Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Nowe seminarium dla francuskich nauczycieli i edukatorów we współpracy z Maison d’Izieu

ps
31-10-2023

Nauczyciele i edukatorzy z Francji wzięli udział w nowym seminarium Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, które stanowiło początek długofalowej współpracy pomiędzy Miejscem Pamięci Auschwitz-Birkenau oraz Maison d’Izieu we Francji.

 

Dzięki zawartemu porozumieniu grupa przez pięć dni w październiku poznawała szczegóły historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

– Seminaria to kluczowy element pracy z zagadnieniami II wojny światowej i Zagłady we Francji. Doceniamy bardzo wysoki poziom merytorycznego programu, który pozwolił uczestnikom poznać historię obozu Auschwitz z wielu perspektyw. Z pewnością będzie to mieć przełożenie na ich pracę edukacyjną na co dzień we Francji. Seminarium pozwoliło zrozumieć również, czym jest miejsce pamięci dzisiaj i jakie jest jego uniwersalne znaczenie – powiedziała Alexandre Nugues-Bourchat, koordynator grupy z ramienia Miejsca Pamięci Maison d’Izieu.

– Nasza współpraca ma charakter długofalowy. Każdego roku organizować będziemy seminarium w Muzeum, natomiast polscy nauczyciele będą odwiedzać Maison d’Izieu. To ważne rozszerzanie naszego programu dwustronnych seminariów dla nauczycieli o wymiar historii i pamięci w kontekście francuskim – podkreśliła Nataliia Tkachenko z Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Pierwszy transport Żydów z okupowanej Francji dotarł do Auschwitz 30 marca 1942 r. z obozu Royallieu w Compiegne. Było w nim 1112 osób. Część z nich internowana była w Drancy. Ten transport nie został poddany selekcji. Wszyscy Żydzi zostali zarejestrowani w obozie. Wojnę przeżyły 23 osoby.
Łącznie z terenów okupowanej Francji oraz z Państwa Francji Vichy deportowano ponad 69 tys. Żydów – mężczyzn, kobiet i dzieci. Prawie 42 tys. z nich zostało zamordowanych w komorach gazowych bezpośrednio po selekcji.

Podczas seminarium, które odbywało się w dniach 22-27 października, 26 nauczycieli i edukatorów z Francji wzięło udział w studyjnym zwiedzaniu Miejsca Pamięci, które zostało uzupełnione warsztatami tematycznymi „Historia zapisana w przedmiocie”. W programie znalazł się również wykład o historii IG Farbenindustrie oraz obozu Auschwitz III-Monowitz, który połączony był z wizytą w terenie.

Okazją do rozmowy na temat działalności Muzeum i Miejsca Pamięci Auschwitz w obliczu wyzwań współczesnego świata było spotkanie z dyrektorem Muzeum dr. Piotrem M. A. Cywińskim. Wizyta w Zbiorach i Pracowni Konserwatorskiej Muzeum, jak również spotkanie poświęcone pracy Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście przybliżyły gościom wielowymiarowość działań Muzeum na rzecz zachowania pamięci i wzbudzania refleksji o kształcie wspólnej teraźniejszości i przyszłości.

Uczestnicy poznawali także historię Oświęcimia. Spotkali się z zespołem Centrum Żydowskiego oraz zwiedzili synagogę Chewra Lomdej Misznajot, co pozwoliło im dowiedzieć się o historii żydowskich mieszkańców Oświęcimia, ich kulturze i dorobku, jak również o współczesnym zachowywaniu pamięci o ich losach. 

Seminarium zakończyło się w Krakowie, gdzie grupa zwiedzała tereny Kazimierza i Podgórza, a także spotkała się z Konsulem generalnym Francji.

– Mamy wielką nadzieję na to, że seminarium będzie dla uczestników impulsem do dalszych działań. Zależy nam na tym, żeby Auschwitz nie pozostawał jedynie faktem historycznym, lecz uwrażliwiał i stanowił ważny punkt odniesienia we współczesnej rzeczywistości – powiedziała Marine Vannier z MCEAH.

Podczas podsumowania jedna z uczestniczek stwierdziła, iż „program był inspiracją do refleksji o nowych sposobach nauczania nie tylko o Auschwitz, Zagładzie i II wojnie światowej, ale także o uniwersalnych wartościach, takich jak tolerancja, empatia, czy aktywne stanowisko wobec dyskryminacji. Razem z moimi uczniami planuję skorzystać z propozycji edukacyjnych Muzeum w przyszłości”.

Jesienią przyszłego roku w ramach współpracy odbędzie się seminarium dla polskich nauczycieli i edukatorów w Miejscu Pamięci Maison d’Izieu.

Sierociniec Maison d’Izieu został założony przez Sabinę i Mirona Zlatinów, którzy od maja 1943 r. do kwietnia 1944 r. opiekowali się tam ponad setką żydowskich dzieci, próbując ukryć je przed prześladowaniami. 6 kwietnia 1944 r. dzieci wraz z opiekunami zostali aresztowani na mocy rozporządzenia Klausa Barbie i z wyjątkiem kilku osób deportowani do Auschwitz. Przeżyła jedynie opiekunka Lea Feldblum.

Fundacja na rzecz Miejsca Pamięci Maison d’Izieu została założona w 1988 roku tuż po zakończeniu procesu Klausa Barbie. Obecnie Maison d’Izieu jest miejscem pamięci, edukacji i życia, które oferuje przestrzeń do refleksji nad zbrodniami przeciwko ludzkości oraz przeciwdziałaniem wszystkim formom dyskryminacji.