Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Złoty Medal New York Film Festivals and TV Awards dla filmu „Ucieczki przez druty – podziemny schron”

ps
11-04-2018

„Podziemny schron”, pierwszy z filmów dokumentalnych zrealizowany w ramach cyklu „Ucieczki przez druty” otrzymał złoty medal w kategorii „Docudrama” na prestiżowym międzynarodowym konkursie New York Film Festivals and TV Awards 2018. Reżyserem obrazu jest nominowany do Oskara w 2005 r. Andrzej Celiński, producentem Bartosz Klinik, a narratorem -  dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau dr Piotr M. A. Cywiński.

 

Fot. materiały producenta
Fot. materiały...
Fot. materiały producenta
Fot. materiały...
Fot. materiały producenta
Fot. materiały...

W New York Film Festivals and TV Awards brały udział produkcje z ponad 50 krajów oceniane przez międzynarodowe jury, w którym zasiadają eksperci z 36 państw: reżyserzy, producenci, scenarzyści, aktorzy i przedstawiciele innych zawodów branży filmowej. W ramach festiwalu pokazywane są m.in. filmy animowane, dokumentalne, fabularne, zwiastuny filmowe, teledyski, dramaty telewizyjne czy krótkie cyfrowe formy. 

Producentem filmu jest K Film. Obraz powstał w koprodukcji Telewizji Polskiej S.A., Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Krakowskiego Biura Festiwalowego i MFX Film Studio. Film dofinansowano m.in. ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

„Podziemny schron” opowiada o losach ucieczki więźniów: Kazimierza Andrysika (nr obozowy 89), Zdzisława Michalaka (nr 180), Ryszarda Kordka (nr 10291) oraz Józefa Papugi (nr 12049). W połowie lipca 1944 r. uciekli oni z terenu obozu Auschwitz II-Birkenau. Najpierw ukrywali się oni w przygotowanym wcześniej bunkrze wykonanym na terenie budowy odcinka BIII. Po wydostaniu się ze strefy przyobozowej spotkali się z łącznikiem, który przeprowadził ich do holownika „Piast” zacumowanego na Wiśle w okolicy Gromca k. Oświęcimia. Polska załoga holownika ukryła zbiegów w specjalnym schowku i przewiozła ich do portu Dąbie pod Krakowem. Następnie uciekinierzy dostali się do Nowego Korczyna, skąd przedostali się do oddziału Armii Krajowej.

Narratorem w filmie jest dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau dr Piotr M. A. Cywiński. Z jednej strony opowiada on o samej ucieczce, ale także przybliża cały kontekst, osadzając wydarzenia z lipca 1944 r. w ogólnej historii niemieckiego obozu Auschwitz.

– Film ten ukazuje bardzo ciekawie przygotowaną ucieczkę z Auschwitz II-Birkenau grupy polskich więźniów politycznych, zrealizowaną dzięki pomocy i zaangażowaniu funkcjonującego w okolicach obozu zbrojnego ruchu oporu. To dla nas bardzo ważne, że dokument fabularyzowany właśnie o tej tematyce znalazł uznanie w oczach międzynarodowego jury tego nowojorskiego festiwalu – powiedział dyrektor Muzeum Piotr Cywiński.

– Jest to pierwszy film z całej planowanej serii o ucieczkach z Auschwitz. Tak ważne międzynarodowe wyróżnienie dla filmu pokazuje, że cały cykl może stanowić ważny głos w zachowaniu pamięci o odwadze uciekinierów obozowych, którzy nieśli w świat wiedzę o dramacie rozgrywającym się wewnątrz obozu – dodał.

Autorzy filmu konsultowali z Muzeum szczegóły tej realizacji po to, aby jak najwierniej oddać na ekranie realia świata obozu koncentracyjnego. To zawsze niebywale trudne, bowiem pod uwagę trzeba wziąć bardzo wiele różnych szczegółów - zarówno tych pochodzących z relacji byłych więźniów opowiadających o samej ucieczce, jak i tych dotyczących kwestii bardziej ogólnych, jak architektura, ubiór więźniów, itp. Wszystko po to, aby film był jak najbliższy historycznej prawdzie.

Film „Ucieczka przez druty – podziemny schron” oglądać można na platformie VOD TVP