Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Posiedzenie Rady Muzeum

ps
05-06-2024

80. rocznica wyzwolenia Auschwitz, a także rozwój zwiedzania prowadzonego online to główne tematy posiedzenia Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, które odbyło się w 4 czerwca 2024 r.

 

Dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński przedstawił sprawozdanie z działalności Miejsca Pamięci od ostatniego posiedzenia, a także plany na najbliższy okres.

Ważnym elementem prezentacji była zapowiedź obchodów 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, które odbędą się 27 stycznia 2025 r. w specjalnym namiocie nad bramą do byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.

– Udało się pozytywnie rozstrzygnąć przetarg na budowę całej infrastruktury na te obchody, także dzięki ogromnemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dotyczy to zarówno namiotu głównego, namiotów pomocniczych, jak i namiotu prasowego. Planujemy utworzyć też studio telewizyjne, które na kilka godzin przed obchodami oraz kilka godzin po obchodach będzie nadawać specjalny program, który będziemy udostępniać za darmo wszystkim, zarówno w przekazie satelitarnym, jak i w Internecie – powiedział Piotr Cywiński.

Głównym symbolicznym elementem obchodów będzie wagon towarowy, który dziś znajduje się na środku rampy w byłym obozie Birkenau. Wagon ten zostanie wysunięty przed Bramę Śmierci i to przed nim zostaną złożone znicze upamiętniające wszystkie ofiary Auschwitz.

Mówiąc o frekwencji, która powoli wraca do poziomu sprzed pandemii koronawirusa, dyrektor mówił również o otwartym w ubiegłym roku nowym Centrum Obsługi Odwiedzających, a także powstającym zaraz obok hostelu, który zostanie otwarty jeszcze latem tego roku.

– To zrewolucjonizuje wolontariat, a także usprawni bardzo organizację różnych konferencji dla nauczycieli oraz innych form pogłębionej edukacji. Budowa tego obiektu była możliwa zarówno dzięki nadzwyczajnemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także darczyńców prywatnych: Ronalda S. Laudera oraz Joela i Ulriki Citron – powiedział dyrektor Cywiński.

Przed posiedzeniem członkowie Rady mieli okazję zobaczyć zarówno nowe Centrum Obsługi Odwiedzających, jak i wnętrza hostelu.

Mówiąc o działalności edukacyjnej dyrektor podkreślił, jak ważnym dla rozwoju edukacji było utworzenie siedziby Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Wspomniał on także o rozwoju projektu zwiedzania online „Auschwitz in Front of Your Eyes”.

– Taka forma zwiedzania nie istnieje nigdzie indziej na świecie. Dzięki wsparciu dwóch firm z Izraela powstała od zera cała platforma informatyczna. Co ważne, ta forma zwiedzania pozwala na zakorzenienie treści multimedialnych, a także na interakcję oraz zadawanie pytań przez odwiedzających. Organizujemy nie tylko zwiedzanie dla grup, ale też organizujemy o konkretnych godzinach zwiedzanie dla osób indywidualnych – powiedział Piotr Cywiński.

– Wiemy, że kilka miast i samorządów planuje wykorzystać to narzędzie, aby wszyscy uczniowie z danego terenu mogły skorzystać z tej nowatorskiej formy edukacji. Zaskakujące było dla nas to, że ta nowa forma zwiedzania przyciąga nie tylko szkoły, czy odwiedzających indywidualnych, ale zaczynają z niej korzystać firmy, które organizują takie sesje dla swoich pracowników w ramach szkoleń, czy budowania etosu. Cały czas pracujemy nad rozwojem tego projektu, na co pozwoli też wsparcie finansowe ze strony Stanów Zjednoczonych oraz Fundacji Google – dodał.

Wśród najważniejszych wydarzeń dyrektor wymienił m.in. rozpoczęcie prac zarówno nad ostatnią częścią Nowej Wystawy Głównej, podczas których odnaleziono kilka szczególnych historycznych przedmiotów, takich jak obozowe szachy, jak i Nowej Wystawie Polskiej, którą tymczasowo zastąpiono czasową ekspozycją poświęconą losom obywateli polskich w obozie Auschwitz. Mówił też o otwarciu w Bostonie kolejnej odsłony podróżującej wystawy „Auschwitz. Nie tak dawno, nie tak daleko”, która cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem odwiedzających.

Wśród najważniejszych planów dyrektor Cywiński wymienił utworzenie nowej ekspozycji w budynku obozowej kuchni na terenie byłego obozu Auschwitz I, która będzie w całości poświęcona będzie sztuce obozowej. Zapowiedział on również przyszłoroczną międzynarodową konferencję edukacyjną „Re(member): Czy pamięć w XXI w. wystarczy?”

Mówiąc o wyzwaniach edukacyjnych dyrektor Cywiński mówił również o niepokojącej fali nowych publikacji, które - choć poświęcone są historiom ofiar Auschwitz, to przygotowywane są z brakiem jakiegokolwiek poszanowania dla faktów dotyczących historii obozu.

– To jest problem, który będzie w przyszłości narastał. Najbardziej popularne publikacje staramy się publicznie demaskować pod względem faktografii. To niestety ma wpływ na kształtowanie wyobraźni o Auschwitz. Zaczęliśmy rozmawiać na ten temat z wieloma instytucjami na świecie i wiemy, że jest to dla nas duże wyzwanie – podkreślił Piotr Cywiński

Dyrektor mówił również m.in. o nowej księgarni online, działaniach Muzeum w mediach społecznościowych.

Wspomniał on również o prowadzonych na terenie byłego obozu pracach konserwatorskich finansowanych ze środków Fundacji Auschwitz-Birkenau, takich jak konserwacja ruin komory gazowej i krematorium III, czy budynku jednej z obozowych łaźni. Mówił też o wspieranej finansowo przez Marsz Żywych konserwacji bucików dziecięcych.

Mówiąc o kwestiach konserwatorskich, dyrektor Cywiński powiedział również o potencjalnie ważnym odkryciu, które miało miejsce na budowie powstającej w niedalekiej odległości od byłego obozu Auschwitz I drogi ekspresowej. Z informacji medialnych wynika, iż natrafiono tam na ślady obozowego śmietniska z wieloma obiektami należącymi do ofiar, jednak Muzeum nie zostało o tym oficjalnie poinformowane.

„Rada Muzeum jednoznacznie wspiera stanowisko Muzeum, iż przedmioty archeologiczne związane z KL Auschwitz powinny w pierwszej kolejności trafić do Muzeum” – czytamy w jednogłośnie zaakceptowanej uchwale Rady.

Po zapoznaniu się ze sprawozdaniem za 2023 r. oraz z planami na rok bieżący Rada Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau jednogłośnie przyjęła uchwały pozytywnie oceniające i aprobujące sprawozdanie i plany działania.

 

Rada Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau (kadencja 2021-2025)

Monika Krawczyk – przewodnicząca Rady

Roman Kwiatkowski – zastępca

Bogdan Bartnikowski

dr hab. Grzegorz Berendt

prof. Tomasz Gąsowski

dr hab. Łucja Marek

ks. Jan Nowak

Albert Stankowski

Beata Szydło

Michał Zajda