Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

ZAREZERWUJ TERMIN: Międzynarodowa konferencja edukacyjna „(Re)Member: czy pamięć w XXI w. wystarczy?, 30 czerwca – 2 lipca 2025

MCEAH
04-06-2024

W sprawozdaniu Muzeum Auschwitz za 2023 r. dyrektor dr Piotr M. A. Cywiński napisał: “Wszyscy obserwujemy i odczuwamy powrót starych, dehumanizacyjnych, antysemickich i rasistowskich demonów oraz wzrost nowych napięć i międzynarodowych konfliktów”.

 

Czy pamięć wystarczy, by ochronić świat przed tymi niebezpieczeństwami? Jak miejsca pamięci, upamiętniające okrucieństwa z przeszłości, mogą przyczynić się do budowania bardziej pokojowego i stabilnego świata dziś i w przyszłości? Jakie podchodzić do tej coraz bardziej odległej przeszłości, aby pamięć o Szoa, o tragedii Auschwitz i innych niemieckich nazistowskich obozów i wszystkich ofiarach Trzeciej Rzeszy pozostała aktualna i znacząca w XXI wieku?

W 2025 r. przypada 80. rocznica wyzwolenia Auschwitz. Już teraz chcemy zaprosić osoby zawodowo zajmujące się edukacją w Miejscach Pamięci oraz innych podobnych muzeach i instytucjach na przyszło roczną międzynarodową konferencję edukacyjną „(Re)member: Czy pamięć w XXI w. wystarczy?”, która odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w dniach 30 czerwca – 2 lipca 2025 r. Zachęcamy do włączenia się razem z nami w ekspercką dyskusję o znaczeniu pamięci w kształtowaniu współczesnego świata i naszej wspólnej moralnej odpowiedzialności.

Więcej informacji, w tym także szczegóły dotyczące rekrutacji, przekażemy w późniejszym terminie. Kontakt z organizatorami: .

Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem naszej poprzedniej międzynarodowej konferencji “Narzędzia z «tu i teraz» w nauczaniu o «wtedy» – nowe technologie w edukacji o Auschwitz i Holokauście”, która odbyła się 27-29 czerwca 2023 r.