Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Najnowsza publikacja Bogdana Bartnikowskiego „Powroty do Auschwitz” w edycji włoskojęzycznej na turyńskim Salonie Książki

jpl
22-05-2023

Na Międzynarodowym Salonie Książki w Turynie Wydawnictwo Muzeum zaprezentowało włoskojęzyczne wydanie najnowszej publikacji autorstwa ocalałego z Auschwitz Bogdana Bartnikowskiego pt. „Ritorni ad Auschwitz” (Powroty do Auschwitz).

 

Spotkanie z autorem miało miejsce tuż po inauguracji XXXV edycji Salonu, który uważany jest za najważniejsze wydarzenie kulturalne we Włoszech. Co roku przyciąga ponad tysiąc wydawców oraz przedstawicieli rynku książki z całego świata.
Możliwość posłuchania na żywo opowieści świadka historii, jakim jest Bogdan Bartnikowski, przyciągnęła ogromną publiczność. Przeważali wśród nich uczniowie, studenci i nauczyciele, ale na sali było również wielu czytelników zainteresowanych tematem drugiej wojny światowej i obozów koncentracyjnych.

„Powroty do Auschwitz” to publikacja szczególna w dorobku Bogdana Bartnikowskiego – mówi Jadwiga Pinderska-Lech z Wydawnictwa Muzeum Auschwitz. –  Pisarz snuje w niej refleksje na temat natury pamięci ludzkiej. W swoich rozważaniach siłą rzeczy nawiązuje często do pobytu w obozach koncentracyjnych i do tułaczki wojennej, która stała się udziałem jego i jego mamy oraz tysięcy innych osób różnej narodowości.  W momencie deportacji do Auschwitz miał zaledwie 12 lat. Na pierwszy przyjazd do byłego obozu zdecydował się po raz pierwszy po ponad dwudziestu latach od zakończenia wojny. Był to dla niego symboliczny powrót – dodała.

Lektura uświadamia czytelnikowi, że Auschwitz pozostało na zawsze w ludziach, którzy byli więźniami obozu. Jest to refleksja na temat życia z traumą, której nie sposób się pozbyć.

Partnerem i współorganizatorem spotkania było Stowarzyszenie Pociąg Pamięci (Associazione Treno della Memoria).

Ważnym wydarzeniem Salonu w Turynie była również dyskusja z udziałem dyrektora Muzeum dr. Piotra M. A. Cywińskiego, a także Francesco Cataluccio, Włodka Goldkorna i Gabriele Nissima.

W rozmowie skupiono się na rozważaniach o kształtowaniu się świadomości historycznej i na tym, jak ważnym elementem współczesnej odpowiedzialności staje się zrozumienie przeszłości.

– W dyskusji powracała bardzo istotna dla wielu kwestia, jak sprawić, by w szczególności szkolne przyjazdy do Auschwitz nie były jedynie "lekcją historii", a stawały się źródłem moralnej refleksji nad naszym dzisiejszym zaangażowaniem lub obojętnością. Samo wszak pojęcie "pamięci" nie jest tożsame z "wiedzą historyczną" – powiedział dyrektor Piotr Cywiński.

Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy mediolańskiej Fundacji Gariwo.