Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Ludzie ludziom zgotowali ten los” im. Augusta Kowalczyka

ŁL
25-03-2022

Podsumowano Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Ludzie ludziom zgotowali ten los” im. Augusta Kowalczyka zorganizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach oraz Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.

 

Rozstrzygnięcie...
Rozstrzygnięcie...
Rozstrzygnięcie...
Rozstrzygnięcie...
Rozstrzygnięcie...
Rozstrzygnięcie...
Rozstrzygnięcie...
Rozstrzygnięcie...
Rozstrzygnięcie...
Rozstrzygnięcie...

24 marca w siedzibie Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz o Holokauście zaprezentowano prace plastyczne laureatów konkursu, który wiąże się z obchodami Miesiąca Pamięci Narodowej.

– Ludzie ludziom zgotowali ten los. Tytuł tego konkursu, jest bardzo aktualny dzisiaj, niestety nie w czasie przeszłym. To wszystko co jest związane z tym konkursem jest też bardzo istotne z tego powodu, że pokazujemy dzięki waszym pracom, dzięki waszemu wysiłkowi, że te problemy przemocy, odczłowieczania, poniżania drugiego, są niestety, tak bardzo aktualne i tak bardzo obecne w naszym życiu – powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor MCEAH.

– Mamy poczucie powtórzenia w stosunku do tego co się działo tutaj. Znowu widzimy ludzi, którzy gdzieś uciekają, ludzi którzy muszą całe swoje życie zawrzeć w jednej walizce. Znamy również tych, którzy przyjeżdżają kompletnie bez niczego, uciekając ratują swoje życie i swoich najbliższych – dodał.

W swoich podziękowaniach Kacorzyk mówił: – Dziękuję wam, że wzięliście udział w tym konkursie, gdyż namalowanie, narysowanie, wypowiedzenie tego poprzez obraz, na pewno towarzyszył temu wielki wysiłek, wielkie emocje, trud. To świadczy o waszym przywiązaniu do świata wartości.

Celem konkursu, który odbywa się od 1993, jest zwrócenie uwagi na wyrażanie przez uczniów swoich refleksji powstałych w czasie zwiedzania byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

W 2013 roku konkurs poświęcono współtwórcy konkursu, byłemu więźniowi KL Auschwitz o numerze 6804, Augustowi Kowalczykowi. August Kowalczyk wraz z innymi byłymi więźniami obozów koncentracyjnych – Grzegorzem Czempasem, Florianem Grankiem, Barbarą Puc, Haliną Birenbaum, Barbarą Kruczkowską, Arturem Krasnokuckim, Wacławem Diakończykiem, Jerzym Fijołkiem, Jerzym Marią Ulatowskim przybliżał laureatom konkursu swoje obozowe przeżycia oraz przez wiele lat był przewodniczącym konkursowego jury.

– Postawnowiliśmy otworzyć się bardziej na współpracę z Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, na tematy związane ze współczesnością, w nawiązaniu do historii, jak również do tego, aby młodzież mogła powiedzieć o tematach, które ich dotyczą, ale które nadal korelują z tym co historia nam pokazała. Mamy nadzieję, że coraz więcej środowisk dowie się i będzie zainteresowanych udziałem w konkursie – powiedziała Maciej Gruchlik, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach.

Prace, które zostały wykonane podczas poprzednich edycji nawiązywały do współczesnych obrazów zniewolenia. W celu uświadamiania kolejnych pokoleń, należy zwracać uwagę na konieczność budowania szacunku i traktowania ludzi równo, bez względu na występujące różnice. Dlatego w obecnej edycji konkursu powołano się na słowa Mariana Turskiego, które padły podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz, jako inspiracji dla autorów prac plastycznych.

Swoje podziękowania do uczestników konkursu skierował również Zastępca Prezydenta Miasta Tychy ds. Społecznych, Maciej Gramatyka: – Dziękuję za wasze zaangażowanie, że ten konkurs wygląda dzisiaj w taki sposób. Wydawało się nam, że to już dla nas abstrakcyjne, problem przemocy, wojny, nienawiści, braku szacunku do drugiego człowieka. Wydawałoby się, że to historia. Może jednak zgubiliśmy gdzieś z pola widzenia to, że wojny, nienawiść, są jednak cały czas częścią naszej codzienności.

– Wierzę, że dzięki takim ludziom jak wy, waszym pracom, temu jak przeżywacie tamte wydarzenia, można na chwilę się zatrzymać i pomyśleć trochę bardziej o tym co jest tu i teraz. Pamięć o tamtych wydarzeniach powinna być zawsze żywa – dodał.

Robert Płaczek, członek jury, tak podsumował konkurs: – Wśród nadesłanych prac na tegoroczną edycję Międzynarodowego Konkursu Plastycznego im. Augusta Kowalczyka nadesłano wiele prac reprezentujących bardzo wysoki poziom artystyczny, a przede wszystkim w poruszający i ponadczasowy sposób interpretująych temat konkursu.