Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Seminarium „Judaizm — Dzieje i Kultura Żydów Polskich — Holokaust” zakończone

am, ps
17-12-2013

7 grudnia zakończyło się dwutygodniowe seminarium dla edukatorów z Polski „Judaizm — Dzieje i Kultura Żydów Polskich — Holokaust” w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie.

W tegorocznym seminarium udział wzięło 25 nauczycieli, pracowników muzeów, a także edukatorów z ośrodków zajmujących się historią Holokaustu i II wojny światowej. W programie seminarium, który liczył 120 godzin dydaktycznych, znalazły się wykłady historyczne, zajęcia interaktywne, a także warsztaty dotyczące historii i kultury Żydów oraz metodologii nauczania o Holokauście.

Jednym z głównych tematów poruszanych podczas seminarium była kwestia pamięci o Holokauście w Izraelu i Polsce oraz różnych sposobach jego upamiętniania. Uczestnicy zwiedzili muzeum historyczne i muzeum sztuki Yad Vashem, a także teren Kampusu Instytutu, w tym m.in. Dolinę Gmin, Ogród Sprawiedliwych wśród Narodów Świata oraz pomnik poświęcony pamięci dzieci zamordowanych podczas Holokaustu.

Wśród tematów wykładów były m.in. zagadnienia dotyczące Judaizmu, historii i tradycji polskich Żydów, antysemityzmu i zjawisku negowania Holokaustu oraz różnych aspektów Holokaustu. Podjęto także kwestię współczesnych relacji polsko-żydowskich, sytuacji społeczno-politycznej w Izraelu oraz wyjazdów izraelskiej młodzieży do Polski i jej spotkań z polską młodzieżą. Ważną częścią programu było spotkanie z ocaloną z Holokaustu Friedą Kliger.

W programie seminarium znalazły się również podróże studyjne po Izraelu, wizyta w synagodze podczas Szabatu, jak również spotkanie z młodzieżą i nauczycielami z religijnej szkoły Hartmanna, biorącej udział w programie spotkań z polską młodzieżą.

O seminariach

Seminaria „Judaizm — Dzieje i Kultura Żydów Polskich — Holokaust” są wspólnym projektem Instytutu Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie i Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. W 1993 roku obie instytucje zawarły porozumienie, które stało się podstawą do organizacji seminariów wyjazdowych dla izraelskich i polskich edukatorów. Projekt ten jest ważnym elementem wieloletniej współpracy obu instytucji, której istotną częścią jest wspólna działalność edukacyjna.

Seminarium w Yad Vashem zakończone. Fot. YV
Seminarium w Yad...