Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Z zapomnienia powracają nieustannie dawne koszmary. Sprawozdanie Miejsca Pamięci 2017

ps
24-01-2018

Ukazało się polsko-angielskie sprawozdanie podsumowujące rok 2017 w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz. W swoim wstępie dyrektor dr Piotr M. A. Cywiński podkreślił, jak ważną rolę pełni pamięć o Auschwitz w budowaniu przyszłości wolnej od ideologii nienawiści.

 

„Oblicze czasów, w których żyjemy, nie budzi specjalnego entuzjazmu ani optymizmu. Przemiany zmierzają w kierunkach mało przewidywalnych. Wielu powtarza, że brakuje dziś prawdziwych mężów stanu, autorytetów. W wielu miejscach odradzają się antysemityzm, rasizm i ksenofobia. Ideologie nienawiści podnoszą głowę i hasła nacjonalistyczne coraz mocniej obecne są w przestrzeni publicznej” - napisał dyrektor Cywiński.

POBIERZ PLIK PDF

Na 76 stronach polsko-angielskiego wydawnictwa znalazły się informacje o najważniejszych wydarzeniach minionego roku w Muzeum. „Prezentujemy sprawozdanie z naszych działań podejmowanych w Miejscu Pamięci w roku 2017, których tak ważnym celem jest, by wartości stojące w kontrapunkcie do tragicznego doświadczenia ofiar Auschwitz – czyli pokój, wolność, fundamentalne prawa człowieka, demokracja, wzajemność i szacunek – pozostawały czytelnymi i uznawanymi drogowskazami rozwoju naszych społeczeństw” – czytamy we wstępie.

W sprawozdaniu znaleźć można także m.in. analizę frekwencji w Miejscu Pamięci, które w ubiegłym roku odwiedziło ponad 2 miliony 100 tysięcy osób. Ponad 80 procent z nich zostało oprowadzonych przez blisko 300 edukatorów w niemal 20 językach. Wiele uwagi poświęcono też programom edukacyjnym i działalności Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Inne poruszane w sprawozdaniu tematy to prowadzone w Miejscu Pamięci prace konserwatorskie oraz działania Fundacji Auschwitz-Birkenau, która zbiera fundusze na finansowanie tych prac, nowe wydawnictwa, kierunki prac badawczych, nowe i opracowywane wystawy, a także nowe obiekty w Archiwum i Zbiorach Muzeum. Istotnym elementem jest także sprawozdanie finansowe i lista darczyńców, którzy wsparli Muzeum. Tekstom towarzyszą fotografie prezentujące najważniejsze wydarzenia w Miejscu Pamięci, a także reprodukcje artefaktów oraz archiwalnych dokumentów.

„Tak, jak z pamięci rodzi się mądrość, z zapomnienia powracają nieustannie dawne koszmary” – podkreślił dyrektor Cywiński.

Sprawozdanie ukazuje się na dwa dni przed 73. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.