Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Ogromny sukces wystawy o Auschwitz w Madrycie – ponad 350 tysięcy odwiedzających. Ekspozycja przedłużona do 7 października.

ps
11-06-2018

Bardzo wysoka frekwencja, która cały czas utrzymuje się na wystawie monograficznej „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko” w Madrycie, sprawiła, iż organizatorzy zdecydowali o przedłużeniu jej obecności w stolicy Hiszpanii do 7 października. Ekspozycję obejrzało już ponad 350 tysięcy osób, w tym ponad 55 tysięcy uczniów.

 

Wystawa w Madrycie. Fot. Musealia
Wystawa w Madrycie....
Wystawa w Madrycie. Fot. Musealia
Wystawa w Madrycie....
Wystawa w Madrycie. Fot. Musealia
Wystawa w Madrycie....
Wystawa w Madrycie. Fot. Musealia
Wystawa w Madrycie....
Wystawa w Madrycie. Fot. Musealia
Wystawa w Madrycie....

Wystawa powstała dzięki współpracy hiszpańskiej firmy Musealia i jej międzynarodowego zespołu kuratorów, m.in. dr. Michaela Berenbauma, dr. Roberta Jana van Pelta i Paula Salmonsa, z ekspertami Muzeum Auschwitz: konserwatorami, archiwistami oraz historykami Centrum Badań, którym kieruje dr Piotr Setkiewicz.

Średnio wystawę każdego dnia odwiedza ok. 1750 osób, a w weekendy i święta liczba ta przekracza 2,5 tysiąca. – Z jednej strony mówimy o wielkim sukcesie frekwencyjnym, co jest bardzo ważne i co potwierdza także nasze intuicyjne przewidywania jeszcze sprzed otwarcia Widzimy wyraźnie, jak wielką moc ma Auschwitz współcześnie, nie tylko jako miejsce historyczne, ale też niezwykle ważny punkt odniesienia i uniwersalny symbol, gdzie zadawane są fundamentalne pytania dotyczące pamięci i naszej odpowiedzialności dzisiejszy świat – powiedział dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński.

– Z drugiej strony ważne jest także to, iż odwiedzający bardzo często spędzają na wystawie 3-4 godziny, że dla większości z nich nie jest to pobieżne spotkanie z historią Auschwitz, ale mogą oni czerpać lekcję z rozbudowanego, wielowątkowego scenariusza. Stykają się oczywiście z tematyką Zagłady, co poza Polską jest głównym nośnikiem symboliki Auschwitz. Jednak odwiedzający poznają też cały kontekst historyczny związany z rozwojem niemieckiego nazizmu, niezwykle ciekawe - poza granicami Polski niemal zupełnie nieznane – losy miasta Oświęcimia przed wojną, czy postaci, które stały się swoistymi ikonami pamięci o Auschwitz w Polsce, takie jak m.in. św. Maksymilian Kolbe, czy rotmistrz Witold Pilecki – dodał.

Na ok. 2500 metrów kwadratowych prezentowanych jest ponad 600 oryginalnych przedmiotów, pochodzących w większości ze Zbiorów Muzeum Auschwitz, ale też z innych muzeów i instytucji, m.in.z Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie czy Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, muzeów Holokaustu z Ameryki Północnej i Europy, jak również od ocalonych z Holokaustu oraz prywatnych kolekcjonerów.

Zobaczyć można m.in. setki osobistych przedmiotów należących do deportowanych do Auschwitz ludzi, takie jak walizki, okulary, buty, czy przedmioty codziennego użytku, fragmenty oryginalnego baraku więźniarskiego z obozu Auschwitz III-Monowitz, biurko komendanta obozu Rudolfa Hoessa, maskę gazową z wyposażenia załogi SS, czy oryginalny niemiecki wagon towarowy „Model 2”, który był wykorzystywany przez Deutsche Reichsbahn podczas drugiej wojny światowej do transportu żołnierzy, jeńców wojennych, ale także podczas deportacji Żydów do gett i ośrodków zagłady w okupowanej przez Niemców Polsce.

Dzięki tym unikatowym przedmiotom możliwe jest opowiedzenie o najważniejszych tematach z historii Auschwitz, a także przybliżenie losów wszystkich grup ofiar obozu: Żydów deportowanych na Zagładę, Polaków, Sinti i Romów, czy sowieckich jeńców wojennych. Ważne jest także ukazanie świata sprawców – esesmanów, którzy stworzyli i zarządzali tym największym niemieckim nazistowskim obozem.

“Nie tak dawno, nie tak daleko” – ten podtytuł wystawy przypomina, że Auschwitz był częścią nowoczesnej historii, a pamięć o Auschwitz jest częścią nowoczesnego świata. Jednym z głównych celów jest pokazanie, jak takie miejsce powstało i co oznacza ona dla naszego postrzegania człowieka.

Dzięki przekazanym przed organizatorom darmowym biletom wystawę obejrzało już ponad 55 tysięcy hiszpańskich uczniów. Na dodatkowy okres prezentacji wystawy Canal de Isabel II i Musealia przekażą dodatkowe 30 tysięcy biletów dla szkół.

Więcej informacji o ekspozycji oraz biletach dostępnych jest na stronie www.auschwitz.net