Zadanie 9
Badania terenu dotyczące odcinka B I wraz z przylegającym terenem oczyszczalników.
Realizacja 2012
Realizacja zadania 9 „Badania terenu dotyczące odcinka B I wraz z przylegającym terenem oczyszczalników dawnego KL Auschwitz II – Birkenau” opierała się na przeprowadzeniu badań archeologicznych oraz badań geologicznych i hydrogeologicznych odcinka B I wraz z przylegającym terenem oczyszczalni.
I Badania archeologiczne
Podstawą realizacji prac archeologicznych w zadaniu 9 jest szczegółowy program wykopaliskowych badań archeologicznych odcinka BI oraz oczyszczalników dawnego KL Auschwitz II – Birkenau uwzględniający najistotniejsze zagadnienia dotyczące rozpoznania terenu takie jak:
- ukształtowanie terenu w okresie przed założeniem obozu i stratygrafię nawarstwień;
- lokalizację budynku i dróg z pocz. XX w.;
- posadowienie murowanych baraków mieszkalnych;
- lokalizację podwalin drewnianych baraków mieszkalnych;
- posadowienie murowanych baraków sanitarnych, kuchennych i magazynowych;
- lokalizację i narys nieistniejących baraków gospodarczych i innych;
- nawierzchnie wewnątrz baraków murowanych i drewnianych;
- posadowienie fundamentów filarów bram i słupów w ogrodzeniu;
- posadowienie obiektów usytuowanych poza ogrodzeniem;
- przebieg i strukturę dróg i ścieżek obozowych;
- przebieg kanalizacji deszczowej i sanitarnej;
- przebieg sieci wodociągowej;
- przebieg nieczynnych rowów i przepustów;
- przebieg drenażu;
- rozpoznanie lokalnych nasypów i zagłębień terenowych. Prace terenowe rozpoczęły się w październiku 2012 r. Przez okres 2 miesięcy zespół archeologów z Łodzi szukał odpowiedzi na pytania postawione w programie badań wykonując 104 stanowiska badawcze o łącznej powierzchni około 980 m2.
Obecnie trwa analiza materiałów archiwalnych oraz konserwacja znalezionych podczas wykopalisk obiektów.
II Badania geologiczne i hydrogeologiczne
Na etapie przygotowania badań opracowano mapę terenu z miejscami proponowanych sondaży geologicznych uwzględniającą rozpoznane do tej pory sieci podziemne. Dzięki niej zminimalizowano między innymi problem natrafienia w trakcie badań na sieci zabytkowe oraz optymalnie zaprojektowano rozmieszczenie odwiertów.
Prace terenowe rozpoczęły się w listopadzie 2012 r. pod nadzorem archeologicznym po zatwierdzeniu projektów robót geologicznych. Badania obejmują między innymi:
— pomiary geodezyjne,
— wiercenia małośrednicowe,
— sondowania statyczne i dynamiczne,
— badania wskaźnika nośności CBR,
— odkrywki fundamentów,
— instalację piezometrów oraz obserwacje i pomiary poziomu zwierciadła wody gruntowej,
— badania laboratoryjne próbek gruntu i wody.
Efektem prowadzonych badań będzie dokumentacja geologiczno-inżynierska i hydrogeologiczna.
Przeprowadzone badania archeologiczne, geologiczne i hydrogeologiczne dostarczą cennych informacji o terenie, pozwolą zweryfikować nie tylko rzeczywistą lokalizację części instalacji podziemnych, dawnych dróg obozowych, baraków drewnianych, lecz także archiwalne dokumenty, projekty, mapy dotyczące obiektów i terenu.
Otrzymane dokumentacje będą podstawą do opracowania systemu odwodnienia przebadanego terenu, projektów z zakresu konstrukcji oraz programów konserwatorskich dla obiektów odcinka BI i przylegającego terenu oczyszczalników dawnego KL Auschwitz II – Birkenau.
Realizacja 2013
Prace w zakresie archeologii:
Prace terenowe w ramach zadania „Przeprowadzenie badań archeologicznych odcinka BI na terenie byłego KL. Auschwitz II — Birkenau oraz usługi nadzoru archeologicznego podczas prac ziemnych towarzyszących badaniom geologicznym i hydrogeologicznym” trwały od października 2012 r. do marca 2013 r.
Wynikiem przeprowadzonych prac jest dokumentacja z przebiegu badań archeologicznych, w tym opracowanie wyników badań archeologicznych oraz dokumentacja z przebiegu nadzoru archeologicznego nad badaniami geologicznymi i hydrogeologicznymi oraz dokumentacja konserwatorska dla pozyskanych w trakcie prac ziemnych znalezisk.
Projekt zakończył się w grudniu 2013 r.
Prace w zakresie geologii i hydrogeologii:
Prace terenowe w ramach zadania „Przeprowadzenie badań geologicznych i hydrogeologicznych odcinka BI oraz obszaru oczyszczalników na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau z wykonaniem na ich podstawie stosownej dokumentacji geologiczno-inżynierskiej i hydrogeologicznej” trwały od listopada 2012 r do marca 2013 r. Wykonawca po analizie badań terenowych i laboratoryjnych oddał kompletną dokumentację geologiczno-inżynierską, która została zatwierdzona przez Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu w maju 2013 r. W dalszym ciągu prowadzono obserwacje i pomiary poziomu wody gruntowej w zainstalowanych piezometrach oraz pomiary zwierciadeł wód studni, rowów, potoków. Wykonawca opracował dokumentację hydrogeologiczną, która również została zatwierdzona przez Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu.
Projekt zakończył się w listopadzie 2013 r.
Prace w zakresie analizy odkształceń:
W ramach oszczędności poprzetargowych rozpoczęto realizację dodatkowego projektu wykonania analizy odkształceń oraz dokumentacji wektorowej obiektów na odcinku BI byłego obozu Auschwitz II-Birkenau na podstawie danych z naziemnego skaningu laserowego dla 14 obiektów. Zorganizowano przetarg, w wyniku którego wybrano najkorzystniejszą ofertę cenową. Od czerwca 2013 r. trwają prace terenowe polegające na skanowaniu laserowym wytypowanych do analizy obiektów, do tej pory zarejestrowano metodą skaningu wszystkie obiekty i opracowano kompletne dokumentacje dla 6 obiektów. Zakończenie prac planowane jest w maju 2014 r.
Realizacja 2014
W maju 2014 r. zakończono wykonanie analizy odkształceń oraz dokumentacji wektorowej obiektów na odcinku BI byłego obozu Auschwitz II-Birkenau na podstawie danych z naziemnego skaningu laserowego dla 14 obiektów.
Opracowania objęły budynki baraków mieszkalnych, łaźni, kuchni, wież wartowniczych, budynku magazynowego, sanitariatów. Wynikiem prac jest sporządzona dla każdego obiektu dokumentacja:
— wektorowa ukazująca geometrię obiektu, wychylenia, uszkodzenia elementów konstrukcji,
— mapy hipsometryczne i warstwicowe odkształceń posadzek i ścian zewnętrznych,
— mapy hipsometryczne odkształceń słupów i kominów,
— wykresy wychylenia belek, słupów i kominów
oraz trójwymiarowy model obiektu w skali szarości.
Rozpoczęto również realizację II etapu projektu analizy odkształceń obejmującego badania kolejnych 6 obiektów na odcinku BI byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Dodatkowo projekt obejmuje wykonanie panoramicznych widoków TrueView dla wszystkich 20 obiektów objętych analizą odkształceń. Widoki umożliwią metryczny ogląd zarejestrowanego obiektu i dostęp do danych bez konieczności użycia specjalistycznego oprogramowania.
Realizacja 2015
W styczniu 2015 r. zakończono zadanie polegające na przeprowadzeniu analizy odkształceń na podstawie danych z naziemnego skaningu laserowego - II etap, obejmujący 6 obiektów na odcinku BI byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.
Opracowania objęły budynki baraków mieszkalnych, łaźni i sanitariatów. Wynikiem prac jest sporządzona dla każdego obiektu:
- dokumentacja wektorowa ukazująca geometrię obiektu, wychylenia, uszkodzenia elementów konstrukcji,
- mapy odkształceń posadzek i ścian zewnętrznych,
- mapy odkształceń słupów i kominów,
- wykresy wychylenia belek, słupów i kominów
- trójwymiarowy model obiektu w skali szarości, oraz panoramiczne widoki obiektu „TrueView” wszystkich 20 obiektów objętych analizą odkształceń.
Tym samym do końca lutego 2015 r. zakończono całe zadanie 9, w czasie którego trwania zrealizowano zadania:
„Przeprowadzenie badań archeologicznych odcinka BI na terenie byłego KL. Auschwitz II - Birkenau oraz usługę nadzoru archeologicznego podczas prac ziemnych towarzyszących badaniom geologicznym i hydrogeologicznym.”
„Przeprowadzenie badań geologicznych i hydrogeologicznych odcinka BI oraz obszaru oczyszczalników na terenie byłego obozu Auschwitz II - Birkenau z wykonaniem na ich podstawie stosownej dokumentacji geologiczno-inżynierskiej i hydrogeologicznej.”
„Usługa wykonania analizy odkształceń oraz dokumentacji wektorowej obiektów na odcinku BI byłego obozu Auschwitz II-Birkenau na podstawie danych z naziemnego skaningu laserowego.”
„Usługa wykonania analizy odkształceń oraz dokumentacji wektorowej obiektów na odcinku BI byłego obozu Auschwitz II-Birkenau na podstawie danych z naziemnego skaningu laserowego – II etap.”
Wszystkie pozyskane w wyniku przeprowadzonych badań opracowania przekazano do archiwum Działu Konserwacji, a wydruki wielkoformatowe złożone zostały w specjalnych metalowych szafach. Opracowania są wykorzystywane na bieżąco w pracach przygotowawczych i projektowych.
Całe zadanie zakończono w lutym 2015 r.
UWAGA! Wyłączną odpowiedzialność za publikację ponosi autor. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w jakikolwiek sposób informacji zawartych w niniejszej publikacji.