Zadanie 2
Montaż stałych urządzeń gaśniczych (SUG) w blokach o nr inw. A-25, A-19 i A-24
Realizacja 2012
W ramach zadania w budynku o nr inw. A-25 dokonano wyboru wykonawcy zadania poprzez przeprowadzenie postępowania przetargowego. Roboty budowlane trwały w okresie od czerwca do listopada 2012 roku. W ramach prac wykonano:
- W pomieszczeniach piwnicy zainstalowano pięć zestawów gaśniczych opartych na mieszaninie IG-541. Każdy zestaw składa się z 7 butli o poj. 80 l., ciśn. 300 bar, oraz 1 butli sterującej o poj 10 l., ciśn. 200 bar.
- Do pomieszczeń chronionych wybudowano rurociągi służące do rozprowadzenia środka gaśniczego.
- Rozbudowano centralę wykrywania pożaru i sterowania automatycznym gaszeniem oraz wykonano okablowanie systemu wykrywania pożaru i sterowania klapami odciążającymi.
- W celu zapewnienia wydzielenia pożarowego pomieszczeń objętych instalacją gaszenia w wejściach do pomieszczeń zamontowano drzwi, a w oknach na elewacji przylegającej do drewnianego baraku byłej paczkarni okiennice. Zamontowane drzwi i okna posiadają odporność ogniową EI60.
- Zdemontowane elementy stolarki okiennej i drzwiowej zostały oznaczone i zdeponowane w magazynie.
- Z całości wykonanych robót wykonano dokumentację powykonawczą.
W zakresie zadania budowy instalacji SUG w budynku Archiwum (A-24) oraz Magazynu Zbiorów (A-19) wykonano:
- Wyłoniono wykonawcę i podpisano umowę na wykonanie projektu instalacji SUG w budynkach A-19 i A-24.
- Projektantom przekazano podkłady budowlane oraz ustalono podstawowe wytyczne dotyczące projektu. Prace projektowe potrwają do maja 2013 roku.
Realizacja 2013
W zakresie zadania budowy instalacji SUG w budynku Archiwum (A-24) oraz Magazynu Zbiorów (A-19) został wykonany oraz uzgodniony projekt budowlany. W trakcie prac nad projektem szczególną uwagę poświęcono kilku kwestiom dotyczącym wpływu budowy systemu gaszenia na stan techniczny budynków oraz warunki przechowywania zbiorów, w tym m.in.:
- Rozwiązaniu odciążenia pomieszczeń, czyli zabezpieczeniu przed nadmiernym wzrostem ciśnienia w pomieszczeniu podczas gaszenia. Dotychczas stosowane rozwiązania polegały na demontażu istniejącej stolarki okiennej i wymianie jej na dedykowane klapy odciążające bezpośrednio na zewnątrz budynku lub poprzez wykonywanie dodatkowych otworów w ścianach sąsiadujących z korytarzem. Takie działania mogły spowodować pogorszenie warunków klimatycznych pomieszczeń w których przechowywane są zbiory muzealne lub ingerowały w konstrukcję budynku i substancję zabytkową. W projekcie opracowano natomiast rozwiązanie oparte na połączeniu tych metod, czyli na wykonaniu drzwi p. pożarowych pomiędzy pomieszczeniami i korytarzem połączonych z klapą odciążającą. Układ taki wymagał sprawdzenia i akceptacji producenta drzwi pożarowych oraz klap odciążających, które udało się uzyskać
- Rozmieszczenie zestawu butli o dużej masie, które nie spowoduje naruszenia konstrukcji budynku. W tym celu wykonawca projektu zatrudnił rzeczoznawcę budowlanego, który po wykonaniu badań dot. nośności podłóg wskazał najkorzystniejsze miejsca lokalizacji butli.
- Doboru rozwiązań sprzętowych, które będą mogły współpracować z zainstalowanym obecnie w Muzeum systemem sygnalizacji alarmu pożaru.
Realizacja 2014
Do końca roku 2014 wykonano roboty w budynku A-24 polegające na montażu rurociągów, klap odciążających i odcinających, instalacji detekcyjnej oraz montażu drzwi pożarowych. W 2015 roku zaplanowano wykonanie robót w budynku A-19 oraz w budynku A-25.
Realizacja 2015
W styczniu 2015 r. zakończono wykonanie robót w ostatnich dwóch pomieszczeniach budynku A-25. Trwały również roboty w budynku A-19. W lipcu 2015 zakończono roboty w budynku A-19 polegające na montażu rurociągów, zestawów butlowych, klap odciążających i odcinających, instalacji detekcyjnej oraz montażu drzwi pożarowych.
Podpisano umowy na wykonawstwo i nadzór inwestorski dotyczący montażu wydzieleń pożarowych w blokach A-24, A-19 i A-25. Zakończono montaż wydzieleń pożarowych w budynku A-24.
UWAGA! Wyłączną odpowiedzialność za publikację ponosi autor. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w jakikolwiek sposób informacji zawartych w niniejszej publikacji.