Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Spotkanie dla uczniów poświęcone Rutce Laskier oraz historii będzińskich i zagłębiowskich Żydów - 13 grudnia

01-12-2022

Historii będzińskich i zagłębiowskich Żydów, w szczególności Rutki Laskier oraz jej pamiętnika, poświęcone będzie spotkanie, które 13 grudnia odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz. Zapraszamy na nie uczniów klas ósmych oraz szkół ponadpodstawowych.

 

Temat przybliży Adam Szydłowski, prezes Fundacji Centrum Kultury Żydowskiego im. Rutki Laskier w Będzinie. Po spotkaniu pięć wybranych klas weźmie udział w warsztatach „Obywatele polscy w KL Auschwitz”, którego jedną z bohaterek jest właśnie Rutka Laskier.

PROGRAM

10.00-11.30 | Spotkanie z Adamem Szydłowskim

12.00 – 13.30 | Warsztat: Obywatele polscy w KL Auschwitz

Nauczyciele i nauczycielki mogą zgłaszać całe klasy. Grupy mogą liczyć od 15 do 30 osób. Zgłoszenia należy dokonać przez formularz online.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 11 grudnia. Udział w spotkaniu oraz w warsztatach jest bezpłatny. Decyduje kolejność zgłoszeń, a liczba miejsc jest ograniczona.

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt z Piotrem Supińskim z Projektów Edukacyjnych MCEAH: (, tel. 33 844 8064)

Rutka Laskier urodziła się w 1929 r. w Gdańsku, gdzie spędziła pierwsze lata swojego życia. Z powodu nasilenia w Wolnym Mieście Gdańsku polityki antysemickiej, wraz z rodzicami i bratem przeniosła się do Będzina. Tu po wybuchu wojny z rodziną została zamknięta w getcie. Od stycznia do końca kwietnia 1943 r. prowadziła pamiętnik. Ukryła go razem ze swoją przyjaciółką Stanisławą Sapińską.

W sierpniu 1943 r. Rutka Laskiej została deportowana do niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz II-Birkenau, gdzie została zamordowana. Dokładne okoliczności jej śmierci pozostają nieznane do dzisiaj.

Pamiętnik Rutki Laskier ujrzał światło dzienne w 2006 r. Od tamtej pory został wydany w ponad 20 krajach.