Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

List otwarty byłych więźniów oraz opiekunów Miejsca Pamięci w sprawie słów pani Barbary Wojnarowskiej-Gautier

PMAB
03-03-2020

Jako pracownicy, przewodnicy i wolontariusze Muzeum Auschwitz, a także byli więźniowie od lat pozostający w kontakcie z Muzeum, jesteśmy poruszeni, zasmuceni oraz oburzeni wywiadem, jakiego była więźniarka niemieckiego obozu Auschwitz Barbara Wojnarowska-Gautier udzieliła telewizji „wRealu24”.

 

Słowa, które stały się tytułem tego materiału nagranego po obchodach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz: „potraktowano nas jak to robiło nazistowskie kapo”, są szczególnie bolesne dla wielu pokoleń ludzi, którzy poświęcają dużą część swojego życia na dbanie o pamięć, autentyczne miejsce, ale przede wszystkim o byłych więźniów, którzy przyjeżdżają do Miejsca Pamięci z różnych okazji. Pracownicy Muzeum zostali de facto oskarżeni o znęcanie się nad byłymi więźniami. To skandaliczne słowa. Byli więźniowie są zawsze przyjmowani w Muzeum z pełną atencją, ciepłem, życzliwością.

Niezwykle bolesne było także posądzenie pracowników Muzeum o fałszowanie historii obozu Auschwitz w wydawanych publikacjach. Pani Wojnarowska-Gautier powiedziała: „bo gdyby nas nie było, to nie wiem, co oni mieliby do roboty, pisaliby książki, podawali fałszywe fakty historyczne, co im się zdarza bardzo często, przekłamane.” Muzeum Auschwitz jest poważaną w świecie instytucją. Pracownicy Centrum Badań Muzeum badają historię obozu Auschwitz, publikują książki, są autorami lekcji internetowych, występują z wykładami na całym świecie. Mówienie o tym, iż Muzeum przekłamuje historię oraz podaje fałszywe fakty historyczne, jest niepopartym żadnymi dowodami kłamstwem uderzającym w dobre imię pracowników Miejsca Pamięci.

Oburzających nas przykładów w tym wywiadzie jest więcej. Wiele z nich dotyczy przebiegu samych obchodów 75. rocznicy wyzwolenia.

Po wywiadzie Muzeum otrzymało dwa listy od byłych więźniów Auschwitz. Pan Bogdan Bartnikowski podsumował zebranie warszawskiego oddziału Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, które odbyło się w dniu 4 lutego 2020 r., gdzie między innymi omawiano treść wywiadu pani Wojnarowskiej-Gautier. Osobny list przesłała do dyrekcji Muzeum była więźniarka Auschwitz, pani Janina Iwańska. Oboje byli niezwykle poruszeni. Poniżej publikujemy fragmenty listów.

Bogdan Bartnikowski:

„Moje oburzenie wzbudza opowieść Barbary Wojnarowskiej o przebiegu obchodów 75-lecia wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau […] Według Barbary Wojnarowskiej po przyjeździe do Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu zostaliśmy zakwaterowani w budynku o ‘PRL-owskim standardzie’, poczęstowani skromnym posiłkiem (obiad składający się z zupy, drugiego dnia i deseru) i… pozostawieni sami sobie w zamkniętym hotelu. Pani Barbara nie dostrzegła grupy pracowników Muzeum z Jadwigą Dąbrowską i Heleną Kubicą na czele, które wraz z licznymi wolontariuszkami były nam pomocne przez cały czas odpoczynku po obiedzie”.

Janina Iwańska:

„Osoby, które po obiedzie miały czas wolny były szczęśliwe, że mogą położyć się i odpocząć (średnia wieku blisko 90 lat) przed wieczorem, kiedy po mszy z udziałem Prezydenta z Małżonką, jeszcze była uroczystość wręczenia nam przez Prezydenta medali pamiątkowych ufundowanych przez Muzeum.”

Bogdan Bartnikowski:

„Według pani Barbary kilkoro z nas ‘jak szczury wymknęło się na spotkanie z dziennikarzami’. To wymknięcie polegało na tym, że pięcioro z nas zostało przewiezionych mikrobusem do Biblioteki Publicznej w Oświęcimiu, gdzie czekała na nas kilkudziesięcioosobowa grupa dziennikarzy, głównie z zagranicy […] Po tym spotkaniu ‘wymknęliśmy się’ (według określenia p. Barbary), aby wrócić mikrobusem do Centrum, gdzie w tym czasie odpoczywali po podróży autokarem z Warszawy pozostali byli więźniowie-dzieci.”

„Zdumiewa zła wola pani Barbary w opisie obchodów 75-lecia wyzwolenia obozu w dniu następnym. Była zniesmaczona tym, że obchody były w hangarze, specjalnie na obchody zmontowanym… że były „tłumy” ochroniarzy i policjantów. Czy pani Barbara naprawdę nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie obowiązują przepisy bezpieczeństwa w czasie masowej imprezy, w której uczestniczy prezydent RP i kilkudziesięciu przedstawicieli państw?”

Janina Iwańska:

„Następnie pani Basia ma pretensje, że nie siedziała w pierwszym rzędzie i przesuwano ją z miejsca na miejsce. Każdy, kto oglądał transmisję z uroczystości wiedział, że w pierwszym rzędzie siedzieli więźniowie najstarsi i niepełnosprawni, którzy nie byli w stanie wejść do dalszych rzędów. A prośba o zmianę miejsca w dalszych rzędach prawdopodobnie wynikała z tego, że zaproszeni więźniowie z Ukrainy i Białorusi czuli się zagubieni i chcieli być blisko siebie. To samo było w autokarze, jeździli zawsze razem. Zabrakło koleżance zrozumienia innych”.

Bogdan Bartnikowski:

„Zarówno ja, jak i uczestniczy zebrania Oddziału Warszawskiego, które odbyło się 4 lutego 2020 r., jesteśmy oburzeni i zniesmaczeni tak fałszywym i kłamliwym wywiadem, jakiego udzieliła pani Barbara Wojnarowska. Obchody 75-lecia wyzwolenia hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau były ogromnym przedsięwzięciem o znaczeniu, bez przesady, światowym, a dyrekcja Muzeum i jego pracownicy oraz wolontariusze wywiązali się z zorganizowania i przebiegu bardzo dobrze, za co należą się słowa szczerego uznania i podziękowania. Wielki żal, że w mediach znalazła się taka kłamliwa, paszkwilancka wypowiedź naszej 3-letniej obozowej koleżanki. Przynosi ona tylko szkodę w upamiętnianiu tragedii więźniów hitlerowskiego obozu Auschwitz-Birkenau.”

Nie jest to niestety pierwszy przypadek kłamliwych i obelżywych wypowiedzi pani Barbary Wojnarowskiej-Gautier w mediach.

My, niżej podpisani: byli więźniowie obozu Auschwitz, a także opiekunowie Miejsca Pamięci – pracownicy, przewodnicy i wolontariusze – domagamy się jednego: publicznych przeprosin ze strony pani Barbary-Wojnarowskiej Gautier.

Byli więźniowie obozu Auschwitz:

Ewa Andrzejewska
Bogdan Bartnikowski
Alina Dąbrowska
Antoni Domański
Janina Fomicka-Chomik
Janina Iwańska
Irena Jaszczuk
Elżbieta Konewczyńska
Anna Michnik-Bedronek
Walentyna Nikodem
Janina Rekłajtis
Anna Stachowiak
Maria Stroińska
Jadwiga Wakulska
Krystyna Wiśniewska
Zdzisława Włodarczyk
Stanisław Zalewski

Opiekunowie Miejsca Pamięci (pracownicy, przewodnicy, wolontariusze):

Marta Andrzejewska-Wolny
Krzysztof Antończyk
Igor Bartosik
Sylwia Bartosik
Bartosz Bartyzel
Agnieszka Basiura
Ewa Bazan
Marta Berecka
Alicja Białecka
Marta Bielska
Agnieszka Bieniek
Maja Bocheńska
Marta Bolek
Margrit Bormann
Joanna Brusik
Małgorzata Burek
Małgorzata Cembala
Edyta Chowaniec
Agnieszka Chwastek
Grzegorz Chwierut
Dorota Cieplińska
Iwona Ciesielska
Anna Cinal
Piotr Cywiński
Urszula Czyrnecka
Anna Ćwiklicka-Kocjan
Jadwiga Dąbrowska
Wojciech Derecki
Dorota Dobrowolska
Izabela Drabczyk
Magdalena Drozd
Magdalena Drzyżdżyk
Justyna Dubel
Wiesław Gałgan
Zofia Gawlik
Zofia Gawlik
Marek Giżycki
Tadeusz Gołba
Edyta Grabowska
Stanisława Hadzik
Aleksandra Hajnos
Karolina Halaczek-Nowak
Katarzyna Jamróz
Zuzanna Janusik
Andrzej Jastrzębiowski
Karolina Jarzyna
Anna Jędrysek
Monika Jędrzejczyk
Agnieszka Juskowiak-Sawicka
Beata Juszczyk
Andrzej Kacorzyk
Agnieszka Kita
Magdalena Kiznar
Martyna Kołacz
Agnieszka Korek
Edyta Korona
Katarzyna Kotula-Domagała
Szymon Kowalski
Jolanta Kożuch
Paulina Krasowska-Ziomek
Ewa Krawczyk
Agnieszka Krawczyńska
Jakub Krawczyński
Bożena Kubera
Marta Kubińska
Dorota Kuczyńska
Jolanta Kunert-Handzlik
Marek Lach
Krystyna Leśniak
Łukasz Lipiński
Aleksander Lorenc
Agnieszka Luranc
Anna Łucarz
Adam Machniak
Sylwia Malinkiewicz
Maria Martyniak
Łukasz Martyniak
Agnieszka Mateja
Ewa Matlak
Mariola Matlak
Karolina Matusiak
Aleksandra Mausolf
Tomasz Michaldo
Artur Misterek
Zbigniew Mojżesz
Sebastian Mrozek
Zuzanna Mrzygłód-Hertig
Elżbieta Myrdko-Szczerbowska
Ewelina Myśliwiecka-Saternus
Dariusz Naglik
Gabriela Noga
Magdalena Nowak
Joanna Nyderek
Katarzyna Oboza-Ziarko
Renata Obstarczyk
Katarzyna Odrzywołek
Agnieszka Osiecka
Maria Ossolińska
Jadwiga Otrębska
Agnieszka Paluch
Jarosław Paluch
Dawid Pasierb
Elżbieta Pasternak
Monika Pastuszka-Nędza
Tomasz Pielesz
Bohdan Piętka
Jadwiga Pinderska-Lech
Rafał Pióro
Wojciech Pióro
Anna Piwowarska
Lidia Plata
Robert Płaczek
Wojciech Płosa
Magdalena Płoszaj
Karina Podbiał
Anna Polaczek
Marija Poplasa
Joanna Przybyła
Aleksandra Puch
Krzysztof Pyrdoł
Sara Ranogajec
Halina Rąpel
Kamil Reichel
Christin Rosse
Ewa Rydzoń
Kacper Rydzoń
Grzegorz Sałata
Paweł Sawicki
Małgorzata Seńków
Barbara Serafin
Piotr Setkiewicz
Monika Siorek
Anna Skrzypińska
Joanna Słońska
Anna Stańczyk
Edyta Stępień
Anna Stokłosa
Ilona Strzeżyk
Katarzyna Supińska
Piotr Supiński
Teresa Szabo
Beata Szczęśniak
Anna Szczupak
Magdalena Tabak
Natalia Tkachenko
Sabina Toczek
Sakura Toma
Małgorzata Tracz
Magdalena Urbaniak
Patrycja Urbańczyk
Anna Walczyk
Katarzyna Wanat-Jamrozik
Katarzyna Wasita-Wróbel
Wanda Witek-Malicka
Aurelia Zakutyńska
Magdalena Zamarlik
Barbara Żmuda
Iwona Żurek