukończył IV klasę I Gimnazjum im. Bartłomieja Nowodworskiego. W styczniu 1940 r. został aresztowany na Słowacji w drodze do formującego się we Francji Wojska Polskiego. Po przejściu etapów więziennych w Preszewie, Muszynie, Nowym Sączu i Tarnowie, został wywieziony pierwszym transportem do KL Auschwitz, gdzie otrzymuje numer obozowy 118 W lutym 1943 r. uciekł z obozu. Ukrywał się w Krakowie pod zmienionym nazwiskiem.
Po ukończeniu szkoły podchorążych pełnił funkcję szefa dywersji bojowej III Odcinka Komendy Obwody Kraków — Miasto Armii Krajowej. Po wojnie zdał maturę i podjął studia na Wydziale Lotniczym Politechniki Krakowskiej.
W czasie studiów podjął pracę w Biurze Projektów Energetycznych w Krakowie. Od 1952 do 1963 r. pracował w Szybowcowym Zakładzie Doświadczalnym w Bielsku-Białej, a następnie został przeniesiony do Zjednoczenia Przemysłu Lotniczego w Warszawie. Od 1966 r. pracował w C.H.Z "Metaleksport" w Warszawie na stanowisku eksperta technicznego i handlowego. Po przejściu na emeryturę był jednym z założycieli Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem. Pełnił funkcję wiceprezesa, a od 1995 r. Prezesa Zarządu Głównego TOnO.
Opublikowany w 1989 r. przez KAW, obecnie wznowiony nakładem Wydawnictwa Książka i Wiedza oraz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau wspomnieniowy zapis List Gończy Kazimierza Albina odzwierciedla przeżycia i doświadczenia autora wpisane w okres 1939-1945. Na kartach książki wyraziste odbicie znajduje ponad trzyletni pobyt w więzieniach hitlerowskich i obozie koncentracyjnym Auschwitz oraz dwuletnia walka w dywersji krakowskiej. W 2000 r. ukazało się trzecie wydanie w języku niemieckim.
Kazimierz Albin posiada szereg odznaczeń bojowych (m.in. Krzyż Walecznych, Krzyż Partyzancki, Krzyż Armii Krajowej) oraz Krzyż Kawalerski, Krzyż Oficerski i Krzyż Komandorski O.O.P. Od 1998 r. jest członkiem Rady Muzeum oraz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.
Z głębokim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Kazimierza Albina 22 lipca 2019 r.
Autorem fotografii jest Mikołaj Grynberg