Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Sesja edukacyjna online „Obraz Auschwitz w kulturze masowej” – 29 lutego 2024 r.

MCEAH
08-02-2024

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście zaprasza do udziału w sesji edukacyjnej online „Obraz Auschwitz w kulturze masowej - fantazja twórców, a wierność historii”, która odbędzie się 29 lutego na platformie Zoom. Będzie ona tłumaczona symultanicznie na język angielski.

 

Program (strefa czasowa CET, GMT+1):

16.00 | Otwarcie sesji

16.05 - 17.35 | Obraz KL Auschwitz w filmie fabularnym
dr Igor Bartosik, Centrum Badań Muzeum

17.30 – 18.40 | Auschwitz we współczesnej literaturze popularnej. Ocena zjawiska kulturowego
dr Wanda Witek-Malicka, Centrum Badań Muzeum

18.45 – 19.30 | Pamięć oparta na faktach. Symbolika Auschwitz we współczesnym dyskursie
Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Muzeum

Udział w sesji jest bezpłatny. Zgłoszenia przy użyciu formularza online prosimy przesyłać do 27 lutego 2024 r. Po tym terminie otrzymają Państwo wiadomość e-mail z linkiem do udziału w spotkaniu. 

Koordynator sesji: , MCEAH

Choć od tragedii II wojny światowej mijają kolejne dekady, a naocznych świadków zbrodni dokonanych przez nazistowskie Niemcy z roku na rok jest coraz mniej, to pamięć o tych wydarzeniach stara się podtrzymywać literatura i film. Na ich bazie budujemy sobie wizję, jak funkcjonował obóz Auschwitz i jak wyglądało życie więźniów za drutami. Na rynku wydawniczym dostępnych jest wiele książek ze słowem „Auschwitz” w tytule, wśród których trudno odróżnić świadectwa i relacje Ocalałych od powieści, które są fantazjami współczesnych autorów na temat prawdziwych zdarzeń i postaci.

Państwa uwadze polecamy także jeden z odcinków naszego podcastu „O Auschwitz”, który poświęcony jest literaturze o tematyce obozowej