Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Zakończenie konkursu „Zaschnięte Róże” i premiera filmu dokumentalnego „Uciekinier”

12-01-2007

W dniu 12 stycznia 2007 roku w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu odbyło się uroczyste zakończenie konkursu „Zaschnięte Róże” wraz z premierą filmu „Uciekinier”.

Komisja konkursowa dokonała przeglądu i analizy prac konkursowych, oceniając przede wszystkim ich wartość historyczną, a także staranność dokonanego opisu oraz zaangażowanie uczestników i ich wkład wniesiony w przygotowanie pracy. Przyznano ex aequo cztery pierwsze nagrody, trzy drugie i jedną trzecią nagrodę.

Organizatorzy byli bardzo pozytywnie zaskoczeni zainteresowaniem młodych osób konkursem – ilością i poziomem nadesłanych prac. W wielu przypadkach konkurs okazał się motywacją do odkrywania na nowo historii, lepszego zapoznania się z miejscem zamieszkania, co było głównym i najważniejszym celem konkursu. Część prac ma istotną wartość dla Muzeum i wzbogaci zbiór eksponatów bądź archiwaliów.

„Zaschnięte Róże” to jeden z takich projektów, które niosą nadzieję. Bo oto konkurs, gdzie młodzi ludzie jawią się jako strażnicy pamięci w wymiarze lokalnym, ale również w tym wymiarze ogólnoludzkim – zauważył dyrektor Muzeum dr Piotr M.A.Cywiński. wyniki konkursu przerosły nasze oczekiwania, przyszło wiele naprawdę fantastycznych prac, w których było widać ogromne zainteresowanie. Była to pierwsza edycja, ale projekt ten trzeba kontynuować. Jest tutaj bardzo wiele pamięci lokalnej i Muzeum musi się temu poświęcić – podkreślił dyrektor.

Sukces konkursu stał się powodem zaproponowania jego kontynuacji i przeprowadzenia kolejnej jego edycji – mówi Andrzej Kacorzyk kierownik organizacyjny Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Mamy nadzieje, że udało się tym młodym ludziom zaszczepić zainteresowanie historią. Muzeum ufundowało cenne nagrody, aparaty cyfrowe i odtwarzacze MP3, które mamy nadzieje wynagrodzi im trud i pracę, jaką wykonali.

Wicedyrektor Muzeum Krystyna Oleksy zaprosiła wszystkich obecnych na uroczystości na wystawę pokonkursową, która otwarta będzie 27 stycznia br. w holu budynku obsługi odwiedzających oświęcimskiego Muzeum. Jej otwarcie towarzyszyć będzie obchodom rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz.

Kolejnym ważnym wydarzeniem dzisiejszego dnia, była premiera filmu „Uciekinier” w reżyserii Marka Tomasza Pawłowskiego, opisującego sylwetkę byłego więźnia Auschwitz Kazimierza Piechowskiego. Jest on jedynym do dziś żyjącym z czwórki więźniów, którzy w brawurowy sposób, przebrani w mundury esesmanów uciekli wyjeżdżając ze strzeżonego terenu samochodem skradzionym z garaży SS.

Choć niestety z przyczyn zdrowotnych na uroczystość i premierę filmu „Ucieczka” nie mógł przybyć jego główny bohater to jednak w całkowicie zapełnionej dużej sali kinowej Muzeum nie zabrakło grupy byłych więźniów Auschwitz. Niezwykle wzruszającym momentem było wspólne spotkanie i zdjęcie byłych więźniów, świadków historii i młodzieży – uczestników i laureatów konkursu „Zaschnięte Róże”.

Lista nagród I edycji konkursu Zaschnięte Róże:

Pierwsza nagroda (ex equo):

* Mirella Olszowska (Powiatowy Zespół nr 5 Szkół Budowlanych w Oświęcimiu) — za pracę dotyczącą podobozu w Rajsku

* Krzysztof Urbańczyk (Zespół Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego) — za przygotowanie i opis beczki drewnianej z nadrukiem „Baer” I.G. Farbenindustrie Aktiengeselrchaft Leverkusen

* Dominika Zawarus (Powiatowy Zespół nr 4 Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Oświęcimiu) —za pracę dotyczącą maski gazowej pochodzącej z obozu KL Auschwitz.

* Anna Wątor (Zespół nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu) — za pracę dotyczącą drewnianej płaskorzeźby przedstawiającej Trzech Króli.

Druga nagroda (ex equo):

* Barbara Kostyra (Powiatowy Zespół nr 5 Szkół Budowlanych w Oświęcimiu) — za przygotowanie wspomnień Rudolfa Hajduka byłego więźnia obozu KL Auschwitz

* Iwona Rakowska (Powiatowy Zespół nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu) — za przygotowanie i opis 2 listów obozowych, napisanych przez więźnia Karola Walczaka.

* Klaudia Zaręba (Powiatowy Zespół nr 11 Szkół Ogólnokształcących im. Stanisława Wyspiańskiego w Kętach) — za pracę dotyczącą medalika z hebrajskim napisem

Trzecia nagroda:

* Marzena Merta (Powiatowy Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. S. Konarskiego w Oświęcimiu) - za pracę dotyczącą kopalni Brzeszcze

Laureaci konkursu Zaschnięte Róże
Laureaci konkursu...
Uczestnicy konkursu Zaschnięte Róże z byłymi więźniami i dyrekcją Muzeum
Uczestnicy konkursu...