Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Mosty pokoju w Bolonii

ps
19-10-2018

We włoskiej Bolonii w dniach 14-16 października 2018 r. odbywał się wielki światowy kongres międzyreligijny „Ponto di Pace. Religioni e culture in dialogo” (Mosty pokoju. Religie i kultury w dialogu), organizowany corocznie przez Wspólnotę Sant’Edigio w duchu słynnych, zainicjowanych przez Jana Pawła II międzyreligijnych spotkań w Asyżu. W tym roku w wydarzeniu uczestniczyło kilkaset osób z całego świata, reprezentujących niemalże wszystkie najważniejsze religie i wyznania.

Fot: Wspólnota Sant’Edigio
Fot: Wspólnota...
Fot: Wspólnota Sant’Edigio
Fot: Wspólnota...
Fot: Wspólnota Sant’Edigio
Fot: Wspólnota...
Fot: Wspólnota Sant’Edigio
Fot: Wspólnota...

W ramach jednej z dyskusji panelowych, która poświęcona była kulturze pokoju w obecnym świecie, dyrektor Muzeum Auschwitz dr. Piotr M. A. Cywiński przedstawił dzisiejsze zagadnienia związane z pamięcią, rozumianą jako klucz do rozwiązań pokojowych na przyszłość. Na podstawie doświadczeń dotyczących dzisiejszego masowego odbioru pamięci o Auschwitz i Zagładzie, stwierdził on m.in., że narracja faktograficzna z jednej strony, a emocjonalna – empatyczna – z drugiej nie wystarczają w aktualnym świecie, by w stopniu wystarczającym wzbudzać w młodych ludziach poczucie własnej odpowiedzialności za przyszłość tego świata. Przekaz pamięci musi być mocniej zakorzeniony w szeroko rozumianej edukacji, które to pojęcie zakłada już w samym swoim łacińskim źródle (‘ex ducere’), wyprowadzanie na zewnątrz, wznoszenie czegoś, co w zalążku jest w samym środku człowieka.

W prawie trzygodzinnej debacie brali udział także (siedzą na drugim zdęciu od lewej): sekretarz nowopowołanej przez Franciszka watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka ks. Bruno Marie Duffé, Prawosławny Patriarcha Serbii Abp Andrzej, przez 28 lat pełniący funkcję prymasa Wschodniej Diecezji Kościoła Ormiańskiego w Stanach Zjednoczonych, obecnie Katolikos Eczmiadzyński abp Khajag Barsamian, prowadzący dyskusję wicemer Lyonu Jean-Dominique Durand, rabin z Izraela Jaron Engelmayer, oraz Archiwista i Bibliotekarz Świętego Kościoła Rzymskiego abp José Tolentino Calaça de Mendonça oraz prof. Ivano Dionigi, b. rektor Uniwersytetu Bolońskiego.

Wspólnota Sant’Edigio powstała we Włoszech w 1968 r. z inicjatywy prof. Andrea Riccardiego oraz grupki studentów. Dziś liczy ok. 70 tys. członków w 73 krajach świata. Wspólnota łączy modlitwę z aktywną solidarność z ubogimi oraz niesieniem w strefach zagrożonych pokoju, oraz ekumenizmu i dialogu. To dzięki działaniom Wspólnoty Sant’Edigio, 4 października 1992 r. doszło do podpisania pokoju w Mozambiku kończącego trwającą od późnych lat siedemdziesiątych wojnę domową.