Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Podsumowanie międzynarodowego konkursu „Moja pamięć, moja odpowiedzialność. W moim miejscu”.

ps
17-05-2021

Zakończyła się pierwsza edycja międzynarodowego konkursu „Moja pamięć, moja odpowiedzialność. W moim miejscu” organizowanego przez Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau oraz Instytut Auschwitz-Birkenau. Jury wybrało zwycięzców spośród kilkudziesięciu prac nadesłanych z 11 krajów.

 

Fot. Paweł Sawicki
Fot. Paweł Sawicki

Celem konkursu było zwrócenie uwagi na znaczenie łączenia pamięci o ofiarach z podejmowaniem działań mających na celu świadome przeciwdziałanie współczesnym zagrożeniom oraz promowanie postaw demokratycznych, zwłaszcza w lokalnych społecznościach. Na szczególną uwagę zasługuje więc fakt, iż zdecydowana większość przedstawionych koncepcji dotyczy projektów uwzględniających uwrażliwianie lokalnego środowiska – mieszkańców aglomeracji miejskich, społeczności szkolnych lub uniwersyteckich.

– W dobie pandemii, gdy wszyscy pracują niemalże wyłącznie przed ekranami, i chyba wszyscy mają już tej sytuacji dosyć, nie dziwi mnie, że spłynęło trochę mniej prac, niż zakładaliśmy. Mnie przede wszystkim zaskoczył generalnie bardzo wysoki poziom wielu prac. Widać w nich często bardzo dogłębne przemyślenie dróg dotarcia z pamięcią do ludzi powojennych, do dzisiejszych pokoleń – powiedział dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński.

– Ucieszył mnie również fakt, że spora część autorów prac odnosiła się do swoich przeżyć podczas zwiedzania przestrzeni Auschwitz-Birkenau lub do swojego wolontariackiego doświadczenia pracy w tak trudnym Miejscu Pamięci. Jeszcze bardziej utwierdziło mnie to w przekonaniu, że nic nie daje takiej siły przemyśleń własnych, niż głębokie doświadczenie swojego zderzenia z Miejscem Pamięci Auschwitz-Birkenau – podkreślił.

Laureaci konkursu:

I miejsce: Katarzyna Łaziuk, Polska

II miejsce: Arunė Vaiciunaitė-Levuskinienė, Litwa

III miejsce: Jane Pashman, Stany Zjednoczone.

Jury podjęło również decyzję o przyznaniu trzech równorzędnych wyróżnień dla Chiary Antico z Portugalii, Agnieszki Bukowieckiej z Austrii oraz Paula Salvera z Wielkiej Brytanii.

KOMUNIKAT JURY

„Podczas dogłębnej analizy nadesłanych prac zwracano szczególną uwagę na koncepcję i spójność projektów, jak również ich wieloelementowość. Nie bez znaczenia było stosowanie różnorodnych metod, jak również planowanie na poszczególnych etapach realizacji projektów aktywnego udziału licznych grup społecznych, tak aby inicjatywa nie polegała jedynie na biernym uczestnictwie odbiorców. Uwzględnienie takich czynników jak: wykorzystanie materiałów źródłowych, innowacyjność, wzbudzanie krytycznego myślenia, zasięg oddziaływania projektów oraz możliwość ich wykorzystania, jako inspiracji, przez osoby z innych państw lub obszarów kulturowych miały znaczący wpływ na decyzje Jury.

Członkowie Jury postanowili tym razem przyznać wyróżnienia pracom, które przekroczyły regulaminowy limit znaków w opisie, ze względu na wyjątkowość zaprezentowanych koncepcji – w poczuciu, iż zasady Regulaminu nie zostały jeszcze dobrze utrwalone. Jury wysoko ocenia poziom merytoryczny nadesłanych prac konkursowych oraz zaangażowanie autorów projektów w proces kształtowania odpowiedzialnych postaw społecznych. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i gratulujemy Laureatom! Zapraszamy do udziału
w następnej edycji konkursu”

Jury konkursu:

- Marta Berecka, Dyplomacja Pamięci Muzeum Auschwitz,
- dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz,
- prof. Barbara Engelking, kierowniczka Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii PAN,
- Alicja Wancerz-Gluza, szefowa programów edukacyjnych i innowacyjnych Fundacji Ośrodka KARTA,
- Mikołaj Grynberg, artysta fotograf, pisarz, reporter,
- Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście,
- Maria Ossolińska, kierowniczka Dyplomacji Pamięci, prezeska Instytutu Auschwitz-Birkenau.

Pliki do pobrania

i_miejsce.pdf
i_miejsce.pdf
I miejsce: Katarzyna Łaziuk, Polska
ii_miejsce_pl.pdf
ii_miejsce_pl.pdf
II miejsce: Arunė Vaiciunaitė-Levuskinienė, Litwa
iii_miejsce_pl.pdf
iii_miejsce_pl.pdf
III miejsce: Jane Pashman, Stany Zjednoczone.