Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Uczestnicy Kongresu dla Pokoju modlili się w Auschwitz

09-09-2009

Przedstawiciele największych religii świata modlili się o pokój i złożyli hołd ofiarom Auschwitz. Uczestnicy krakowskiego Kongresu dla Pokoju zwiedzili tereny byłego obozu. Pielgrzymi w milczeniu przeszli przez bramę obozową z napisem Arbeit Macht Frei. Pod ścianą straceń zapalili świece oraz uczcili minutą ciszy ofiary obozu. Kulminacyjnym punktem uroczystości była ceremonia przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Faszyzmu w Brzezince.

— Uczestnicy Międzynarodowego Kongresu dla Pokoju modlili się o pokój na świecie i zastanawiali się nad sposobami jego utrwalenia — mówi franciszkanin ojciec Jan Maria Szewek. — Zło, które jest na świecie, jest wynikiem świadomego i dobrowolnego odchodzenia człowieka od Boga i wartości wyższych. Auschwitz jest najlepszym tego dowodem, że człowiek chciał być sam dla siebie bogiem i chciał ustanowić na świecie swój porządek, który stał w jawnej sprzeczności z tym, który zaproponował Stwórca. Nie mogło zatem w tym miejscu zabraknąć ludzi dobrej woli, którzy dążą do pokoju na świecie. Swoją obecnością chcieli powiedzieć "tak" dla porządku naturalnego, a "nie" dla porządku siłą i przemocą wprowadzanego przez ludzi złej woli — podkreślił ojciec Szewek.

W uroczystościach wzięła udział grupa zwierzchników różnych religii: kardynałów i biskupów, rabinów, przedstawicieli islamu i buddyzmu. Obecni byli duchowni różnych wyznań chrześcijańskich: prawosławni i ewangelicy. Wśród osób, które tego dnia odwiedziły były KL Auschwitz, był także Wielki Książę Luksemburga Henryk, który – podobnie jak inni pielgrzymi – wraz z przewodnikiem zwiedził Miejsce Pamięci.

Liderzy poszczególnych religii z całego świata złożyli wieńce pod Pomnikiem Ofiar Faszyzmu i na tablicach z napisami w językach narodów, z których pochodziły zamordowanie w obozie ofiary. Ceremonię Pamięci zakończyła żydowska modlitwa kadysz oraz przekazanie sobie nawzajem znaku pokoju.

Wizyta w Auschwitz-Birkenau była jednym z najważniejszych punktów programu Międzynarodowego Kongresu dla Pokoju: „Ludzie i Religie”, organizowanego przez archidiecezję krakowską i Wspólnotę św. Idziego.

Po uroczystości, w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną, uczestnicy pielgrzymki powiedzieli:

Kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski:
Pokój jest darem Bożym. Najbardziej odpowiednim miejscem na modlitwę w tej intencji jest były obóz koncentracyjny Auschwitz i Birkenau. Przemawia ono do współczesnego człowieka, do przyszłych pokoleń, ukazuje, jak nisko może upaść człowiek niszcząc swego brata w człowieczeństwie. Jest to miejsce-symbol zbrodni przeciwko człowiekowi. Obecność tutaj zarówno Jana Pawła II, jak i Benedykta XVI to przestroga dla całego świata, dla polityków, że trzeba pracować dla pojednania, dla pokoju, a nie prowokować napięcia, które przed 70 laty doprowadziły do tragedii w dziejach całej ludzkości. Myślę, że pobyt Jana Pawła II to była przede wszystkim wielka modlitwa za ofiary oraz w intencji pokoju. Pobyt Benedykta XVI miał nieco inny charakter: spojrzenie ku przyszłości i pojednaniu.

David Brodman, główny rabin Savyon z Izraela:
Tutaj został zamordowany mój ojciec. Byłem w Auschwitz przed rokiem. Nie wiem, jak mam żyć ze świadomością tego, co tutaj się wydarzyło. Sam się dziwię, że nie mdleję, że Bóg daje mi siły. Jestem przekonany, że każdy człowiek powinien tu przybyć i zobaczyć rozmiary tej zbrodni, bo mogło się to wydarzyć w naszych czasach.

Andrea Riccardi, założyciel Wspólnoty św. Idziego:
Jest to ważna pielgrzymka, na której spotykają się katolicy, prawosławni, protestanci, żydzi, lecz także muzułmanie i buddyści, by przybyć tutaj do otchłani bólu, gdzie zginęły miliony ludzi, aby stąd rozpoczęła się nowa historia, aby nigdy więcej ludzkość nie upadła w otchłań horroru.

Kard. Theodore Edgar McCarrick, emerytowany arcybiskup Waszyngtonu:
Sądzę, że to spotkanie wypełnia wielkie pragnienie Jana Pawła II. Musimy rozmawiać, musimy do siebie wychodzić, nawzajem się miłować. Myślę, że to jest przesłanie wielkiego papieża, Sługi Bożego Jana Pawła II. Tutaj czynimy co w naszej mocy, by nawzajem się spotkać, by budować mosty, które będą prowadziły świat na drogę pokoju. Tak się też modlimy w Modlitwie Pańskiej.

Kongres „Ludzie i religie. Asyż w Krakowie” organizowany jest w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej i 20. rocznicę upadku komunistycznych reżimów w Europie Środkowo-Wschodniej. Jego hasło nawiązuje do historycznego Dnia Modlitwy o Pokój z 27 października 1986 roku, podczas którego Jan Paweł II zaprosił do Asyżu przedstawicieli różnych religii świata, aby wspólnie modlili się o pokój na świecie. Do Krakowa przybyli przedstawiciele różnych religii i kultur z całego świata, a także przedstawiciele świata polityki i nauki. Spotkanie organizowane jest wspólnie przez Archidiecezję Krakowską oraz włoską Wspólnotę Sant' Egidio (św. Idziego), która od 23 lat rozpowszechnia "ducha Asyżu" na całym świecie.

Liderzy poszczególnych religii z całego świata złożyli wieńce pod Pomnikiem Ofiar Faszyzmu. Fot. Bartosz Bartyzel
Liderzy...
Przedstawiciele największych religii świata modlili się o pokój i złożyli hołd ofiarom Auschwitz. Fot. Bartosz Bartyzel
Przedstawiciele...
W uroczystościach wzięła udział grupa zwierzchników różnych religii. Fot. Bartosz Bartyzel
W uroczystościach...
Przedstawiciele największych religii świata modlili się o pokój i złożyli hołd ofiarom Auschwitz. Fot. Bartosz Bartyzel
Przedstawiciele...
Przedstawiciele największych religii świata modlili się o pokój i złożyli hołd ofiarom Auschwitz. Fot. Bartosz Bartyzel
Przedstawiciele...