Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Wolontariusze z Technikum Leśnego w Brynku w Miejscu Pamięci

ŁL/PS
25-11-2021

Grupa uczniów z Technikum Leśnego im. Stanisława Morawskiego w Brynku odbyła między 14 a 19 listopada wolontariat w Miejscu Pamięci Auschwitz. Pobyt ten miał miejsce w ramach wznowionej współpracy pomiędzy Muzeum i szkołą dotyczącą pielęgnacji terenów zielonych na terenie byłego obozu.

 

Wolontariusze z...
Wolontariusze z...
Wolontariusze z...
Wolontariusze z...
Wolontariusze z...
Wolontariusze z...
Wolontariusze z...
Wolontariusze z...
Wolontariusze z...
Wolontariusze z...

Program wolontariatu zakładał zarówno prace na terenie Muzeum, jak również zajęcia edukacyjne m.in. zwiedzanie obu części byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, warsztaty i prelekcje. Wolontariusze wykonywali m.in. prace porządkowe na terenach zalesionych znajdujących się na terenie Miejsca Pamięci.

Uczniowie z Technikum Leśnego w Brynku przez ponad 30 lat realizowali na terenie Muzeum praktyki zawodowe. Współpraca ta zakończyła się w 2012 r. W tym roku, dzięki przychylności ze strony dyrektor szkoły Agnieszki Ohsmann, uczniowie mogli odbyć tygodniowy wolontariat w Muzeum.

– Wznowienie współpracy z Technikum Leśnym w Brynku jest dla nas bardzo ważne. Dzięki profesjonalizmowi i pracy uczniów oraz nauczycieli tej szkoły możliwe było podjęcie w krótkim czasie tak widocznych już działań. Jednocześnie bardzo poruszające jest bardzo żywe zainteresowanie wolontariuszy historią obozu – powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

– Cieszymy się, że po dziewięciu latach przerwy w ramach wolontariatu pojawiła się możliwość ponownego nawiązania współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Prace uczniów naszej szkoły przy pielęgnacji terenów zielonych na terenie byłego obozu trwały nieprzerwanie w latach 1980-2012. Dziękujemy dyrekcji i pracownikom Muzeum za opiekę, gościnność i cenne lekcje historii, które na pewno na długo zapadną w pamięci naszych uczniów – powiedziała Agnieszka Ohsmann.

– Wolontariat w Miejscu Pamięci może być dla młodych ludzi niełatwym wyzwaniem i doświadczeniem, gdyż mierzą się oni wówczas z trudną obozową historią, ale także z własnymi odczuciami, emocjami i przemyśleniami. Zwłaszcza gdy – jak w tym przypadku – pracują w tych miejscach byłego obozu, które wydają się najtrudniejsze. Dlatego bardzo zależało nam, żeby wesprzeć ten program zajęciami edukacyjnymi, które pomagają w zrozumieniu tragedii tego miejsca. Mam nadzieję, że to początek dobrej współpracy – powiedziała Katarzyna Marcak, kierowniczka Biura Wolontariatu Miejsca Pamięci.

Współpraca Muzeum oraz Technikum Leśnego w Brynku zakłada kolejne przyjazdy wolontariackie uczniów do Miejsca Pamięci oraz realizowane w ich ramach zajęcia edukacyjne.

Na prawie 200 hektarach Miejsca Pamięci – przede wszystkim na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau – znajduje się zarówno drzewostan o charakterze historycznym, jak i fragment lasu. W prowadzonych przez Muzeum pracach konserwatorskich niezwykle ważne jest m.in. utrzymanie specyficznego układu zadrzewień, który w czasie istnienia obozu był wykorzystywany np. do maskowania urządzeń zagłady.

Losom leśników deportowanych do niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz poświęcona jest „Księga Pamięci leśników deportowanych do KL Auschwitz w latach 1940-1944”.