Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

„To zaszczyt, że możemy być częścią waszej pracy”

ŁL
28-03-2022

Międzynarodowy Komitet Oświęcimski oraz Volkswagen Group znaleźli się wśród uhonorowanych darczyńców wspierających edukację w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Odsłonięcie tablic...
Odsłonięcie tablic...
Odsłonięcie tablic...
Odsłonięcie tablic...
Odsłonięcie tablic...
Odsłonięcie tablic...

24 marca w siedzibie Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście odsłonięto dwie tablice przedstawiające darczyńców, którzy wspierają misję edukacyjną Miejsca Pamięci.

– Przez tak wiele lat, kiedy pracujemy razem, Volkswagen Group stało się częścią tej historii. Nie jestem w stanie wymienić żadnej innej firmy, nawet spośród tych, które miały ciężkie momenty w swojej historii, która tak dobrze rozumiałaby, jak podchodzić do historii, jak nad nią pracować, jak pracować nad dziedzictwem tamtych czasów, jak połączyć pamięć z tożsamością firmy – powiedział dr Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz.

– Ta współpraca rozpoczęła się na długo przed tym, jak zostałem dyrektorem, jednakże od samego początku widziałem, że nie są to tylko jednorazowe działania, ale bardzo dogłębne zrozumienie tego, jak mierzyć się z kluczowymi momentami w historii i jak połączyć je z działaniami firmy, nie tylko teraz, ale również w przyszłości – dodał

– Wydaje mi się, że to po raz pierwszy w Europie, kiedy pamięć, może być źródłem całkowicie nowego myślenia o nas samych. Współpraca pomiędzy Miejscem Pamięci i Volkswagen Group, to największy tego typu projekt w powojennej Europie. Dlatego chciałbym nie tylko podziękować osobom obecnym tu dzisiaj, ale wszystkim wolontariuszom, którzy nam pomagali – podkreślił Cywiński.

Muzeum Auschwitz, firma Volkswagen i MKO współpracują już od ponad trzech dekad, a ważnym jej elementem tej współpracy są wspólne, edukacyjne przyjazdy grup młodzieży niemieckiej i polskiej, uczniów szkół zawodowych koncernu Volkswagen do Miejsca Pamięci.

Dzięki partnerstwu z Volkswagenem i Międzynarodowym Komitetem Oświęcimskim możliwa była organizacja wielu ważnych międzynarodowych wydarzeń edukacyjnych w Miejscu Pamięci, dokonanie remontu sal wykładowych, czy też wydanie kilku ważnych publikacji, w tym zbioru dziesięciu książek ze wspomnieniami ocalałych z Auschwitz przygotowanego na 70-lecie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

– Wydaje mi się, że jednym z najbardziej przejmujących uczuć, kiedy tu jestem, jest to, że idziecie emocjonalnymi śladami ocalałych, że podejmujecie działania, aby zachować to miejsce dla świata. To ogromne wyzwanie, kiedy widzimy, że wszystko wokół nas się wali. Zachowanie tego miejsca, w szczególności w tych czasach, nabiera jeszcze większego znaczenia. Nie ma miejsca, aby stać z boku i milczeć – powiedział wiceprezes MKO Christoph Heubner.

– To sposób na zmianę, jeżeli edukujesz, kiedy przynosisz wizję nowego świata. Jest to dla nas zaszczyt, ze możemy robić to razem z Volkswagenem, dzięki któremu młodzi ludzie przyjeżdżają do tego miejsca – podkreślił.

– Należy zmienić sposób myślenia o tożsamości firmy, właśnie przez niezapominanie o tym co się stało, o tym czego była częścią – dodał Heubner.

Samochody przekazane przez koncern Volkswagen wspierają konserwatorów Miejsca Pamięci, a minibusy pomagają Międzynarodowemu Centrum Edukacji o Auschwitz I Holokauście m.in. w przewozie byłych więźniów obecnych na wydarzeniach edukacyjnych w Miejscu Pamięci.

– Chciałbym przede wszystkim podziękować, że zaakceptowaliście naszą firmę, do bycia małą częścią tej pracy, szczególnie takiej firmy jak Volkswagen, której historia jest połączona z nazistowskim reżimem. Przeszliśmy długa drogę, aby dojść do tej współpracy. Myślę, że naszym głównym celem będzie wsparcie Muzeum we wszystkich możliwych obszarach. Dla nas szczególnie ważni są młodzi ludzie, którzy pracują dla Miejsca Pamięci. Przez lata to miejsce stało się dla mnie szczególnie istotne. W świetle historii tego miejsca, nasze problemy wydają małe – powiedział członek zarządu Volkswagena Gunnar Kilian.

– Nawiązując do obecnych wydarzeń, chyba wszyscy jesteśmy w szoku, że wojna może znowu mieć miejsce w Europie. To zaszczyt dla nas, że możemy być częścią tej ważnej pracy i zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby wesprzeć Miejsce Pamięci w przyszłości – dodał Kilian.