Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Przeciw ludobójstwom

04-11-2009

Zakończyło się seminarium organizowane przez Raphael Lemkin Center for Genocide Prevention i Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Od 27 do 31 października w wykładach uczestniczyli głownie przedstawiciele ministerstw spraw zagranicznych z kilkunastu państw świata, m.in. z: Argentyny, Brazylii, Sri Lanki, Tadżykistanu, Sierra Leone, USA i Chile.

Wśród wykładowców znaleźli się m.in.: dr Wolf Kaiser z Domu Konferencji w Wannsee, Prof. Sheri Rosenberg, Dyrektor Human Rights and Genocide Clinic Yeshiva University, Prof. James Waller z Uniwersytetu Whitworth, dr Elisa von Joeden-Forgey z Uniwerystetu Pensylwania oraz dr Piotr Setkiewicz, kierownik Działu Naukowego w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.Tematyka wykładów dotyczyła m.in.: definicji i historii ludobójstw, roli rządu III Rzeszy i jej przywódców w realizacji Holokaustu, psychologicznej perspektywy ludobójstwa, roli KL Auschwitz w masowej Zagładzie europejskich Żydów oraz sposobów zapobiegania ludobójstwu i reagowaniu na nie.

Seminaria dotyczące zjawiska ludobójstwa i przeciwdziałania im planowane są trzy razy do roku. Ich celem jest uwrażliwienie pracowników rządowych średniego szczebla z całego świata na problem ludobójstwa, w tym jego polityczne, ekonomiczne i humanitarne konsekwencje. Pomysłodawcą i sponsorem tych seminariów jest nowojorski filantrop Fred Schwartz.

Tegoroczne seminarium w Oświęcimiu finansowane jest ze środków własnych Freda Schwartza, założyciela i prezesa AIPR, Fundacji Heinrich Boell, Ministra Spraw Zagranicznych Niemiec oraz Departamentu Stanu USA.

Raphael Lemkin Center for Genocide Prevetion (Centrum Przeciw Ludobójstwom im. Rafała Lemkina)

Powołane zostało przez The Auschwitz Institute for Peace and Reconciliation [AIPR] (Instytut Auschwitz dla Pokoju i Pojednania). Powstało, aby połączyć decydentów państw z całego świata zaangażowanych w przeciwdziałanie ludobójstwom i konfliktom zbrojnym.

Rafał Lemkin, którego imieniem nazwano centrum, był przedwojennym polskim Żydem, prawnikiem i twórcą terminu „ludobójstwo”. W czasie wojny udało mu się przedostać do USA. Przyjęta w 1948 roku konwencja ONZ o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa powstała w znacznym stopniu dzięki jego wysiłkom jako odpowiedź wspólnoty międzynarodowej na zbrodnie Holokaustu. W zamyśle jej twórców miała ona zapobiegać w przyszłości masowym zbrodniom. Tymczasem wydarzenia w Kambodży, Bośni, Ruandzie i Darfurze pokazały, że po ponad 60 latach od wyzwolenia obozu Auschwitz, ludzkość nie wyciągnęła lekcji ze zbrodni drugiej wojny światowej.

Seminarium Lemkina
Seminarium Lemkina