Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Spotkanie z cyklu „Wokół historii Auschwitz” – podobóz Jawischowitz – 1 i 8 września 2023

MCEAH
09-08-2023

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście zaprasza mieszkańców Oświęcimia i okolic do udziału w kolejnym spotkaniu z cyklu „Wokół historii Auschwitz”, które odbędzie się w dwóch alternatywnych terminach: 1 i 8 września 2023 r. i poświęcone będzie jednemu z podobozów niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz: Jawischowitz.  

Program:

16.30 – 18.30 | Pozostałości nazistowskiej przeszłości: podobóz w Jawiszowicach – wykład w terenie

Miejsce spotkania: pomnik ku czci ofiar podobozu Jawischowitz w Brzeszczach. Organizator nie zapewnia dojazdu na miejsce spotkania. 

Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego trzeba się na nie zapisać telefonicznie pod nr 338448121 (8:00-15:00) lub poprzez formularz zgłoszeniowy online. W spotkaniu można wziąć udział jeden raz w jednym z dwóch proponowanych terminów. Termin rejestracji upływa 30 sierpnia.

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt z Anną Stańczyk – koordynatorką projektu w MCEAH: anna.stanczyk[at]auschwitz.org lub 33 844 8128.

Podobóz Jawischowitz założony został na terenie wsi Jawiszowice. Osadzeni w nim więźniowie pracowali w dwóch zakładach wydobywczych kopalni węgla kamiennego „Brzeszcze” usytuowanych na terenie miejscowości Brzeszcze i Jawiszowice. Obóz rozpoczął funkcjonowanie w połowie sierpnia 1942 r., gdy na podstawie umowy zawartej między właścicielem kopalni, koncernem Reichswerke Herman Göring, a WVHA skierowano do niego z Auschwitz grupę 150 Żydów francuskich. Był to pierwszy przypadek w historii niemieckich obozów koncentracyjnych zatrudnienia więźniów pod ziemią.

Więcej informacji o podobozie.

Lekcja internetowa o systemie podobozów Auschwitz