Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

1 milion 670 tysięcy osób zwiedziło Miejsce Pamięci w 2023 r.

ps
03-01-2024

W 2023 r. Miejsce Pamięci odwiedziło ponad 1,67 miliona osób. To 41 procent więcej niż w roku poprzednim. Oznacza to powolny powrót do sytuacji sprzed światowej epidemii.

 

  

– Dzisiaj, pamięć o tragicznych wydarzeniach Auschwitz stanowi nie tylko fundament ochrony świata przed destrukcyjnym wpływem wszelkich ideologii nienawiści i uprzedzeń, ale również kształtuje naszą moralną odpowiedzialność. To, że prawie 90 procent odwiedzających Muzeum poszerza swoją świadomość historyczną pod opieką naszych edukatorów, ma fundamentalne znaczenie - powiedział dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński

– Przejście przez autentyczną przestrzeń poobozową staje się zatem nie tylko zdobyciem konkretnej wiedzy o faktach czy datach, lecz głębokim osobistym doświadczeniem, które skłania do refleksji nad naszymi własnymi etycznymi postawami. Co więcej, już teraz ludzie z całego świata będą mieli możliwość skorzystania z przełomowego, wyjątkowego na skalę światową narzędzia – platformy pozwalającej na zwiedzanie na żywo z przewodnikiem za pośrednictwem Internetu – podkreślił dyrektor Cywiński.

Dzięki aplikacji „Auschwitz in Front of Your Eyes” miliony ludzi zyskują dostęp do autentycznych przestrzeni Auschwitz oraz Birkenau. Platforma służyć będzie zwiedzaniu byłego obozu z przewodnikiem online. Narracja prowadzona będzie na żywo, a edukator będzie wykorzystywał także materiały multimedialne, archiwalne fotografie, prace artystyczne, dokumenty oraz świadectwa Ocalałych.

Projekt powstał we współpracy Muzeum z Fundacją Auschwitz-Birkenau, izraelskimi firmami AppsFlyer i DISKIN, a także dzięki wsparciu specjalistycznych firm, jak Orange, oraz dzięki zaangażowaniu wielu darczyńców rządowych i prywatnych.

Obecnie po Miejscu Pamięci oprowadza 324 przewodników w 20 językach. Największą grupę odwiedzających w 2023 r. stanowiły osoby z Polski. Kolejnymi krajami, z których przyjeżdżali odwiedzający były: Wielka Brytania, Czechy, Niemcy, Hiszpania, Stany Zjednoczone, Włochy, Francja, Słowacja i Niderlandy. Niemal dwie trzecie rezerwacji dokonywanych jest poprzez stronę visit.auschwitz.org, gdzie część odwiedzających decyduje się wesprzeć finansowo misję Miejsca Pamięci dzięki systemowi pay what you want.

O ponad 12 procent wzrosła liczba uczestników pobytów studyjnych – poszerzonej formy wizyty z dodatkowymi zajęciami edukacyjnymi. Ponad połowę z 21,4 tys. uczestników stanowią osoby z zagranicy. – Łącznie Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście zorganizowało w ramach tych wizyt ponad 930 różnego rodzaju zajęć edukacyjnych. Szczególnie ważne jest tu systemowe, publiczne wsparcie organizacji przyjazdów uczniów do Miejsca Pamięci. Poza tym w MCEAH odbyło się wiele konferencji i seminariów, w tym międzynarodową konferencję edukacyjną poświęconą nowym technologiom w edukacji o Auschwitz i Holokauście – powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor MCEAH.

Wielokrotny wzrost frekwencji w XXI w. postawił przed Muzeum wyzwanie stworzenia całkowicie nowego Centrum Obsługi Odwiedzających, które otwarto 14 czerwca 2023 r. Jego ideą była integracja tak różnych funkcji, jak zapewnienie bezpieczeństwa, komfort odwiedzających oraz dostęp do najważniejszych usług.

Projekt autorstwa firmy Kozień Architekci pozwolił na zachowanie historycznego budynku, w którym w czasie istnienia obozu mieściły się rzeźnia i mleczarnia. Przestrzeń tę z terenem Miejsca Pamięci łączą dwa przejścia podziemne.

Obok Centrum powstaje nowoczesny, trzypiętrowy hostel. Utworzona w ten sposób baza noclegowa zapewni w przyszłości zakwaterowanie wolontariuszom, praktykantom, nauczycielom i osobom biorącym udział w dłuższych pobytach studyjnych, konferencjach czy seminariach.

Inwestycje te realizowane są ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, wsparcia Ronalda S. Laudera oraz Joela i Ulriki Citron, dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków własnych Muzeum.

Częścią projektu nowego Centrum był także remont sali kinowej. Można tam oglądać 8-minutowy film wprowadzający w reżyserii Davida Conovera i stworzonego dzięki Lewis Family Foundation. Swojego wsparcia udzielił Muzeum amerykański aktor Mark Hamill, który użyczył głosu w angielskiej. W 2023 r. film obejrzało ponad 250 tysięcy osób.

Ważnym elementem naszej edukacji jest wirtualna wspólnota pamięci w mediach społecznościowych. Z treści publikowanych na oficjalnych kontach Muzeum korzysta ponad 2,35 miliona osób, a posty Muzeum wyświetlono ponad 1 miliard 158 milionów razy. Liczba obserwujących oficjalne konto Muzeum w serwisie X przekroczyła 1,6 miliona. W 2023 r. Muzeum utworzyło także oficjalne konto w serwisie Threads.

Istotnym elementem nauczania są też lekcje internetowe dostępne na stronie lekcja.auschwitz.org, a także cykl dwujęzycznych podcastów „O Auschwitz” dostępny na wszystkich najważniejszych światowych serwisach. Dotychczas 41 odcinków podcastu odtworzono ponad 1,5 miliona razy.