Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Spotkanie z cyklu "Wokół historii Auschwitz" – 3 lutego 2023 r.

MCEAH
17-01-2023

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście zaprasza do udziału w kolejnym spotkaniu z cyklu „Wokół historii Auschwitz”, które będzie poświęcone tematyce sportu i sportowców w Auschwitz.

 

„Wokół historii Auschwitz” to projekt edukacyjny adresowany do mieszkańców Oświęcimia i okolic, którzy są zainteresowani pogłębianiem swojej wiedzy na temat dziejów niemieckiego nazistowskiego obozu oraz losów różnych grup deportowanych do Auschwitz.

Program spotkania:

16.30 – 17.30 | Wykład: Rola sportu w społeczności więźniarskiej KL Auschwitz

17:45 – 18.45 | Zwiedzanie wystawy czasowej „Sport i sportowcy w KL Auschwitz”

Liczba miejsc jest ograniczona, a o udziale decyduje kolejność zgłoszeń. Rejestracja telefoniczna: 33 844 8121 (8:00-15:00). Można także lub 33 844 8128.

Pojęcie „sportu” w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz zostało wypaczone poprzez używanie tego określenia do stosowanych na masową skalę wycieńczających ćwiczeń połączonych z musztrą i śpiewem. Ta forma sportu, określana po wojnie jako pseudosport lub quazi-sport, była zwykle sposobem wymuszenia dyscypliny i karania więźniów.

Jednakże wśród deportowanych do Auschwitz byli ludzie sportu - również ci najwybitniejsi - wszelkich dyscyplin pochodzących z wielu krajów.

W obozie tylko nieliczni więźniowie mieli szansę na uprawianie sportu, który nie był zjawiskiem powszechnym i ogólnodostępnym. Sport więźniarski to boks i zapasy, ale również gry zespołowe, przede wszystkim piłka nożna, siatkówka, koszykówka. Sport więźniarski to również lekkoatletyka. Popularne wśród więźniów były również sporty umysłowe, przede wszystkim szachy, ale również gry karciane.

Na wystawie „Sport i sportowcy w KL Auschwitz” informacje historyczne uzupełniają wizerunki zachowanych artefaktów jak np. rękawicy bokserskiej, figur i pionów szachowych, rysunki, rzeźby, listy i grypsy - zarówno wykonane przez więźniów w czasie funkcjonowanie obozu, jak i powojenne.