Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Seminarium w Miejscu Pamięci Auschwitz dla pracowników Instytutu Fritza Bauera

09-06-2022

Grupa pracowników Instytutu Fritza Bauera we Frankfurcie nad Menem wraz z dyrektor prof. Sybille Steinbacher odwiedziła w dniach 4-6 czerwca Miejsce Pamięci Auschwitz.

 

Fot.: MCEAH
Fot.: MCEAH
Photo: Fritz Bauer...

Program ich seminarium przygotowany przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście obejmował studyjne zwiedzanie terenów byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, wizytę na wystawach narodowych, a także spotkania z pracownikami MCEAH i Zbiorów Muzeum. Uzupełnieniem był dodatkowy program dotyczący strefy interesów obozu opracowany przez dr. Andreasa Kahrsa, merytorycznego opiekuna grupy.

– Pracowniczki i pracownicy Instytutu zajmują się badaniami nad historią obozu Auschwitz i powojennymi postępowaniami sądowymi w sprawie niemieckich nazistowskich zbrodni. W obszarze edukacji akcent jest położony na historię koncernu IG Farben. Pogłębiona wizyta w Miejscu Pamięci Auschwitz ma duże znaczenie w kontekście podejmowanej przez nas tematyki – podkreśliła prof. Sybille Steinbacher.

Wizyta studyjna stała się okazją do podjęcia rozmów na temat przyszłej współpracy obu instytucji w obszarze edukacji. – Współpraca z Instytutem Fritza Bauera otwiera dla nas nowe obszary refleksji o Auschwitz, przede wszystkim w kierunku powojennych procesów i odpowiedzialności za zbrodnie popełnione w tym miejscu – zaznaczył Dyrektor MCEAH Andrzej Kacorzyk.

Instytut Fritza Bauera jest niezależnym, interdyscyplinarnym ośrodkiem badawczym i edukacyjnym, koncentrującym się na historii współczesnej. Zajmuje się badaniem i dokumentowaniem historii masowych zbrodni narodowego socjalizmu - zwłaszcza Holokaustu - oraz ich skutków aż po dziś. W swojej pracy Instytut koncentruje się na wspieraniu niemieckich i międzynarodowych badań naukowych poprzez publikacje, wykłady i wystawy.