Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Wyjątkowo trudny rok. 502 tysiące odwiedzających Muzeum Auschwitz w 2020 r.

ps
04-01-2021

W 2020 roku Miejsce Pamięci odwiedziło 502 tysiące osób. To nieomal pięciokrotnie mniej niż rok wcześniej. Ogromny wpływ na liczbę odwiedzających Miejsce Pamięci w 2020 roku miała pandemia COVID-19.

 

Zdecydowana większość odwiedzających w 2020 r., bo aż 83 procent, poznawała historię Auschwitz z ponad 300 przewodnikami oprowadzającymi po ekspozycji Muzeum w 22 językach.

Z powodu pandemii Muzeum było niedostępne dla odwiedzających przez ponad 5 miesięcy. Zasady i warunki zwiedzania jak i stała ekspozycja historyczna zostały przystosowane do nowych wymogów sanitarnych. Zmniejszona została także liczba osób, które mogą jednocześnie przebywać na terenie Muzeum. Frekwencja w czasie epidemii stanowiła niecałe 20 procent w porównaniu do analogicznych miesięcy 2019 roku.

– Rok 2020 był rokiem wyjątkowo trudnym. Muzeum było zamknięte dla odwiedzających przez wiele miesięcy. To zupełnie nieznana wcześniej i wyjątkowa sytuacja. Dramatyczny spadek liczby odwiedzających spowodował poważne załamanie budżetu Muzeum, czego konsekwencją była rezygnacja z wielu priorytetowych inwestycji, działań i projektów. Każdej osobie, instytucji i organizacji, które wsparły nas finansowo w tej ciężkiej sytuacji, bardzo za tę pomoc dziękujemy – powiedział dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński.

Sytuacja finansowa Muzeum nadal pozostaje bardzo trudna. Dlatego cały czas prosimy o Państwa pomoc i finansowe wsparcie naszej misji.

Długotrwałe zamknięcie Muzeum, czasowe zamknięcia szkół, ograniczenia w podróżowaniu, a także wynikające z tego załamanie budżetu miały ogromny wpływ na działania Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

– Wiele programów i projektów edukacyjnych zostało przeniesionych do przestrzeni internetowych. Niestety z kilku bardzo ważnych zmuszeni byliśmy zrezygnować lub przesunąć ich realizację na inny termin. Najbardziej boli fakt niemożliwości przyjmowania odwiedzających w Miejscu Pamięci – powiedział dyrektor MCEAH Andrzej Kacorzyk.

– Mimo tej trudnej sytuacji nie załamujemy rąk: ponad 3 tysiące młodych osób z całego świata – w tym 90 procent spoza Polski – uczestniczyło w jednodniowych pobytach studyjnych. W pełni został także zrealizowany program „Łączyła ich Niepodległa”. Co ciekawe, rozpoczynał się on jako cykl stacjonarnych pobytów, a rozwinął się w budzącą zainteresowanie uczestników wirtualną podróż do Miejsca Pamięci – dodał Andrzej Kacorzyk.

W dobie pandemii szczególnego znaczenia nabierają działania w przestrzeni internetowej – zarówno w sferze upamiętnienia, jak i edukacji – a także budowanie poprzez media społecznościowe wirtualnej wspólnoty pamięci.

Ponad 1,5 miliona osób korzysta z treści publikowanych na oficjalnych kontach Miejsca Pamięci. W przededniu 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz liczba obserwujących angielskojęzyczne konto Muzeum na Twitterze przekroczyła milion, a w samym styczniu 2020 roku nasze tweety wyświetlono ponad 277 milionów razy. Muzeum utworzyło także na twitterze konto polskojęzyczne.

Na stronie internetowej Muzeum Auschwitz w 2020 roku odnotowano ponad 16 milionów odsłon. Warto także podkreślić, iż bardzo wiele osób korzysta z możliwości edukacji online.

O ponad 100 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrosło zainteresowanie wirtualną wizytą na stronie panorama.auschwitz.org. W 2020 roku z tej formy poznania autentycznego miejsca, ale też relacji świadków skorzystało prawie 330 tysięcy osób.

Najbardziej pogłębioną formą naszej edukacji w Internecie są lekcje online. Główna lekcja poświęcona historii Auschwitz dostępna jest w wielu językach (angielski, arabski, grecki, hiszpański, niderlandzki, niemiecki, perski, polski, portugalski, węgierski). Łącznie na stronie lekcja.auschwitz.org znajduje się 26 lekcji w językach angielskim i polskim. Większość z nich jest dostosowana do wyświetlania na urządzeniach mobilnych.