Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Współpraca Muzeum z Le Camp des Milles i regionem Bouches du Rhône

ps
23-03-2018

Przedstawiciele Miejsca Pamięci Le Camp des Milles i przedstawiciele regionu Bouches du Rhône we Francji podpisali 20 marca 2018 r. trójstronne porozumienie o współpracy z Muzeum Auschwitz. Dotyczy ono badań historycznych, wymiany archiwaliów oraz wspólnych przedsięwzięć wystawienniczych.

 

Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach

Goście z Francji zwiedzili tereny byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, a także uczestniczyli w krótkiej konferencji, podczas której oficjalnie podpisano umowę. Dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński podkreślił, jak szczególne więzy łączą Miejsce Pamięci w Milles i Muzeum Auschwitz.

– Historię deportacji z okupowanej Francji pokazuje w Muzeum Auschwitz wystawa w bloku 20, otwarta w styczniu 2005 r. Niezwykle ważne jest jednak opowiedzenie o historii Auschwitz w miejscu, skąd deportowano ofiary do niemieckiego obozu zagłady – Le Camp des Milles. Dzięki zapoczątkowanej współpracy będziemy mogli przybliżyć zwiedzającym to Miejsce Pamięci we Francji poprzez wystawę w symbolicznym wagonie znajdującym się w pobliżu budynku starej fabryki, gdzie przetrzymywano deportowanych – powiedział Piotr Cywiński.

Dyrektor Miejsca Pamięci w Milles Cyprien Fonvielle podkreślił, że dla niego bardzo istotna jest możliwość współpracy na polu badawczym, wymiana materiałów archiwalnych oraz udostępnienie niedawno odkrytych dokumentów dotyczących ostatniego etapu istnienia obozu w Milles. – Dzięki nowej wystawie zwiedzający teren byłego obozu w Milles będą mogli poznać los ok. 2000 osób deportowanych do Auschwitz. Jest to także okazja do uwrażliwienia przede wszystkim młodych ludzi na zjawisko trudnej migracji z krajów ogarniętych wojną oraz cierpienia, które jest nadal obecne w dzisiejszym świecie – powiedział Fonvielle.

W ramach współpracy rada regionu Bouches du Rhône m.in. wesprze finansowo działania edukacyjne w Le Camp des Milles. W ubiegłym roku to Miejsce Pamięci zwiedziło ok. 11 000 francuskich uczniów.