Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Ucieczki z KL Auschwitz - sesja edukacyjna, 12 maja 2022 r.

ps
27-04-2022

Ucieczkom z niemieckiego obozu Auschwitz poświęcona będzie sesja edukacyjna Muzeum, która odbędzie się 12 maja w trybie hybrydowym: stacjonarnie w siedzibie Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz na platformie zoom.

 

Akwarela namalowana...
Lekcja internetowa...
Kazimierz...
 

W programie znalazły się: wykład na temat ucieczek więźniów, pokaz fragmentów nagrań świadectw ocalałych oraz warsztaty edukacyjne (tylko stacjonarnie) na temat pomocy mieszkańców ziemi oświęcimskiej więźniom obozu.

Udział w sesji jest bezpłatny. Zgłoszenia do udziału online przy użyciu formularza online prosimy przesyłać do 10 maja 2022 r.

Uwaga. Liczba miejsc na warsztaty stacjonarne została wyczerpana. W sprawie możliwości uczestniczenia w wykładzie prosimy o kontakt z Marią Martyniak z MCEAH: .

Program

09.00 - 09.05 | Inauguracja sesji
Andrzej Kacorzyk, dyrektor MCEAH

09.05 - 09.50 | Wykład: ucieczki z KL Auschwitz
dr Jacek Lachendro, Centrum Badań Muzeum

09.50 - 10.35 | Historie ucieczek we wspomnieniach ocalałych
Fragmenty nagrań

10.45 - 12.15 | Warsztat: (NIE)obojetni. Pomoc mieszkańców ziemi oświęcimskiej niesiona więźniom KL Auschwitz (tylko stacjonarnie)

Najwięcej ucieczek odnotowano z komand zatrudnionych w Birkenau (381 osób) i jego pobliżu. Następnie z Auschwitz i sąsiedztwa obozu macierzystego (203 osoby), a także z terenu podobozów (167 osób) i Monowic (75).

Z powodzeniem z obozu zbiegło blisko 200 więźniów, którzy w większości doczekali końca wojny. Ponadto dla 25 więźniów ucieczka zakończyła się sukcesem, lecz po pewnym czasie (kilka tygodni lub miesięcy, niekiedy nawet lat) zostali oni pojmani, nieraz przypadkowo, i osadzeni w więzieniu lub w obozie. Ponad 400 osobom ucieczka nie powiodła się – albo zostały one złapane i skierowane do obozu, gdzie większość zginęła, albo zostały zastrzelone w czasie pościgu.

W przypadku ponad 250 osób nie udało się ustalić żadnych informacji o ich losach po opuszczeniu obozu. Można jednak przypuszczać, że skoro nie został odnotowany fakt ich pojmania w niemieckich dokumentach, to dla części z nich ucieczki zakończyły się powodzeniem. Wreszcie dla 20 osób brakuje jakichkolwiek danych dotyczących przebiegu ucieczek.

Nasza lekcja internetowa przybliża położenie geograficzne obozu Auschwitz, jego system zabezpieczeń, represje, jakie spotykały pojmanych uciekinierów, opisuje bunty zbiorowe oraz opowiada historie 25 ucieczek.