Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Technologia w służbie pamięci. Wyróżnienie dla Orange Polska za wsparcie edukacji w Miejscu Pamięci Auschwitz.

ps
14-06-2024

Orange Polska, strategiczny partner technologiczny Muzeum oraz Fundacji Auschwitz-Birkenau, znalazł się wśród uhonorowanych darczyńców wspierających misję edukacyjną Miejsca Pamięci. Uroczystość odsłonięcia specjalnej tabliczki miała miejsce 14 czerwca w siedzibie Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

 

Fot. Wojciech...
Fot. Wojciech...
Fot. Wojciech...

Dzięki wsparciu technologicznemu Orange Polska, Muzeum zyskało nowoczesną infrastrukturę zapewniającą szybki i wydajny dostęp do Internetu na terenie całego Miejsca Pamięci.

Zapewnienie stabilnej łączności na historycznym terenie umożliwiło uruchomienie na początku tego roku unikatowego programu zwiedzania online Miejsca Pamięci na żywo z przewodnikiem „Auschwitz in Front of Your Eyes”.

Dzięki temu edukacja zdalna na temat historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, prowadzona z autentycznego terenu Miejsca Pamięci dla całego świata, możliwa jest na jeszcze większą skalę.

– Ukazywanie autentyzmu i opowiadanie o historii Auschwitz online wymaga dobrej technologii, a ta poprawia się niemalże z roku na rok. Dzięki fantastycznemu wsparciu ze strony Orange, my możemy skupiać się na tym, by głos, którego świat tak bardzo potrzebuje, był autentyczny, wiarygodny i miał wpływ na zmianę ludzkich postaw – powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.

– To zaszczyt dla Orange być częścią tak ważnego projektu. Pamięć o tym miejscu i ponad milionie jego ofiar, jako memento, musi być żywa. Jeśli tylko nowe technologie mogą w tym pomóc, naszym obowiązkiem jest umożliwiać ich wykorzystanie – podkreślił Witold Drożdż, członek zarządu ds. Strategii i Spraw Korporacyjnych Orange Polska.

– Partnerstwo z Orange Polska umożliwiło uruchomienie niezwykle innowacyjnego formatu edukacyjnego „Auschwitz. In Front of Your Eyes”. Wsparcie nadeszło w szczególnie trudnym momencie, kiedy szukaliśmy możliwości budowania nowej i niezależnej od wyzwań pandemicznych ścieżki dotarcia do ludzi na całym świecie - powiedział dyrektor generalny Fundacji Auschwitz-Birkenau Wojciech Soczewica.

– Cieszymy się, że kolejne firmy dołączają do budowanej przez Fundację koalicji wokół misji Miejsca Pamięci. Zaangażowanie w nasze działania takich globalnych firm jak AppsFlyer, Orange czy Google daje możliwość bardzo szerokiego upowszechniania historii Auschwitz, ale też refleksji płynącej z pamięci o Auschwitz. Wydaje się, że dziś jest to bardziej konieczne niż kiedykolwiek – dodał Soczewica.

Misję edukacyjną Muzeum realizuje Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Głównym obszarem działalności Centrum są programy edukacyjne, które na podstawie dziejów i doświadczenia Auschwitz, mają na celu wzbudzanie świadomości i kształtowanie postawy odpowiedzialności w dzisiejszym świecie.

Większość odwiedzających Miejsce Pamięci poznaje historię Auschwitz dzięki przewodnikom Muzeum mówiącym w ok. 20 językach. Tak duża liczba języków oprowadzania jest rzeczą wyjątkową na skalę światową. Zwiedzanie z edukatorem daje najpełniejszą możliwość poznania autentycznej poobozowej przestrzeni i losów ofiar obozu.

Zwiedzanie online trwa ok. 2 godzin i jest podzielone na dwie części: Auschwitz I oraz Auschwitz II-Birkenau. Narracja przewodnika prowadzona jest na żywo. Dodatkowo edukator wykorzystuje materiały multimedialne, archiwalne fotografie, prace artystyczne, dokumenty oraz świadectwa Ocalałych. Dzięki aplikacji możliwa jest także interakcja z przewodnikiem i zadawanie pytań.

Projekt tej specjalnej platformy, dedykowanej dla Miejsca Pamięci, powstał we współpracy Muzeum, Fundacji Auschwitz-Birkenau oraz firm AppsFlyer i DISKIN.

Zachowanie autentyzmu Miejsca Pamięci od 2009 r. wspiera Fundacja Auschwitz-Birkenau. Jej zadaniem jest tworzenie i zarządzanie Funduszem Wieczystym, z którego zyski przeznaczone są na konserwację wszystkich pozostałości po Auschwitz dla przyszłych pokoleń.