Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Wychowawcy zakładów karnych i aresztów na seminariach w Muzeum Auschwitz

05-10-2013

Wychowawcy i kierownicy penitencjarni zakładów karnych i aresztów Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Krakowie oraz z Inspektoratu w Katowicach wzięli udział w seminariach kolejnej edycji projektu „Auschwitz, historia, edukacja obywatelska”.

Seminaria dla wychowawców i pracowników więziennictwa stanowią pierwszy etap projektu „Auschwitz, historia, edukacja obywatelska”. Drugi etap obejmuje edukację osadzonych. We współpracy z wychowawcami MCEAH zorganizuje wyjazdy osadzonych do Muzeum, jak również prelekcje, prezentacje multimedialne i projekcje filmów w zakładach karnych.

Uczestnicy seminariów wzięli udział w wykładach naukowych o losach kobiet i dzieci w KL Auschwitz, ruchu oporu oraz o pułkowniku Pileckim, a także spotkali się z byłym więźniem Auschwitz panem Bogdanem Bartnikowskim. Ponadto obejrzeliwystawę „Kobiety w KL Auschwitz” oraz filmy poświęcone sylwetce Witolda Pileckiego. W czasie seminariów ich uczestnikom zaprezentowane zostały także propozycje edukacyjne Muzeum, które będą realizowane w zakładach karnych.

W tegorocznej edycji projektu „Auschwitz historia, edukacja obywatelska” w 11 jednostkach penitencjarnychInspektoratu Służby Więziennej w Krakowie tematem przewodnim będzie los kobiet i dzieci w KL Auschwitz. Natomiast w 17 zakładach karnych i aresztów śledczych z Inspektoratu w Katowicach będzie prezentowana sylwetka pułkownika Witolda Pileckiego.

Projekt jest realizowany od 5 lat. W tym czasie Muzeum odwiedziło 877 osadzonych. W prelekcjach i pokazach filmóww zakładach karnych i aresztach uczestniczyło 21460 penitencjariuszy.

Seminaria „Auschwitz, historia, edukacja obywatelska”. Fot. Paweł Sawicki
Wychowawcy i...
Prelekcja w Zakładzie Karnym w Nowym Sączu. Fot. Bartosz Bartyzel
Projekt jest...