Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Seminarium dla przewodników Miejsca Pamięci w niemieckim Heidelbergu

ps
05-07-2019

Prawie 50 edukatorów Miejsca Pamięci Auschwitz gościło w czerwcu 2019 r. na specjalnym seminarium zorganizowanym w ramach współpracy Muzeum oraz Centrum Dokumentacji i Kultury Niemieckich Sinti i Romów w Heidelbergu.

 

Przewodnicy zwiedzili wystawę Centrum Dokumentacji, a także wzięli udział w programie, w którym główny nacisk położono na metody przekazywania historii prześladowania i Zagłady Sinti i Romów w Trzeciej Rzeszy. Istotną częścią seminarium była dyskusja Dyrektora Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, Andrzeja Kacorzyka z Romanim Rose, przewodniczącym Centralnej Rady Niemieckich Sinti i Romów dotycząca głównie ochrony praw człowieka we współczesnej Europie.

– Centralna Rada Niemieckich Sinti i Romów oraz Centrum Dokumentacji i Kultury Niemieckich Sinti i Romów z radością przyjęły grupę przewodników z Muzeum Auschwitz. Muzeum to, z ponad dwoma milionami odwiedzających je każdego roku, jest jednym z najważniejszych miejsc edukacji na temat Holokaustu. Organizacja seminarium dla przewodników Auschwitz była doskonałą okazją do rozpowszechniania wiedzy na temat ludobójstwa Sinti i Romów popełnionego przez Trzecią Rzeszę. Było ono również forum dyskusji nad współczesnymi formami antycyganizmu – powiedział Romani Rose.

– Współpraca pomiędzy Muzeum a Centrum będzie kontunuowana również w kolejnych latach, a w styczniu 2020 r. pracownicy Centrum przeprowadzą dla przewodników cykl szkoleń w Muzeum Auschwitz – dodał Rose.

W Heidelbegru grupa miała także okazję wysłuchać koncertów organizowanych w ramach odbywających się tam dni kultury romskiej.

Przewodnicy zwiedzili także tereny byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Natzweiler-Strutthof położonego w Alzacji. O historii tego miejsca opowiedziała im dyrektor tego miejsca pamięci Frederique Neau-Dufour.