Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Uroczystość z okazji 75-lecia Muzeum Auschwitz w Departamencie Stanu USA. National Leadership Award USHMM dla Piotra Cywińskiego

ps
14-07-2022

Z okazji 75. rocznicy utworzenia Miejsca Pamięci na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, amerykański Departament Stanu zorganizował 13 lipca specjalną uroczystość, podczas której podkreślono niezwykle istotną rolę, jaką to historyczne miejsce odgrywa w utrwalaniu pamięci o Holokauście. 

Podczas ceremonii w Waszyngtonie dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński został uhonorowany National Leadership Award przyznawaną przez United States Holocaust Memorial Museum.

 

Stuart E. Eizenstat...
Karen Donfried,...
Zastępca ambasadora...
Stuart E....
Fot. Łukasz...
dr Piotr M. A....
Rozmowa Sary J....
Fot. Łukasz...

W uroczystości wzięły udział dwie ocalałe z Auschwitz Irene Weiss i Ruth Cohen. Obecni byli także m.in. Karen Donfried, asystentka sekretarza stanu ds. Europy i Eurazji; Ellen Germain, Przedstawicielka Departamentu Stanu USA do spraw Holokaustu; ambasadorowie i przedstawiciele korpusu dyplomatycznego; Stuart E. Eizenstat, przewodniczący Rady USHMM, a także Sara J. Bloomfield, dyrektorka USHMM. Wśród gości byli również: rabin Andrew Baker, specjalny przedstawiciel OBWE ds. przeciwdziałania antysemityzmowi; Lee A. Feinstein, były ambasador USA w Polsce, Leah Pisar, córka Samuela Pisara, współtwórczyni Projektu Alladyn.

National Leadership Award przyznawana jest przez Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie wybitnym partnerom, którzy w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju misji Muzeum.

– Muzeum Auschwitz-Birkenau odgrywa niepowtarzalną rolę w pamięci i edukacji o Holokauście. To miejsce bezprecedensowego wydarzenia w historii ludzkości, światowa ikona ludzkiego zła. I najdobitniejsze przypomnienie o niebezpieczeństwach wynikających z niepowstrzymanego antysemityzmu i nienawiści, braku wiedzy o Holokauście, czy zniekształcania i negowania historii, które niestety się nasilają – powiedział przewodniczący rady United States Holocaust Memorial Museum Stuart E. Eizenstat.

– Jesteśmy głęboko wdzięczni Polsce za decyzję o utworzeniu Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, a także za wieloletnie wsparcie dla tej instytucji. Wyrażamy uznanie dla dr. Piotra Cywińskiego za jego wybitne zarządzanie tą instytucją oraz za jego wyjątkowy wkład w utrwalanie pamięci i edukacji o Holokauście w Europie i na świecie – zaznaczył.

Muzeum Auschwitz-Birkenau zostało utworzone staraniem ocalałych w 1947 r. Upamiętnia ono wszystkie ofiary niemieckiego nazistowskiego obozu, gdzie zamordowano ok. miliona Żydów, 70 tys. Polaków, 21 tys. Sinti i Romów, 14 tys. sowieckich jeńców oraz 12 tys. osób innych narodowości i grup. Teren Miejsca Pamięci obejmuje 191 hektarów, z czego 20 przypada na Auschwitz I, a 171 na Auschwitz II-Birkenau. Współczesne Muzeum to m.in. zbiory, archiwa oraz ośrodek konserwatorski, naukowy i edukacyjny.

W imieniu ambasadora Marka Magierowskiego głos zabrał zastępca ambasadora RP w USA Adam Krzywosądzki: – Od 16 lat, pod kierunkiem dyrektora Cywińskiego, Muzeum poszerza zakres działań upamiętniających i dociera do coraz szerszego grona odbiorców, a sam dyrektor jest powszechnie doceniany za swoją energię, profesjonalizm i bezstronność. Jako Polak z dumą obserwuję głęboki szacunek, z jakim odnoszą się do Muzeum rozmówcy z różnych krajów, słusznie traktując je jako jedną z najważniejszych instytucji pamięci o Holokauście na świecie.

– Stoję tu dziś, aby raz jeszcze potwierdzić, że Polska będzie nadal zachowywać pamięć o tych, którzy zginęli w czasie Holokaustu. Obyśmy wszyscy uznali ten wspólny obowiązek i potrafili wpajać pilną potrzebę tego ważnego zadania przyszłym pokoleniom Amerykanów i Polaków – dodał.

– W Auschwitz zamordowano ponad milion osób, w większości Żydów – powiedziała Przedstawicielka Departamentu Stanu do spraw Holokaustu Ellen Germain. – Auschwitz jest świadectwem głębi zła, w którą może zstąpić ludzkość, dlatego nie da się przecenić jego znaczenia jako miejsca pamięci i edukacji. Od 75 lat, tuż po zakończeniu II wojny światowej, polskie Muzeum Auschwitz-Birkenau pełni podwójną rolę: oddaje cześć ofiarom i zachowuje ich historię. Pod kierownictwem dr. Cywińskiego, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau wspiera rzetelną edukację o Holokauście, a także chroni historię przed zniekształcaniem i negowaniem. Stany Zjednoczone są dumne, że mogą współpracować z takimi ludźmi i instytucjami – dodała.

Odbierając nagrodę, dyrektor Piotr Cywiński powiedział: – Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau stworzyli tuż po wojnie ocalali z tego okrutnego obozu koncentracyjnego i ośrodka zagłady. Po 75 latach, gdy ocalałych jest wśród nas coraz mniej, naszą odpowiedzialnością jest określenie, jakie będzie miejsce tej pamięci w naszym życiu indywidualnym i zbiorowym. Jeśli odłożymy pamięć o Holokauście jedynie do książek o historii, będzie to oznaczało, że nie zrozumieliśmy, jak uniwersalna prawda o człowieku się wówczas ujawniła.

– Dzisiejszego świata, naszej kultury, ewolucji prawnej, politycznej, dyplomatycznej, a także rozumienia etyki oraz norm społecznych nie sposób pojąć bez zrozumienia samej istoty programowego odczłowieczenia, wykluczenia, antysemityzmu i rasizmu z czasów Auschwitz i całej niemieckiej Trzeciej Rzeszy – podkreślił dyrektor Cywiński.

Dyrektor Muzeum Holokaustu Sara J. Bloomfield zaznaczyła, że USHMM współpracuje z Miejscem Pamięci Auschwitz i innymi ważnymi miejscami historycznymi w Polsce od ponad trzech dekad i współpraca ta ma ogromne znaczenie dla pracy instytucji, którą kieruje: – Z Muzeum Auschwitz łączą nas szczególne relacje. Współpracujemy na wielu płaszczyznach: w zakresie edukacji, konserwacji czy upamiętniania. W ciągu ostatnich lat bardzo istotna dla naszego partnerstwa była współpraca z Piotrem Cywińskim. Jego przywództwo i wizja pozwoliły nie tylko zachować to miejsce i zachować to, co się tu wydarzyło, ale także sprawiają, że historia Auschwitz jest ważna i znacząca dla nowych pokoleń na całym świecie. To wyjątkowy wkład w naszą misję.

Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, które uhonorowało Piotra Cywińskiego National Leadership Award, jest amerykańskim narodowym miejscem pamięci o ofiarach Holokaustu, którego celem jest zapewnienie trwałości pamięci o Holokauście, jego zrozumienie i podkreślenie jego znaczenia.