Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

„Ruch oporu w KL Auschwitz” - nowa wystawa objazdowa przygotowana przez Muzeum Auschwitz

ps
09-11-2021

„Ruch oporu w KL Auschwitz” to tytuł nowej wystawy objazdowej przygotowanej przez Muzeum Auschwitz. Opowiada ona o genezie, strukturze i najważniejszych postaciach konspiracji w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz.

 

„Ruch oporu w KL...
„Ruch oporu w KL...
„Ruch oporu w KL...
„Ruch oporu w KL...
„Ruch oporu w KL...

Treść ekspozycji inspirowana była istniejącą już wystawą dotyczącą tej tematyki prezentowaną od czerwca 2018 r. na parterze bloku 11 w byłym obozie Auschwitz I.

Ekspozycja skupia się na opisie działań podejmowanych od początku istnienia obozu przez polskich więźniów, zarówno wojskowych, jak i cywilnych. Mowa m.in. o Organizacji Wojskowej utworzonej przez rtm. Witolda Pileckiego oraz o innych polskich komórkach konspiracyjnych, które tworzyli reprezentanci różnych środowisk politycznych.

Przybliża również rozwój ruchu oporu tworzonego przez więźniów z innych krajów. Odrębne struktury powstały wśród m.in. sowieckich jeńców wojennych, Czechów czy Francuzów. Na wystawie zobaczyć można najważniejsze dokumenty, które udało się przekazać światu dzięki ruchowi oporu. Ekspozycja pokazuje również miejsca związane z działalnością konspiracyjną, opowiada o różnych próbach poprawy losów więźniów, a także o ucieczkach i buntach. Odrębną część poświęcono historii przyobozowego ruchu oporu i akcji niesienia pomocy więźniom Auschwitz.

Ekspozycję można wypożyczyć z Muzeum w postaci wydrukowanych na tkaninie plansz prezentowanych na lekkich, łatwych w montażu stelażach. Istnieje również możliwość otrzymania plików i wydruku wystawy we własnym zakresie. Wypożyczenie jest darmowe, jednak za transport ekspozycji odpowiada wypożyczający.

Wystawa została przygotowana w języku polskim. W związku z jej prezentacją w Sankt Petersburgu, została ona przetłumaczona na język rosyjski. Istnieje możlwość przygotowania wystawy w innych językach, w zależności od potrzeb strony zainteresowanej. Czas przygotowania ekspozycji w wybranym języku to ok. 3 miesiące.

Dostępne są dwa warianty ekspozycji:

Wariant podstawowy – porusza zagadnienie ruchu oporu w KL Auschwitz (22 plansze)
Wariant poszerzony – uzupełnia temat o 6 dodatkowych plansz dotyczących przyobozowego ruchu oporu i akcji niesienia pomocy więźniom KL Auschwitz (28 plansz)

Wszystkich chętnych do wypożyczenia wystawy prosimy o kontakt z Wystawiennictwem:

Tekst i wybór materiałów: Anna Ren
Konsultacja naukowa: dr Adam Cyra
Projekt graficzny: Ana-Maria Calistru, Cristian Calistru
Nadzór nad projektem graficznym: Aleksandra Mausolf