Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

„Ta odpowiedzialność nigdy się nie skończy” – minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas w Miejscu Pamięci Auschwitz

ps
20-08-2018

Minister Spraw Zagranicznych Niemiec Heiko Maas odwiedził 20 sierpnia Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz. Gościa powitał Andrzej Kacorzyk, zastępca dyrektora Muzeum kierujący pracami Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, który podczas wizyty przybliżył mu historię obozu oraz opowiadał o współczesnych wyzwaniach Miejsca Pamięci. Towarzyszył im były więzień Auschwitz Marian Turski.

 

Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach

Przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11, gdzie Niemcy rozstrzelali ok. 5,5 tysiąca osób, głównie Polaków, więźniów osadzonych w obozowym areszcie i tzw. więźniów policyjnych skazanych na śmierć przez sąd doraźny gestapo, Heiko Maas złożył wieniec i oddał hołd wszystkim ofiarom niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

„Piekło na ziemi – to niemieckie dzieło nosiło imię Auschwitz. Pełni smutku i wstydu chylimy czoła przed kobietami, mężczyznami i dziećmi, których miliony tutaj i w innych miejscach zginęły z rąk narodowych socjalistów. Z testamentu ofiar wyrasta odpowiedzialność Niemiec, by bronić nienaruszalności ludzkiej godności – wszędzie i każdego dnia. Ta odpowiedzialność nigdy się nie skończy” –  napisał minister Heiko Maas w muzealnej księdze pamiątkowej.

Delegacja zwiedziła fragment muzealnej ekspozycji, m.in. blok 4, gdzie znajdują się podstawowe informacje o osobach deportowanych do Auschwitz: Żydach, Polakach, Romach, sowieckich jeńcach wojennych i przedstawicielach innych narodowości, a także gdzie opisany jest proces zagłady Żydów. Znajdują się tam m.in. fotografie dokumentujące przyjazd transportu Żydów z Węgier z maja 1944 r., model komory gazowej i krematorium II z Birkenau, puszki po Cyklonie B, a także ludzkie włosy obcięte pomordowanym. W bloku 5 goście zobaczyli osobiste przedmioty należące ofiar, które odnaleziono w tych magazynach po wyzwoleniu obozu. To m.in. buty, walizki, protezy, okulary, szczotki, czy naczynia kuchenne. Delegacja odwiedziła także budynek pierwszej komory gazowej i krematorium w Auschwitz I.

Na trasie wizyty znalazła się także czasowa wystawa „Porządek i zagłada” poświęconą roli policji w nazistowskich Niemczech. Składa się na nią 9 tablic, które opisują m.in. rolę policji po przejęciu władzy przez Adolfa Hitlera i partię nazistowską w styczniu 1933 r., rozwój jej struktur, czy czołowe osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie policji. Eskpozycja ta została przygotowana przez Niemiecką Wyższą Szkołę Policji w Münster, na zlecenie Konferencji Ministrów Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec i Krajów Związkowych.

W drugiej części goście odwiedzili były obóz Auschwitz II-Birkenau. Przeszli wzdłuż rampy kolejowej, na której lekarze SS dokonywali selekcji Żydów, a także zobaczyli ruiny komory gazowej i krematorium II. Heiko Maas złożył znicz na pomniku upamiętniającym ofiary obozu.

Na terenie Auschwitz II-Birkenau minister spraw zagranicznych Niemiec mógł także zobaczyć, jak przebiegają prace konserwatorskie dwóch murowanych baraków więźniarskich, które finansowane są ze środków Fundacji Auschwitz-Birkenau. Niemcy są jednym z krajów, które wsparły Fundusz Wieczysty służący finansowaniu prac konserwatorskich i zachowaniu wszystkich autentycznych pozostałości po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz. Budżet federalny oraz niemieckie landy wsparły Fundację kwotą 60 milionów euro.