Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Relacje ocalonych z Auschwitz dostępne w autentycznej przestrzeni Miejsca Pamięci

ps
29-05-2015

Relacje byłych więźniów Auschwitz zostały udostępnione w historycznej przestrzeni byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Odwiedzający mogą w konkretnych miejscach posłuchać historii bezpośrednich świadków wydarzeń.

 

– W dobie, w której zaczyna nam przenikliwie brakować ostatnich świadków dramatu Auschwitz, podjęliśmy próbę włączenia ich nagrań w doświadczenie autentyzmu Miejsca Pamięci – powiedział dyrektor Muzeum dr Piotr M.A. Cywiński. – To współgranie ich słów z pozostałościami poobozowymi może w pełni pozwolić nowym pokoleniom uzmysłowić sobie realność tego, co niemieccy naziści wyrządzili tak wielkiej liczbie niewinnych osób, europejskim Żydom, a także Polakom, Romom, jeńcom sowieckich i wielu innym ludziom – dodał Cywiński.

Dostęp do relacji możliwy z telefonów komórkowych i tabletów mających możliwość skanowania tzw. QR kodów, które zostały umieszczone na kilku tablicach informacyjnych znajdujących się na terenie Muzeum.

– Na początku zdecydowaliśmy się umieścić relacje świadków w kilku najbardziej symbolicznych miejscach na terenie byłego obozu. To m.in. brama „Arbeit macht frei” i plac apelowy w Auschwitz I, a także rampa wyładowcza i ruiny jednego z komór gazowych i krematoriów oraz obozy męski i kobiecy w Birkenau – powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Wybrane relacje dostępne są w językach polskim, angielskim i francuskim. Można je oglądać na każdym urządzeniu mobilnym z dostępem do Internetu. Na terenie Miejsca Pamięci uruchomiona została w tym celu specjalna bezpłatna sieć WiFi (QR_MEMORIAL), która daje możliwość dostępu do stron z wybranymi relacjami.

Projekt jest efektem debat i prac rozpoczętych z inicjatywy francuskiej Unii Deportowanych do Auschwitz, a powstał dzięki współpracy Muzeum oraz różnych instytucji, które mają w swoich archiwach relacje byłych więźniów Auschwitz: Unii Deportowanych do Auschwitz, Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie oraz Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie. W przyszłości – po analizie funkcjonowania projektu udostępniania relacji przy pomocy QR kodów – możliwe będzie dalsze rozszerzanie tematyczne doboru relacji.