Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Współpraca z Inspektoratem Służby Więziennej w Rzeszowie

PS/BB
06-07-2015

„Auschwitz — Historia — Edukacja Obywatelska” to rozbudowywany od 6 lat, wielopłaszczyznowy projekt edukacyjny adresowany zarówno do wychowawców i pracowników nadzoru Służby Więziennej, jak i do osób osadzonych. W procesie wychowawczym, realizowanym w zakładach karnych, nauczanie o tym, czego dokonano w Auschwitz, służy przede wszystkim przekazywaniu historii obozu i pamięci o tych, którzy tam cierpieli i zginęli, ale również ukazuje, do czego może prowadzić droga pogardy i nienawiści.

– Praca wychowawcza, którą codziennie wykonujemy w jednostkach penitencjarnych potrzebuje przykładów – zarówno tych negatywnych jak i pozytywnych – mówił ppłk Marek Grabek, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie. – Świadectwo tragedii, jaka się wydarzyła w Auschwitz pozwala dostrzec pierwiastek dobra, ludzkich odruchów w tych, których usiłowano pozbawić wszelkiej nadziei. Ciężko znaleźć na świecie inne miejsce, które tak dobitnie uświadamia, jak ważna dla naszego człowieczeństwa jest pamięć tamtych dni oraz ponadczasową prawdę, że „ludzie ludziom zgotowali ten los” – podkreślał ppłk Marek Grabek.

– Auschwitz jest krzykiem dla dzisiejszego świata, a zatem dla każdego z nas – zaznaczył dr Piotr M.A. Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz. – O ile krzyk ten wzywa do postrzegania siebie i świata w kategoriach aksjologicznych, moralnych, wręcz etycznych, to musi on również rozbrzmiewać tam, gdzie przetrzymywane są osoby, które miały w swoim życiu zaburzenia takiego właśnie postrzegania. W szczególności zrozumienie dokąd prowadzi pogarda i nienawiść, lub choćby uznanie siebie za kogoś "lepszego" od drugiej osoby, może doprowadzić do znalezienia powrotu na wyprostowane ścieżki po wyjściu z więzienia –mówił Piotr Cywiński.

– Współpraca z Muzeum to dla nas niepowtarzalna szansa – ppłk Marek Grabek. – Jestem zdania, że jest to miejsce które powinien przynajmniej raz odwiedzić każdy funkcjonariusz. Postaramy się, by we współpracy z Muzeum Auschwitz, każdy, kto zechce taką szansę otrzymał – dodał.

– Od sześciu lat prawie 20 tys. osadzonych i prawie 300 funkcjonariuszy służby więziennej uczestniczyło w różnych formach tego projektu. Jestem przekonany, że to jeden z najważniejszych projektów edukacyjnych, które przecież tak licznie prowadzi Muzeum – podkreślił Piotr Cywiński. 

Porozumienie o współpracy podpisano podczas dwudniowego seminarium w Miejscu Pamięci dla funkcjonariuszy Służby Więziennej z Podkarpacia. Była to część przygotowań do działań edukacyjnych prowadzonych na terenie zakładów karnych. Oprócz studyjnego zwiedzania terenów byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz w programie znalazły się m.in. wykłady, prezentacje filmowe, a także dyskusja na temat działań edukacyjnych Muzeum i ich realizacji w zakładach karnych.

 

Oddanie hołdu przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11hołd ofiarom niemieck
Przed Ścianą...
DSC_2994 dwudniowe seminarium w Miejscu Pamięci dla funkcjonariuszy Służby Więziennej z Podkarpacia.
Dwudniowe...
Porozumienie o współpracy podpisali dyrektor Muzeum dr Piotr. M.A. Cywiński oraz Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej.
Porozumienie o...