Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Wspólne seminarium dla edukatorów Marszu Żywych, Muzeum Polin i Muzeum Auschwitz-Birkenau

AS
02-08-2018

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście wspólnie z International March of the Living oraz Muzeum Polin po raz pierwszy zorganizowało seminarium dla edukatorów Marszu. Wzięło w nim udział 17 osób, które na co dzień zajmują się nauczaniem o żydowskiej historii, kulturze oraz tragedii II wojny światowej i Holokaustu. Program obejmował wizytę studyjną w Warszawie, a także w Oświęcimiu oraz miał na celu wymianę doświadczeń i pokazanie jak edukatorzy z polskich instytucji prowadzą działalność edukacyjną.

 

Spotkanie z byłą więźniarką KL Auschwitz- Batszewą Dagan
Spotkanie z byłą...
Seminarium dla edukatorów Marszu Żywych
Seminarium dla...
Seminarium dla edukatorów Marszu Żywych
Seminarium dla...
Seminarium dla edukatorów Marszu Żywych
Seminarium dla...

W pierwszej części programu grupa miała możliwość szczegółowego poznania wystawy głównej dotyczącej tysiącletniej historii Żydów Polskich w Muzeum Polin oraz pracy ze ścieżką oprowadzania przygotowaną dla grup z Marszu Żywych. Duża część programu została również poświęcona powojennym losom polskich Żydów oraz współczesnym sposobom upamiętniania ich wielowiekowej obecności w Polsce. Grupa odwiedziła także nową wystawę w Żydowskim Instytucie Historycznym, pt.: „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” poświęconą konspiracyjnej organizacji Oneg Szabat, która w czasie wojny działała w getcie.

Druga część programu rozpoczęła się w Centrum Żydowskim w Oświęcimiu, gdzie oprócz zwiedzania wystawy „Oszpicin. Historia żydowskiego Oświęcimia” oraz synagogi, grupa miała możliwość wysłuchania wykładu o społeczności romskiej w Polsce. Kolejne dwa dni uczestnicy spędzili na terenie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Zwiedzili miejsca niedostępne dla odwiedzających na terenie byłego obozu Auschwitz I oraz te, które nie są częścią standardowego zwiedzania w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau. Grupa miała też możliwość wizyt i spotkań z pracownikami różnych działów – Zbiorów, Archiwum i Konserwacji. Jednym z ważniejszych punktów całego programu okazało się spotkanie z byłą więźniarką KL Auschwitz Batszewą Dagan, w trakcie którego podzieliła się swoimi wspomnieniami z czasów wojny oraz doświadczeniem na temat edukacji o Holokauście.

 

Wypowiedzi uczestników seminarium

Chciałabym serdecznie podziękować całemu zespołowi Muzeum Auschwitz. Seminarium, które zostało przez Was przygotowane miało dla mnie ogromne znaczenie. Będę potrzebować trochę czasu, żeby przetworzyć wszystko, czego się nauczyłam. Wasz zespół ma niesamowitą wiedzę. Jesteście jednymi z najbardziej szczerych i oddanych ludzi, jakich kiedykolwiek spotkałam. Czuję się bardzo szczęśliwa, że mogłam wziąć udział w tym seminarium. Mam nadzieję pozostać z Wami w kontakcie i wprowadzić wiele narzędzi, których się od Was nauczyłam w minionym tygodniu.

Roneet Edrich, Zastępca Dyrektora Marszu Żywych – Region Południowy, USA

 

Jestem zaangażowana w edukację o Holokauście i działalność Marszu Żywych od wielu i kiedy zostałam zaproszona do udziału w seminarium, nie byłam pewna czy jest jeszcze coś, czego mogłabym się nauczyć czy przedyskutować. Bycie na tygodniowym seminarium zorganizowanym przez profesjonalnych edukatorów z Muzeum Polin i Miejsca Pamięci Auschwitz pokazało mi jak bardzo się myliłam. Czułam, że to seminarium jest dla mnie wyzwaniem. Czułam inspirację dzięki materiałom i późniejszym dyskusjom. I czułam się otoczona przez wyjątkową grupę edukatorów. Ciągle przetwarzam wszystko, co zobaczyłam, ale czuję głęboką wdzięczność i wyróżnienie, że mogłam wziąć udział w tym projekcie.

Rene Pozniak, Specjalista ds. Edukacji i Lider Młodzieży w Marszu Żywych, Centrum Holokaustu i Ludobójstwa w Johannesburgu, RPA