Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Seminarium dla edukatorów z Izraela zakończone

Adelina Michaldo
21-08-2014

Edukatorzy z Izraela, m.in. pracownicy Instytutu Pamięci Yad Vashem, nauczyciele oraz przewodnicy przyjeżdżający z młodzieżą izraelską do Polski, wzięli udział w seminarium pt. „Auschwitz w zbiorowej świadomości w Polsce i na świecie. Rola i znaczenie pamięci Auschwitz-Birkenau dla Żydów i Polaków”. Jego organizatorem jest Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Na program dwutygodniowego seminarium złożyły się zajęcia prowadzone w Muzeum Auschwitz, a także kilka podróży studyjnych. Seminarzyści mieli możliwość dokładnego poznania terenów byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Specjalistyczne oprowadzanie zostało poszerzone m.in. o dwa nowo udostępnione po trzyletniej konserwacji bloki więźniarskie. Uczestnicy mieli też możliwość obejrzenia pozostałości po obozie Auschwitz III-Monowitz, biorąc udział w wykładzie terenowym prowadzonym przez dr. Piotra Setkiewicza, kierownika Centrum Badań Muzeum. Odwiedzili także teren byłego podobozu Jawischowitz w Brzeszczach.

Ważnym elementem pobytu izraelskich gości w Oświęcimiu było też poznanie historii miasta ze szczególnym uwzględnieniem jego żydowskich mieszkańców. Dlatego też zwiedzili oni miasto, cmentarz żydowski, a także odwiedzili Centrum Żydowskie i synagogę Chewra Lomdei Misznajot. Pobyt w Oświęcimiu zakończył przejazd wzdłuż jednej z tras tzw. Marszów Śmierci z Oświęcimia do Gliwic oraz wizyta na czynnym cmentarzu żydowskim w Gliwicach, gdzie uczestnicy spotkali się z członkami Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Katowicach.

W programie seminarium znalazły się także wykłady poświęcone m.in. losom różnych grup ofiar Auschwitz, roli obozu w nazistowskim programie zagłady europejskich Żydów, załodze SS w KL Auschwitz, ale także edukacji prowadzonej dziś w Miejscu Pamięci, czy też nauczaniu o Holokauście w Polsce. Uczestnicy mogli również zapoznać się z tym, jak wygląda praca w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau odwiedzając m.in. Archiwum i Zbiory, a także podyskutować i wymienić się doświadczeniami z edukatorami Miejsca Pamięci.

W części wyjazdowej seminarium uczestnicy spędzili trzy dni w Krakowie gdzie odwiedzili m.in. Kazimierz oraz tereny krakowskiego getta. W jednym z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa — Fabryce Schindlera, poznali okupacyjne dzieje miasta. Ważnym elementem wyjazdu był udział w dwóch wykładach poświęconych stosunkom polsko-żydowskim oraz znaczeniu Auschwitz w zbiorowej świadomości Polaków. 

Podczas drugiej części seminarium uczestnicy odwiedzili zarówno miejsca bezpośrednio związane z historią Żydów oraz z Zagładą, jak i te łączące się z historią Polski. Izraelscy edukatorzy byli m.in. w byłym obozie koncentracyjnym Gross-Rosen. Poznawali też żydowską historię Wrocławia. Seminarium zakończyło się w Warszawie, gdzie goście zwiedzili m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, powstające Muzeum Historii Żydów Polskich oraz miejsca związane z historią warszawskiego getta.

— Seminarium było bardzo interesujące i wnoszące wiele nowych informacji. Szczególnie wykłady poświęcone historii Żydów w Polsce po Holokauście, o której bardzo mało wiedziałam. Zajęcia poświęcone tej tematyce były dla mnie szczególnie ważne — napisała jedna z uczestniczek Aviya Doron.

Edukatorzy z Izraela w Miejscu Pamięci Auschwitz. Fot. Marek Lach
Edukatorzy z...
Edukatorzy z Izraela w Miejscu Pamięci Auschwitz. Fot. Marek Lach
Edukatorzy z...