Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Wystawa "Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko" od marca 2023 r. w Bibliotece Reagana w Kalifornii

ps
11-11-2022

Biblioteka Prezydencka Ronalda Reagana w kalifornijskim Simi Valley będzie kolejnym miejscem prezentacji wystawy „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko” przygotowanej przez Muzeum oraz hiszpańską firmę Musealia. Otwarcie zaplanowano na koniec marca 2023 r. Do stycznia 2023 r. ekspozycję oglądać można w szwedzkim Malmö.

 

Przyjazd...
Ocalały David...
Historyczny wagon w...
Jeden z kuratorów...

Na głównym dziedzińcu Biblioteki 10 listopada stanął wagon towarowy Model 2 wykorzystywany podczas deportacji Żydów do gett i ośrodków zagłady na terenie okupowanej przez Niemcy Polski. W ceremonii odsłonięcia wagonu wzięło udział dwóch ocalałych z Auschwitz, David Lenga i Joe Alexander.

– Wszystkim ofiarom Holokaustu – zarówno tym, którzy stracili życie, jak i tym, którym udało się przetrwać – należy się nasz szacunek. Powinniśmy pamiętać o nich z wielką godnością oraz szacunkiem dla ich tragicznych przeżyć – powiedział David Lenga. – Dla ocalałych, takich jak ja, niezwykle ważne jest poczucie tego, że nasze życie miało znaczenie, a nasze społeczności dbają o pamięć, by nasze cierpienia nigdy nie zostały zapomniane – dodał.

Ceremonia w Bibliotece Reagana odbyła się w rocznicę Pogromu Listopadowego w nazistowskich Niemczech w 1938 r. Zniszczono wówczas ponad tysiąc synagog i ponad siedem tysięcy żydowskich sklepów, warsztatów czy fabryk. Około 30 tysięcy mężczyzn osadzono w obozach koncentracyjnych.

– Wystawa symbolicznie nawiązuje do słów Ronalda Reagana wypowiedzianych podczas ceremonii otwarcia Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie w 1988 r. Upamiętnia ona nie tylko ogromne straty, jakie przyniósł ten jeden z najczarniejszych rozdziałów w historii człowieka, ale także wysiłki, jakie należy podejmować, by podtrzymać pamięć o milionach utraconych istnień – powiedział John Heubusch, Dyrektor Wykonawczy Fundacji i Instytutu Prezydenta Ronalda Reagana. – Zachęcam wszystkich, by obejrzeli wystawę Auschwitz i poznali osobiście tę historię dzięki wszystkim prezentowanym tu przedmiotom. Musimy mieć pewność, że całe to zło nigdy więcej się nie powtórzy – podkreślił.

Ekspozycja „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko” przedstawia kolejne etapy rozwoju nazistowskiej ideologii i opisuje transformację Oświęcimia, polskiego miasta, w którym nazistowskie Niemcy w czasie okupacji utworzyły największy obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady, gdzie zamordowano ok. miliona Żydów oraz dziesiątki tysięcy osób innych narodowości.

Wśród ofiar Auschwitz znajdowali się także Polacy, Romowie i Sinti, sowieccy jeńcy wojenni, a także inne grupy prześladowane przez nazistowską ideologię, jak: osoby niepełnosprawne, aspołeczne, Świadkowie Jehowy czy homoseksualiści. Ponadto na wystawie zobaczyć można przedmioty ukazujące świat sprawców – esesmanów, którzy stworzyli i zarządzali tym największym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady.

Zdaniem dyrektora Muzeum Auschwitz dr. Piotra M. A. Cywińskiego wystawa ta obecnie nabiera szczególnego znaczenia: – Barbarzyńska inwazja Rosji na suwerenną Ukrainę pokazuje nam dziś najpełniej, jak bardzo świat potrzebuje trwałych i czytelnych ostrzeżeń płynących z pamięci historycznej. Auschwitz był bowiem zbyt dotkliwym doświadczeniem, by dziś wolny świat mógł tolerować jakiekolwiek objawy polityki nienawiści, agresji i dehumanizacji. Pamięć musi być kluczem w budowanie pokojowego i sprawiedliwego świata. Wystawa ta pozwala nam kształtować tę pamięć – podkreślił.

Wystawa "Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko." powstała we współpracy Musealia oraz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Kuratorami tej wyjątkowej ekspozycji są międzynarodowej klasy eksperci: dr Robert Jan van Pelt, dr Michael Berenbaum i Paul Salmons, którzy ściśle współpracowali z historykami i kuratorami z Centrum Badań Muzeum Auschwitz z dr. Piotrem Setkiewiczem na czele.

 – Projektowi przyświeca idea udostępnienia zwiedzającym z całego świata historii Auschwitz w jej niezwykłej złożoności. Poznają oni Auschwitz jako miejsce, gdzie dokonała się jedna z największych masowych zbrodni w historii, lecz również jako symbol oraz wyraz bezgranicznego ludzkiego okrucieństwa – powiedział Luis Ferreiro, Dyrektor firmy Musealia. – Wystawa ta przybliży mieszkańcom Zachodniego Wybrzeża oraz wszystkim zwiedzającym powody, dla których takie miejsce mogło w ogóle powstać oraz co to oznacza dla nas dziś – dodał.

Publiczność na ponad tysiącu metrów kwadratowych będzie mogła zobaczyć kilkaset przedmiotów pochodzących w większości ze Zbiorów Miejsca Pamięci Auschwitz. To m.in. osobiste rzeczy należące do ofiar jak walizki, okulary czy buty. Pokazane zostaną także betonowe słupy stanowiące część ogrodzenia obozu Auschwitz; fragmenty oryginalnego baraku dla więźniów obozu Auschwitz III-Monowitz; biurko oraz inne przedmioty należące do pierwszego i najdłużej sprawującego swoją funkcję komendanta obozu Auschwitz Rudolfa Hössa; maska gazowa wykorzystywana przez SS; litografia przedstawiająca twarz więźnia autorstwa Pabla Picassa.

Oprócz tego na wystawie znajdują się pojedyncze obiekty wypożyczone z ponad 20 instytucji, muzeów i kolekcji prywatnych na całym świecie, w tym z Yad Vashem, United States Holocaust Memorial Museum, Wiener Library oraz miejsc pamięci Buchenwald, Mauthausen, Sachsenhausen i Westerbork.

Za prezentację wystawy w Bibliotece Raegana odpowiedzialna jest firma World Heritage Exhibitions. – Funkcjonowanie obozów koncentracyjnych na zawsze zmieniła fundamenty oraz sposób postrzegania człowieczeństwa. Wystawa Auschwitz, poprzez wszystkie oryginalne zachowane przedmioty, pokazuje ten mroczny etap dziejów po to, by pamiętać, ale także wyciągać z niego wnioski – powiedział prezes WHE John Norman. – „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko” to jedna z najbardziej wyjątkowych wystaw podróżujących po całym świecie, a możliwość zaprezentowania jej w Bibliotece Prezydenta Ronalda Reagana to dla nas prawdziwy zaszczyt – dodał.

Więcej informacji o wystawie i biletach znaleźć można na stronie: www.ReaganLibrary.com/Auschwitz.

Wcześniej wystawę "Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko." można było zobaczyć w Madrycie, Nowym Jorku i Kansas City.