Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

O Auschwitz w zakładach karnych

10-05-2010

Grupa kilkunastu dyrektorów śląskiego okręgu Służby Więziennej przebywała w Muzeum Auschwitz na jednodniowym seminarium w ramach projektu „Auschwitz — historia, edukacja obywatelska”, realizowanym wspólnie przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście i Służbę Więzienną. Przedstawiciele wszystkich aresztów śledczych i więzień z terenu Śląska zwiedzili tereny Muzeum, zapoznali się z muzealnymi zbiorami oraz obejrzeli wybrane filmy dokumentalne przedstawiające Auschwitz w sztuce filmowej.

Seminarium to było okazją do dyskusji na temat wspólnych działań edukacyjnych oraz możliwości ich realizacji w zakładach karnych. Propozycja współpracy pomiędzy Muzeum a Śląskim Okręgiem SW pojawiła się w efekcie interesującego i niezwykle udanego podobnego projektu realizowanego od wiosny 2009 r. przez Muzeum z Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Krakowie.

— Do końca tego roku Muzeum będzie prowadzić równolegle dwa projekty — mówi Antoni Stańczyk z Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. — Jeden z nich będzie kontynuacją i drugim etapem naszej dotychczasowej współpracy z okręgiem małopolskim. Drugi, z okręgiem śląskim, otwieramy tym właśnie spotkaniem z jego szefami — dodaje Stańczyk.

W efekcie tego szczególnego projektu edukacyjno-resocjalizacyjnego wybrane grupy osadzonych mają możliwość odwiedzenia Muzeum Auschwitz i uczestnictwa w seminarium edukacyjnym. Równocześnie historycy i edukatorzy z Muzeum wyjeżdżają z wykładami, prezentacjami, wystawami oraz prelekcjami filmowymi do zakładów karnych.

„Naiwnością byłoby sądzić, że wizyta skazanych w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz stanie się remedium na ich lepsze życie” — pisze Jacek Matrejek w ostatnim numerze Forum Penitencjarnego, miesięcznika funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej. „Ale pozostaje wiara, że wzbogaci ich wiedzę historyczną i obywatelską i wpłynie na ich postawy moralne” — dodaje.

Dyrektorzy śląskiego okręgu Służby Więziennej podczas zwiedzania Muzeum Auschwitz. fot. Paweł Sawicki
Dyrektorzy...
Dyrektorzy śląskiego okręgu Służby Więziennej podczas zwiedzania Muzeum Auschwitz. fot. Paweł Sawicki
Dyrektorzy...