Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Nowa lekcja internetowa: „Kobiety w KL Auschwitz”

ps
22-03-2022

„Kobiety w KL Auschwitz” to nowa lekcja internetowa Muzeum. Jest ona dostępna w językach polskim i angielskim. Jej autorkami są: Wanda Witek-Malicka z Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Jadwiga Dąbrowska z Biura Informacji o Byłych Więźniach.

 

Lekcja internetowa:...
Lekcja internetowa:...
Lekcja internetowa:...
Lekcja internetowa:...

„Pierwszy obóz koncentracyjny dla kobiet w nazistowskich Niemczech został założony już jesienią 1933 roku w mieście Moringen […]. Do maja 1939 roku KL Lichtenburg był centralnym obozem koncentracyjnym dla kobiet. Następnie wszystkie więźniarki przeniesiono do nowo utworzonego kobiecego obozu koncentracyjnego Ravensbrück, który do roku 1942 był jedynym obozem koncentracyjnym dla kobiet. […] Przyczyną utworzenia oddziału kobiecego w KL Auschwitz było przepełnienie więzień znajdujących się na terenie III Rzeszy i krajów okupowanych (przede wszystkim Polski), a także wzrost liczby więźniarek obozu Ravensbrück.” – czytamy we wstępie.

– Lekcja jest podzielona na kilkanaście rozdziałów, w których autorki opisują los kobiet w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady – od momentu powstania obozu kobiecego w KL Auschwitz i przywiezienia pierwszego transportu więźniarek, poprzez strukturę społeczności więźniarskiej, rejestrację w obozie, warunki egzystencji, pracę, a z drugiej strony masową zagładę i selekcje w obozie – powiedziała Agnieszka Juskowiak-Sawicka, kierowniczka E-learningu w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

– Dalej autorki wprowadzają czytelnika w tematy ucieczek z obozu i kar, a także cielesności, chorób, eksperymentów, ciąży i porodu, by przejść do relacji międzyludzkich, konspiracji, przejawów życia religijnego i kulturalnego, a także aktywności twórczej – dodała.

Dramat kobiet w obozie ukazany jest w lekcji poprzez wiele relacji ocalałych więźniarek. Pewne wyobrażenie o rozmiarach zarówno samego obozu, jak i pracy oraz egzystencji więźniarek w obozie dają zarówno zdjęcia lotnicze, plany, zdjęcia wykonane przez esesmanów w czasie funkcjonowania KL Auschwitz oraz fotografie powojenne, prace artystyczne i przedmioty wykonane przez więźniarki w obozie.

„Koniec wojny dla byłych więźniarek KL Auschwitz wcale nie oznaczał końca gehenny. Większość z nich cierpiała na rozmaite choroby, których nabawiły się w okresie uwięzienia, a których leczenie niejednokrotnie przeciągało się na długie miesiące, a nawet lata. Oddzielnym problemem były zaburzenia o charakterze nerwicowym i emocjonalnym będące pokłosiem traumatycznych przeżyć i wielu miesięcy, a czasem lat życia w skrajnym stresie. Pierwsze powojenne miesiące były także okresem liczenia wojennych strat i budowania nowego życia, czasem dosłownie na gruzach. Wiele spośród ocalałych kobiet musiało zmierzyć się z informacją o stracie dzieci, mężów i pozostałych członków rodzin. Zwłaszcza Żydówki zwykle już nie miały do kogo wracać. W przypadku większości więźniarek pobyt w KL Auschwitz odbił się piętnem na powojennym życiu, niektóre już nigdy nie odzyskały zdrowia i możliwości normalnego funkcjonowania.” – czytamy w zakończeniu.

Lekcja internetowa „Kobiety w KL Auschwitz” jest dostępna w języku polskim i angielskim.