Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Nabór na „Akademię dla nauczycieli z Polski” w Muzeum Auschwitz: 11-14 kwietnia 2024 r.

MCEAH
12-02-2024

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz zaprasza nauczycieli do udziału w „Akademii dla nauczycieli z Polski”, która odbywać się będzie w Oświęcimiu od 11 do 14 kwietnia.

Do udziału tym w seminarium zapraszamy czynnych zawodowo nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w szczególności tych, którzy nie uczestniczyli jeszcze w projektach organizowanych przez MCEAH i chcieliby wykorzystać zdobytą podczas Akademii wiedzę w pracy z uczniami.

– Organizujemy ten program, bowiem wielu nauczycieli pyta nas o możliwość organizacji wizyty uczniów w autentycznym Miejscu Pamięci. Podczas trzech dni chcemy z jednej strony zaprezentować im narzędzia edukacyjne dla różnych grup wiekowych, które wypracowaliśmy w zespole Centrum, a z drugiej pomóc im w przygotowaniu do młodzieży do wizyty w tak szczególnym miejscu – powiedział dyrektor MCEAH Andrzej Kacorzyk.

– Takie przygotowanie jest bardzo ważne, bowiem edukacja w autentycznej poobozowej przestrzeni to często trudne doświadczenie nie tylko na poziomie skomplikowania faktów, które musimy przedstawić podczas zwiedzania czy warsztatów. Pobyt w miejscu tak ogromnej ludzkiej tragedii to jest także doświadczeniem osobistym i emocjonalnym. Dlatego też nauczyciele biorący udział w seminarium także będą mieli okazję zwiedzić teren byłego obozu z edukatorem, a także zobaczyć, w jaki sposób można podsumować wizytę podczas spotkania pod hasłem „Nigdy, przenigdy, nie bądź obojętny – dodał Kacorzyk.

W programie seminarium znajdą się wykłady na temat historii niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz, warsztaty przeznaczone dla młodszej i starszej młodzieży, prezentacje materiałów przygotowujących i podsumowujących wizytę, jak również spotkanie na temat wykorzystania e-learningu w pracy w szkole. Uczestnicy seminarium zwiedzą nie tylko teren byłego obozu, ale też synagogę i Centrum Żydowskie w Oświęcimiu oraz fragment miasta.

Udział w projekcie jest bezpłatny. Organizatorzy nie pokrywają kosztów ubezpieczenia oraz dojazdu do Oświęcimia. 

Osoby zainteresowane proszone są o wypełnienie formularza zgłoszeniowego do 8 marca 2024 r. Liczba miejsc jest ograniczona. O udziale w projekcie decyduje spełnienie kryterium formalnego podanego w ogłoszeniu o naborze oraz kolejność nadsyłanych zgłoszeń.

Kontakt:

Justyna Korpak, e-mail: , tel. 33 844 80 05

dr Maria Martyniak, e-mail: , tel. 33 844 80 05

Pliki do pobrania

2024_akademia_mceah.pdf
2024_akademia_mceah.pdf
Program "Akademii dla nauczycieli z Polski"