Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Więźniowie uczą się o Auschwitz

22-06-2009

Nabiera tempa program edukacyjny Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau skierowany do osadzonych w zakładach karnych Małopolski. Założeniem wspólnego programu oświęcimskich muzealników i służby więziennej jest kształtowanie odpowiednich postaw moralnych i społecznych poprzez nauczanie o tym, czym było Auschwitz, co jak mają nadzieję autorzy projektu będzie pomocne w resocjalizacji osadzonych.

Po pierwszym etapie, podczas którego pracownicy Muzeum przeszkolili wychowawców więziennych, teraz wspólnie z nimi przekazują historię Auschwitz osadzonym.

Niezwykle pomocna w tej edukacji jest przygotowana przez Muzeum nowa wystawa objazdowa o historii Auschwitz. Pierwszym zakładem karnym, gdzie ją zaprezentowano był zakład karny w Tarnowie. To właśnie z tarnowskiego więzienia Niemcy przywieźli do obozu Auschwitz pierwszych 728 polskich więźniów politycznych.

— W rocznicę tych dramatycznych zdarzeń stwarzamy naszym osadzonym możliwość poznania tragicznej historii Auschwitz — powiedział płk Jan Sudia, dyrektor tarnowskiego więzienia podczas prezentacji wystawy. Uczestniczył w niej także Kazimierz Zając, były więzień Auschwitz, deportowany do obozu właśnie z tarnowskiego więzienia. Opowiadał on o transporcie do obozu, swoich w nim przeżyciach, a także o karach i terrorze jakiego doświadczyli on i współwięźniowie z rąk esesmanów.

Przenośna wystawa plakatowa „Niemiecki Nazistowski Obóz Śmierci Konzentrationslager Auschwitz” prezentuje w skondensowany sposób wszystkie najistotniejsze zagadnienia historii Auschwitz, a także genezę ruchu nazistowskiego oraz specyficzne elementy systemu terroru niemieckiego w okupowanej Polsce.

— Obecnie wystawa prezentowana jest w drugim tarnowskim zakładzie karnym, w Tarnowie Mościcach, w pozostałych dziewięciu jednostkach małopolskiego Inspektoratu Służby Więziennej będzie w okresie pomiędzy wrześniem a grudniem 2009 r. — powiedziała mjr Krystyna Bogacz z Krakowskiego Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej.

Kolejnym etapem projektu będą jednodniowe przyjazdy grup osadzonych do Muzeum Auschwitz, w czasie których m.in. zwiedzą oni tereny byłego obozu i wezmą udział w wykładach i zajęciach warsztatowych.

Zobacz również relację wideo z pierwszego etapu projektu

Przenośna wystawa plakatowa „Niemiecki Nazistowski Obóz Śmierci Konzentrationslager Auschwitz”

Wystawa w skondensowany sposób prezentuje wszystkie najistotniejsze zagadnienia historii KL Auschwitz, a także genezę ruchu nazistowskiego oraz specyficzne elementy systemu terroru niemieckiego w okupowanej Polsce.

Została skonstruowana głównie w oparciu o materiały źródłowe i ikonograficzne Państwowego Muzeum Auschwitz Birkenau: fotografie, dokumenty, nielegalną twórczość obozowa lub powojenne prace wykonane przez ocalonych świadków.

Wystawa dotychczas prezentowana była w kilku szkołach średnich i zakładach karnych. Dzięki współpracy z polskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych zostanie także pokazana w Federacji Rosyjskiej.

Tytuły poszczególnych plansz wystawy:
1. Geneza i cel agresji niemieckiej
2. Niemiecka polityka okupacyjna
3. Utworzenie KL Auschwitz
4. Początki obozu – pierwsi więźniowie
5. Auschwitz – narzędzie terroru wobec ludności polskiej
6. Rozwój obozu
7. KL Auschwitz: obóz koncentracyjny i ośrodek masowej zagłady Żydów
8. Wstęp do zagłady – niemiecka polityka wobec Żydów w latach 1933-1941
9. Ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej – Holokaust
10. Deportacja ludności żydowskiej do KL Auschwitz
11. Urządzenia masowej zagłady
12. Przebieg zagłady
13. Grabież
14. Rejestracja więźniów
15. Warunki obozowej egzystencji
16. Głód
17. Niewolnicza praca więźniów
18. Terror
19. System kar
20. Egzekucje
21. Eksperymenty medyczne
22. Obóz kobiecy
23. Zagłada Romów (Cyganów)
24. Sowieccy jeńcy wojenni
25. Los dzieci i młodocianych
26. Ruch oporu w KL Auschwitz
27. Ucieczki i bunty
28. Ujawnianie zbrodni
29. Pomoc mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej
30. Ewakuacja − marsz śmierci i wyzwolenie
31. Auschwitz – Miejsce Pamięci

Wystawa składa się z 30 plakatów, drukowanych na tkaninie w formacie 70 x 180 cm.
Autorem scenariusza jest Mirosław Obstarczyk, a twórcą projektu graficznego Piotr Kutryba.

Prezentacja wystawy objazdowej w zakładzie karnym w Tarnowie. Fot. Bartosz Bartyzel
Prezentacja wystawy...
W spotkaniu w zakładzie karnym wziął udział także Kazimierz Zając, deportowany do Auschwitz wlasnie z więzienia w Tarnow
W spotkaniu w...