Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Wsparcie Volkswagena dla Miejsca Pamięci

28-04-2023

Podczas wizyty grupy menedżerów firmy Volkswagen w Miejscu Pamięci Auschwitz 24 kwietnia przekazano w darze Muzeum samochód Volkswagen Pritschenwagen. Będzie on wsparciem dla prac konserwatorskich wykonywanych na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz II-Birkenau. 

 

To cenne wsparcie działalności Muzeum możliwe było dzięki pomocy Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego i osobistemu zaangażowaniu jego wiceprzewodniczącego, Christopha Heubnera, który przekazał kluczyki do samochodu na ręce zastępcy dyrektora Muzeum Rafała Pióro, odpowiedzialnego za konserwację w Miejscu Pamięci. 

– Praca Muzeum jest bardzo ważna, szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy obserwujemy narastanie antysemityzmu i prawicowego ekstremizmu. Jest to ważny sygnał dla świata. Cieszymy się, że możemy pomóc i wesprzeć Muzeum – powiedział Christoph Heubner.

– To kolejny przekazany samochód, który będzie wykorzystywany do działań związanych z zachowaniem i konserwacją Miejsca Pamięci. Poprzednie pojazdy, które otrzymaliśmy, były przeznaczone do wspierania dużych, kompleksowych projektów konserwatorskich. Ten natomiast będzie wykorzystywany do codziennych, bieżących działań, a to dzięki nim możliwe jest udostępnianie historycznego terenu każdego dnia – podkreślił dyrektor Rafał Pióro.

Podczas kolejnej wizyty grupy z Volkswagena Muzeum otrzyma jeszcze jeden samochód dostawczy, który będzie wsparciem dla prac porządkowych i utrzymania czystości na terenie byłego obozu. 

Współpraca Muzeum Auschwitz oraz firmy Volkswagen trwa już od ponad trzech dekad, a ważnym jej elementem są wspólne przyjazdy grup młodzieży niemieckiej i polskiej, które pomagają  m.in. przy różnych pracach mających na celu zachowanie autentyzmu poobozowych reliktów oraz poznają historię Miejsca Pamięci. Za współpracę ze strony niemieckiej od 2012 r. odpowiedzialna jest Ines Doberanzke, a w zarządzie Volkswagena projektem opiekuje się Gunnar Kilian.

Obecność kilku grup wolontariuszy VW rocznie na terenie Muzeum i ich wsparcie bieżących zadań, wykonywanych w przestrzeni poobozowej pomaga zachować pamięć o Ofiarach Auschwitz oraz zabezpieczyć to miejsce dla przyszłych pokoleń. 

Międzynarodowy Komitet Oświęcimski oraz Volkswagen Group znaleźli się wśród uhonorowanych darczyńców wspierających edukację w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Dzięki partnerstwu z Volkswagenem i Międzynarodowym Komitetem Oświęcimskim możliwa była organizacja wielu ważnych międzynarodowych wydarzeń edukacyjnych w Miejscu Pamięci, dokonanie remontu sal wykładowych, czy też wydanie kilku ważnych publikacji, w tym zbioru dziesięciu książek ze wspomnieniami ocalałych z Auschwitz przygotowanego na 70-lecie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.