Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Ogólnopolski konkurs: „Auschwitz a postrzeganie współczesnego świata” - zaproszenie do udziału

07-03-2023

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz zaprasza do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie „Auschwitz a postrzeganie współczesnego świata”. Jest on skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów z całej Polski. Na zgłoszenia do udziału czekamy do 23 kwietnia 2023 r.

 

– Formuła konkursu daje przestrzeń do refleksji nad ponadczasowym wymiarem doświadczenia Auschwitz, Holokaustu i II wojny światowej. Tę refleksję widać chociażby w trwającej debacie dotyczącej uniwersalnych mechanizmów prowadzących do wykluczenia i wojen. Atak Rosji na Ukrainę uświadamia nam, że bez względu na czas, skutki konfliktów są zawsze niezwykle dotkliwe dla jednostek, jak i całych społeczeństw – powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor MCEAH.

– Wierzymy, że stworzone przez uczestników i uczestniczki projektu prace będą stanowiły narzędzie w nowoczesnej edukacji opartej na doświadczeniu Auschwitz – podkreślił Andrzej Kacorzyk.

Do konkursu zgłaszać się mogą osoby, które chciałyby przygotować prace w jednej z trzech kategorii: fotografia, film i grafika. Wszystkich chętnych prosimy o skorzystanie z formularza online.

– Zakwalifikowane osoby wezmą udział w maju w jednodniowym seminarium przygotowującym, składającym się ze zwiedzania Miejsca Pamięci, spotkań z pracownikami Muzeum oraz warsztatów i prezentacji. Na przygotowanie prac konkursowych będzie prawie 6 miesięcy – powiedziała koordynator konkursu w MCEAH Katarzyna Odrzywołek-Paleta.

Nagrodzone prace zostaną opublikowane w mediach społecznościowych Muzeum, a część z nich będzie użyta do działań edukacyjnych MCEAH. Laureaci otrzymają też nagrody rzeczowe oraz dofinasowanie kursów i szkoleń mających na celu podnoszenie ich kompetencji w zakresie związanym z prezentowanymi przez nich pracami.

Harmonogram konkursu:

23 kwietnia 2023 - termin nadsyłania zgłoszeń poprzez formularz online
28 kwietnia 2023 - ogłoszenie listy osób zakwalifikowanych do udziału w konkursie
18 maja 2023 - dzień studyjny w Muzeum Auschwitz dla uczestników konkursu
15 listopada 2023 - termin nadsyłania prac konkursowych;
15 grudnia 2023 - ogłoszenie listy finalistów konkursu;

10 stycznia 2024 - zakończenie konkursu i uroczysta gala rozdania nagród

Dodatkowych informacji na temat konkursu, jego warunków udzielają:

Katarzyna Odrzywołek-Paleta – 33 844 81 81, e-mail:

Justyna Korpak – 33 844 80 05, e-mail: j

Zobacz regulamin konkursu

Pliki do pobrania

regulamin_konkursu.pdf
regulamin_konkursu.pdf
Regulamin konkursu