Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Posiedzenie Rady Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście

07-11-2023

Aplikacja „Auschwitz – in front of your eyes”, która służyć będzie osobom z całego świata do zwiedzania byłego obozu z przewodnikiem online, była głównym tematem posiedzenia Rady Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, które odbyło się 7 listopada w Oświęcimiu. Obradom przewodniczył dr Tomasz Kranz.

 

Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Bartosz...
Fot. Bartosz...

Spotkanie rozpoczęło się od wizyty w otwartym 14 czerwca nowym Centrum Obsługi Odwiedzających, które znajduje się w bezpośredniej bliskości historycznego terenu Miejsca Pamięci. Powstało ono dzięki wsparciu Unii Europejskiej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Realizacja projektu uratowała przed zniszczeniem historyczny budynek, w którym w czasie istnienia obozu mieściły się rzeźnia i mleczarnia.

Przy nowym Centrum Obsługi Odwiedzających – dzięki dotacji MKiDN oraz wsparciu Ronalda S. Laudera oraz Joela i Ulriki Citron – powstaje także nowoczesny, trzypiętrowy hostel, który zostanie otwarty w drugiej połowie przyszłego roku. Utworzona w ten sposób baza noclegowa zapewni zakwaterowanie wolontariuszom, praktykantom, nauczycielom i osobom biorącym udział w dłuższych pobytach studyjnych, konferencjach czy seminariach organizowanych przez MCEAH.

Przewodniczący rady dr Tomasz Kranz zwrócił uwagę na dużą potrzebę organizowania projektów adresowanych do nauczycieli, ponieważ zarówno w Miejscu Pamięci Auschwitz, jak i w Państwowym Muzeum na Majdanku cieszą się one dużym wysokim zainteresowaniem.

Na początku głównej części posiedzenia zaprezentowano działanie aplikacji „Auschwitz – in front of your eyes”. O idei oraz pracach nad projektem, który powstaje we współpracy Muzeum, Fundacji Auschwitz-Birkenau oraz izraelskich firm AppsFlyer i Diskin, a także dzięki wsparciu specjalistycznych firm, jak Orange i zaangażowaniu wielu darczyńców prywatnych, opowiedział dyrektor generalny Fundacji Wojciech Soczewica. Natomiast Tomasz Michaldo, koordynujący w Muzeum prace nad wdrażaniem aplikacji, zaprezentował działanie samego narzędzia oraz możliwości, jakie daje jego wykorzystanie.

W dalszej części spotkania dyrektor MCEAH Andrzej Kacorzyk przedstawił sprawozdanie z działań Centrum w poprzednim roku, a także przedstawił statystyki dotyczące odwiedzających tereny byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

Członkowie i członkinie Rady mogli dowiedzieć się więcej na temat m.in.: projektu „Auschwitz – pamięć dostępna”, którego celem było dostosowanie zwiedzania Miejsca Pamięci Auschwitz do potrzeb odbiorców z niepełnosprawnością słuchu i zniwelowanie barier towarzyszących organizacji wizyty; międzynarodowej konferencji edukacyjnej, która odbyła się w lipcu i poświęcona była nowym technologiom w edukacji o zbrodniach II wojny światowej; pracach nad serią podcastów „O Auschwitz” oraz kolejnymi lekcjami internetowymi, nowych projektach edukacyjnych, a także zakończonego niedawno projektu digitalizacji części zbiorów biblioteki Muzeum.

Dyrektor Kacorzyk zapoznał także Radę z najnowszymi wystawami czasowymi, objazdowymi oraz z postępem prac nad nową wystawą polską i wystawami narodowymi. Ważnym elementem wystąpienia było podkreślenie roli wolontariatu w pracy MCEAH oraz roli instytucji wspierających finansowo działania Centrum.

Członkowie Rady wyrazili uznanie dla wszechstronnej działalności Centrum. Dr Mateusz Szpytma przytoczył fragmenty raportu „Edukacja dla pamięci. Przekaz wiedzy historycznej w kontekście postaw Polaków wobec ich przeszłości”, w którym to Muzeum Auschwitz pojawia się w czołówce miejsc, w których można w szczególny sposób doświadczyć historii.

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście powstało w 2005 r. i jest integralną częścią Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Zajmuje się nauczaniem o historii Holokaustu i niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Naucza o tragicznych losach Żydów, Polaków, Romów, sowieckich jeńców wojennych i losach wszystkich innych grup Ofiar przetrzymywanych i zamordowanych w Auschwitz.

RADA MIĘDZYNARODOWEGO CENTRUM EDUKACJI O AUSCHWITZ I HOLOKAUŚCIE

Tomasz Kranz - dyrektor Państwowego Muzeum na Majdanku - przewodniczący
Grzegorz Berendt - dyrektor Muzeum II Wojny Światowej
Vojtěch Blodig - zastępca dyrektora Pamiatnik Terezin
Deborah Hartmann - dyrektorka Domu Konferencji w Wannsee
Monika Krawczyk - dyrektorka Żydowskiego Instytutu Historycznego
Olivier Lalieu - Mémorial de la Shoah
Irina Scherbakova - Stowarzyszenie Memoriał
Albert Stankowski - dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego
Mateusz Szpytma - zastępca prezesa Instytut Pamięci Narodowej
JoAnna Wasserman - United States Holocaust Memorial Museum