Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Nowe Centrum Obsługi Odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz. Zmiana dojazdu i wejścia do Muzeum od 15 czerwca 2023 r.

17-05-2023

Odwiedzający Miejsce Pamięci Auschwitz od 15 czerwca korzystają z nowego Centrum Obsługi Odwiedzających, które znajduje się przy ul. Więźniów Oświęcimia 55.

W tym miejscu rozpoczyna się zwiedzanie Muzeum. Odwiedzający przechodzą na teren Miejsca Pamięci oraz wracają do budynku po wizycie osobnymi przejściami podziemnymi.

 

– Nowe Centrum Obsługi powstało w historycznym budynkach związanych z historią obozu, które tym samym stają się dostępne dla odwiedzających. Cała infrastruktura jest w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Część pomieszczeń przeznaczona została na potrzeby Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Utworzony został także punkt informacji o ofiarach niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz – powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor MCEAH.

W związku z utworzeniem centrum zmieniła się droga dojazdowa do Muzeum. Sugerujemy wjazd na ul. Więźniów Oświęcimia od strony ul. Legionów (DW 933)

Zobacz punkt dojazdu na mapie

Koordynaty GPS:
50°01'47.2"N 19°12'17.3”E
50.029763, 19.204816

Nowe centrum powstało w bezpośredniej bliskości historycznego terenu byłego obozu. Całość projektu obejmuje budynek wejściowy, w którym znajdują się m.in.: księgarnia i przestrzeń usług gastronomicznych oraz parking dla autokarów i samochodów osobowych wraz z przechowalnią bagażu i toaletami. Zmodernizowana została także sala kinowa, gdzie odwiedzający mogą obejrzeć film wstępny.

Obok Centrum powstaje nowoczesny, trzypiętrowy hostel. Utworzona w ten sposób baza noclegowa zapewni w przyszłości zakwaterowanie wolontariuszom, praktykantom i osobom biorącym udział w dłuższych pobytach studyjnych, konferencjach czy seminariach.

Inwestycje te realizowane są ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014‑2020, wsparciu Ronalda S. Laudera oraz Joela i Ulriki Citron, dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków własnych Muzeum.

Dzięki realizacji projektu, uratowany przed zniszczeniem został historyczny budynek, w którym w czasie istnienia obozu mieściły się rzeźnia i mleczarnia.

Projekt „Zwiększenie dostępu do zasobów kultury poprzez rozbudowę trasy zwiedzania Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau o przestrzeń poobozową budynków Schlachthaus i Molkerei oraz przebudowę sali kinowej” był dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, oś priorytetowa: VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury, działanie 8.1. Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury.