Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Seminaria dla dyrektorów oraz wychowawców w zakładach karnych i aresztach Śląska i Małopolski

bb/agjus
21-09-2014

Kilkudziesięciu dyrektorów ,przedstawicieli kadry kierowniczej oraz wychowawców z Krakowskiego i Katowickiego Inspektoratu Służby Więziennej wzięło udział w seminariach w ramach projektu „Auschwitz — historia, edukacja obywatelska” realizowanych wspólnie przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście i Służbę Więzienną.

— Seminaria było okazją do dyskusji na temat wspólnych działań edukacyjnych i możliwości ich realizacji w poszczególnych zakładach karnych — mówi Antoni Stańczyk z Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. — Przedstawiciele aresztów śledczych i więzień z terenu Śląska i Małopolski zwiedzili tereny Muzeum oraz wysłuchali wykładów m.in. na temat załogi SS i więźniów funkcyjnych oraz losu dzieci i kobiet w KL Auschwitz. Ciekawym punktem programu była prezentacja otwartej w ubiegłym roku nowej wystawy w bloku 27 Szoa. W przyszłym roku Muzeum będzie kontynuowało rozpoczętą we 2013 roku współpracę z Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Warszawie — dodał Antoni Stańczyk.

Projekt edukacyjny „Auschwitz — historia, edukacja obywatelska”, realizowany jest od 2009 roku. Zgodnie z jego założeniami wybrane grupy osadzonych mają możliwość odwiedzenia Muzeum Auschwitz i uczestnictwa w spotkaniach z byłymi więźniami, prelekcjach i projekcjach filmów dokumentalnych. Równocześnie historycy i edukatorzy z Muzeum wyjeżdżają z wykładami, prezentacjami, wystawami oraz prelekcjami filmowymi do zakładów karnych. Dotychczas udział w projekcie wzięło prawie 20 tys. osób: blisko 900 osadzonych odwiedziło Miejsce Pamięci, a w prelekcjach i pokazach filmów w zakładach karnych i aresztach uczestniczyło ponad 17 tys. penitencjariuszy.

Wizyta dyrektorów Służby Więziennej z Polski, Węgier i Słowacji

16 września w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz złożyli wizytę dyrektorzy Służby Więziennej Polski gen. Jacek Włodarski, Węgier generał-major András Csóti i Słowacji pułkownik Eugen Balko. Na początek wizyty składając kwiaty pod Ścianą Straceń oddali hołd ofiarom obozu. Następnie zwiedzili Blok Śmierci, część wystawy muzealnej w bloku 4 i 5, krematorium i komorę gazową I, a także wystawę Szoa poświęconą zagładzie Żydów w czasie II wojny światowej oraz wystawy Zdradzony obywatel, pamięci ofiar Holokaustu z Węgier i Tragedia Słowackich Żydów. W czasie zwiedzania Birkenau zapoznali się z topografią obozu i warunkami życia więźniów.

Przed zwiedzaniem, podczas spotkania z zastępcą dyrektora Muzeum Rafałem Pióro, goście zapoznali się z projektem edukacyjnym Auschwitz-Historia- Edukacja Obywatelska, który Muzeum realizuje od sześciu lat ze Służbą Więzienną Inspektoratu Krakowskiego, Katowickiego i Warszawskiego. Projekt, skierowany zarówno dla osadzonych jaki i funkcjonariuszy z zakładów karnych i aresztów śledczych znalazł duże uznanie i został bardzo wysoko oceniony.