Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Sześcioro pierwszych darczyńców kampanii „18 Filarów Pamięci” wspomoże Fundację Auschwitz-Birkenau

Fundacja Auschwitz-Birkenau
14-01-2015

Fundacja Auschwitz-Birkenau poinformowała, że dzięki wsparciu sześciu znanych filantropów i ich rodzin udzielonemu w ramach kampanii „18 Filarów Pamięci” zebrano już 108 z zaplanowanych 120 milionów euro. Darczyńcy zostaną uhonorowani podczas obchodów 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, które odbędą się 27 stycznia 2015 r.

Kampania „18 Filarów Pamięci” ma pomóc w ukończeniu tworzenia Kapitału Wieczystego, z którego zyski finansować będą prace konserwatorskie wszystkich autentycznych pozostałości w Miejscu Pamięci Auschwitz, m.in.: budynków, ruin, osobistych przedmiotów ofiar, dokumentów, a także prac artystycznych.

Pierwszymi „Filarami Pamięci”, które wspomogły Fundację kwotą po 1 mln euro, są:

  •  Melinda Goldrich, Andrea Goldrich Cayton oraz Goldrich Family Foundation, stworzona przez ich ojca, Jona Goldricha, ocalałego z Holokaustu, przedsiębiorcę branży budowlanej;
  •  Elly Kleinman — zarządzający w branży ochrony zdrowia, założyciel Kleinman Family Holocaust Education Center, które zajmuje się przekazywaniem doświadczeń ortodoksyjnych Żydów z okresu Holokaustu;
  •  Ronald S. Lauder — były ambasador USA w Austrii, przewodniczący Światowego Kongresu Żydów;
  •  Frank Lowy — założyciel Westfield Group, australijskiej firmy będącej światowym liderem w branży centrów handlowych, ocalony z Holokaustu, który stracił wielu członków swojej rodziny w Auschwitz;
  •  Lily Safra oraz The Edmond J. Safra Foundation — Lily Safra jest przewodniczącą Fundacji założoną przez jej b.p. męża. Obszarami działania Fundacji są badania medyczne oraz opieka zdrowotna, edukacja, religia, humanitaryzm i kultura;
  •  The Righteous Persons Foundation Stevena Spielberga, która wspiera działania mające na celu pomoc nowym pokoleniom w znaczące zaangażowanie się w życie żydowskie oraz inspirowanie ludzi do budowania sprawiedliwszego świata.

— Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz jest symbolem Holokaustu i świadkiem potwornych zbrodni II wojny światowej — powiedział dyrektor generalny Fundacji Auschwitz-Birkenau Jacek Kastelaniec. – Miejsce Pamięci Auschwitz jest jedynym w swoim rodzaju ośrodkiem edukacji, gdzie młodzi ludzie mogą uczyć się o strasznych skutkach antysemityzmu, rasizmu i nienawiści. Podstawową misją Fundacji Auschwitz-Birkenau jest zapewnienie przetrwania autentyzmu tego wyjątkowego Miejsca Pamięci po to, aby przyszłe pokolenia były w stanie zrozumieć znaczenie słów ‘nigdy więcej’ — podkreślił Kastelaniec.  

Pierwszych sześcioro darczyńców, Filarów kampanii „18 Filarów Pamięci”, podawało różne powody swojego wsparcia dla Fundacji Auschwitz-Birkenau.

— Auschwitz brutalnie przypomina ludziom o tym, co dzieje się, gdy świat milczy w obliczu zła — powiedział Ronald S. Lauder. — 25 lat temu, kiedy po raz pierwszy odwiedziłem Auschwitz, byłem oszołomiony tym, że wszystkie fragmenty byłego obozu niszczeją. Dlatego stanąłem na czele międzynarodowej kampanii, której celem było zebranie milionów dolarów na konserwację nie tylko baraków Birkenau, ale także stosów butów, waliz, okularów i innych osobistych przedmiotów zrabowanych przez nazistów ofiarom Auschwitz-Birkenau w momencie ich przyjazdu do obozu. Dzięki temu ogromnemu wysiłkowi udało się poddać je konserwacji i zachować dla przyszłych pokoleń. W czasach nasilającego się antysemityzmu oraz negowania Holokaustu ma to ogromne znaczenie — dodał Lauder.

— Z własnego doświadczenia wiem, jak silnym narzędziem dla zachowywania pamięci o Holokauście oraz dla edukacji przyszłych pokoleń jest wizyta w Auschwitz — powiedziała Lily Safra. — Dlatego fizyczna konserwacja samego miejsca jest rzeczą fundamentalną. Wsparcie tych wysiłków jest dla nas ogromnym zaszczytem. Uznajemy to bowiem za część naszych działań związanych z edukacją o Holokauście na całym świecie — dodała.

Elly Kleinman, którego matka przeżyła Auschwitz, i którego czworo dziadków zostało w obozie zamordowanych, zadedykował swój „Filar” pamięci członków społeczności ortodoksyjnych Żydów zgładzonych w czasie Holokaustu. 

— Tętniąca życiem społeczność ortodoksyjna została zdziesiątkowana, ale nie zniszczona – Oni nigdy się nie poddali. Ocaleni z wielką determinacją przystąpili do odbudowy. Chcemy sprawić, aby przyszłe pokolenia znały historię tego, skąd pochodziła żydowska społeczność religijna, przez co przeszli europejscy Żydzi, jak odbudowali swój świat i jak zachowali swoją wiarę i tradycje — powiedział Elly Kleinman. — Jesteśmy wdzięczni za to, że możemy być partnerem Fundacji Auschwitz-Birkenau oraz Muzeum. Dzięki temu zapewnimy, że ta historia będzie ciągle przekazywana — dodał.

— Jako członkowie rodziny ocalonego zdajemy sobie sprawę ze znaczenia postulatu, by „nigdy nie zapomnieć”. Ufundowanie Filara jest ważne dla zachowania dowodów Holokaustu — powiedziała Melinda Goldrich reprezentująca rodzinę Goldrich-Cayton. — Ważne jest także to, aby przyszłe pokolenia zrozumiały i były świadkami tej tragedii po to, aby nigdy się ona nie powtórzyła — dodała.

Zachowanie Miejsca Pamięci Auschwitz

Fundacja Auschwitz-Birkenau powstała w 2009 r. aby zbudować Kapitał Wieczysty, którego zyski finansować będą prace konserwatorskie i zachowanie wszystkich pozostałości na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Dzięki temu przyszłe pokolenia będą mogły doświadczyć w jak największym stopniu autentyzmu Auschwitz-Birkenau.

Do chwili obecnej Fundacja zebrała 102 miliony euro od 35 krajów oraz 6 milionów euro od sześciorga darczyńców indywidualnych. Nadal prowadzone są rozmowy w celu pozyskania pozostałych 12 osób, od których pochodzić będzie brakujące 12 milionów euro. 

— Wkład tych hojnych ofiarodawców stanowi bardzo mocne wsparcie misji Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Jesteśmy już bardzo bliscy zagwarantowania tego, że przyszłe pokolenia będą mogły doświadczyć tego autentycznego miejsca przez następne dziesięciolecia — podkreślił Jacek Kastelaniec.

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau chroni i sprawuje opiekę nad terenem dwóch obozów, jakie niemieccy naziści zbudowali w czasie II wojny światowej w okupowanej Polsce: Auschwitz i Auschwitz II-Birkenau. W 2014 r. Miejsce Pamięci odwiedziło ponad 1,5 miliona ludzi z całego świata. Muzeum finansowane jest przez polski rząd oraz z przychodów własnych.

Kapitał Fundacji pozwoli na wieczyste finansowanie prac konserwatorskich. Będą one bazować na dotychczasowych doświadczeniach specjalistycznych pracowni konserwatorskich, których powstanie umożliwiło wcześniejsze wsparcie Ronalda Laudera.

Fundusz ma generować zyski, które pozwolą specjalistom Muzeum na zastosowanie najnowocześniejszych i najlepszych technologii konserwatorskich oraz na zachowanie obiektów, które w innym wypadku niszczałyby wraz z upływającym czasem. Kapitałem zarządza niezależna Fundacja Auschwitz-Birkenau. Dzięki temu prace konserwatorskie będą trwały niezależnie od zmian gospodarczych oraz sytuacji politycznej. Kampania „18 Filarów Pamięci” sprawia, że w przyszłość Auschwitz-Birkenau angażują się nie tylko rządy, ale także osoby indywidualne. 

70. rocznica wyzwolenia Auschwitz

70.auschwitz.orgFundacja uhonoruje „18 Filarów Pamięci”, a także 35 państw, które pomogły w budowie Kapitału Wieczystego podczas obchodów 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau, które odbędą się 27 stycznia 2015 r. 

Będzie to najprawdopodobniej ostatnia okrągła rocznica z tak liczną obecnością Ocalonych. To Oni będą najważniejszymi gośćmi wydarzenia. Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, które jest organizatorem obchodów, spodziewa się również przybycia wielu głów państw. 70. rocznica będzie także okazją do zwiększenia świadomości świata o pracach Fundacji oraz do zapewnienia tego, że pamięć o Szoa nie zaniknie, a Muzeum będzie mogło służyć przyszłym pokoleniom jako miejsce pamięci i edukacji.